A stressz egészségre gyakorolt káros következményeit ma már jól ismerjük, de számos levezetési mód létezik, kedvezőtlen hatásait pedig megfelelő táplálkozással is befolyásolhatjuk. Kreisz Andrea dietetikus írásából kiderül, hogyan.

Amikor a stressz megbetegíti a gyomrod, kezeld helyes táplálkozással!

Táplálkozással a stressz ellen

A jól összeállított, kiegyensúlyozott étrend, az egészséges táplálkozás segít a stressz ellen való küzdelemben, aminek hatását tovább fokozhatjuk a helyes életmóddal, a rendszeres testmozgással.

 

Kiegyensúlyozott, változatos étrend

Ha gyakran, de keveset eszünk, tovább bírjuk a fizikai és lelki terhelést. Az összetett szénhidrátban gazdag étrend segít, hogy keményebben dolgozzunk, mivel a gabonafélék gyorsan mozgósítható energiaforrást jelentenek. A vércukorszintünk sem ugrándozik fel és le, ami egyébként rossz közérzetet, fáradtságot és gyengeséget okozhat. A változatos étrenddel biztosítható a megfelelő tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-szükséglet. A tápanyaghiányos szervezet jobban ki van téve a stressz káros hatásainak.

 

Reggeli

Reggelizzünk mindennap! Mindenhonnan ezt hallani? Akkor itt az ideje, hogy meg is tegyük!

A rendszeres reggelizés feltölt energiával, segít megküzdeni a napi feladatokkal és a stressz sem gyűr maga alá olyan gyorsan.

Ez igaz a vizsgadrukkra is! Azok a diákok, akik megfelelően reggeliznek vizsga előtt, jobban teljesítenek és kevésbé stresszesek. Gyermekek és egészséges testsúllyal rendelkező felnőttek esetében az alacsony glikémiás indexű, magas szénhidráttartalmú, rostdús reggeli a kívánatos, míg súlytöbblettel rendelkezőknek az alacsony glikémiás indexű, de alacsony szénhidráttartalmú reggeli javasolt.

 

Ómega-3 zsírsavak

Az ómega-3 zsírsavak segítenek a stresszhatás csökkentésében és javítják a memóriát. A depresszióra is kedvezően hatnak, ami ősszel és télen nem is jön rosszul. A hideg vízi halakból jelentős ómega-3-tartalmú zsírsavmennyiséghez juthatunk. Az olajos húsú halak (lazac, szardínia, makréla, hering, tonhal, pisztráng) és hazai halaink közül a busa igen jó ómega-3 zsírsavforrás.

Ha nem szeretjük a halat, akkor sem kell csüggedni, mert a lenmagolaj, a repceolaj, a szójabab vagy a dió szintén jó forrásai az esszenciális zsírsavaknak.
ómega 3, ómega 6, étrend, hal, lazac, olaj, tojás, avokádó

Ómega-3 és ómega-6 zsírsavban gazdag étrend
Fotó: shutterstock

Rostok

A megfelelő rostbevitel elengedhetetlen a jó emésztéshez, ezáltal a jó közérzethez. Egy felnőtt embernek napi 30 g rostra van szüksége. Kiváló rostforrások a korpakészítmények, a teljes kiőrlésű pékáruk, a korpás kekszek, a gyümölcsök és a zöldségek.

 

Rágás és nyugalom

A nyugodt körülmények között alaposan megrágott falatot könnyebben emészti meg a gyomrunk, amivel elkerülhető például a puffadás vagy a gyomorfájás.

 

Óvatosan a koffeinnel!

A stresszes élethelyzetekben gyakrabban nyúlunk a koffeinhez. A koffein eleinte felpörget, de később csak arra jó, hogy alapjáraton működni tudjunk. Elfedi a fáradtságérzetet, ami hosszú távon a szervezet kimerüléséhez vezet, egy kifáradt emberi test pedig nem tud hatékonyan megküzdeni a nap nap után ránehezedő stresszel.

Koffein nem csak a kávéban, a kólában vagy az energiaitalokban van, a tea is tartalmaz ehhez hasonló anyagot.

 

Amikor már a gyomor sem veszi be…

Amikor azt mondjuk feldúltan: „Ezt már nem tudom lenyelni” vagy „Gyomoridegem van”, talán nem is tudatosul bennünk, hogy nem járunk messze az igazságtól. A tartós stresszel való helytelen megküzdésre különösen a szív és az érrendszer, valamint az immunrendszer reagál nagyon érzékenyen, de aki a problémáit folyton lenyeli, és mégsem tudja megemészteni, annál gyomorfekély alakulhat ki. Belső szerveink működését a vegetatív idegrendszer irányítja, ami szimpatikus és paraszimpatikus részre osztható. Stressz, vészhelyzet esetén a szimpatikus idegrendszer kerül túlsúlyba, aminek hatására csökken az emésztőrendszer vérellátása. A tápcsatornában keletkező vérellátási zavar rontja az emésztést, fekélyre hajlamosít, és így hatással van a hangulatra, a közérzetre is. A stressz és a vele együtt járó életmód (dohányzás, túlzott táplálékfelvétel stb.) kedvez a refluxbetegség kialakulásának is, amikor a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe.

 

A titokzatos IBS

A gyulladásos bélbetegségek – colitis ulcerosa, Crohn-betegség – kialakulásban fontos szerepe van a pszichés tényezőknek. A betegek egy részénél akkor jelentkezik a baj, illetve akkor lángolnak fel a tünetek, ha stresszesebb időszakot él meg.

Még erőteljesebb összefüggés mutatható ki az irritábilis bélszindróma (IBS) és a stressz között. Az IBS tüneteiért több tényező tehető felelőssé, így például a bélfal simaizomzatának kóros mozgása, de az idegeskedésnek, stresszes helyzeteknek is lényeges szerep jut, ami miatt ez a betegség gyakorlatilag népbetegségnek tekinthető.

Megdöbbentő, de a lakosság 15-20%-át, azaz minden ötödik embert érint ez a probléma, mégis kevesen fordulnak a tünetekkel orvoshoz.

Az irritábilis (túlérzékeny) bélszindróma hátterében nem találunk szervi elváltozást vagy anyagcserezavart, a tápcsatorna mégis az átlagosnál érzékenyebben reagál a normális ingerekre. Olyan vissza-visszatérő gyomor-bél rendszeri tünetek jellemzőek, mint például a hasi görcsök, az evéstől független puffadás, székelési problémák. A betegség kezelésének egyik eleme a stressz kerülése és a hatékony levezetési módok megtanulása.

 

Az irritábilis bélszindróma diétája

Az IBS és a diéta összefüggései még nem teljesen tisztázottak, de a betegek többségénél a zsírszegény, viszonylag rostdús étrend követése a panaszok javulását eredményezi. Érdemes továbbá kerülni a puffasztó ételeket, így a száraz hüvelyeseket, a káposztaféléket, valamint a banánt, szilvát stb..

A rostfogyasztás növelése fokozatos legyen, különben panaszokat okozhat, és egyidejűleg érdemes sok folyadékot is fogyasztani, hogy a rostok ki tudják fejteni jótékony hatásukat. Puffadás esetén a rostbevitelt csökkenteni kell, majd ha a panaszok elmúltak, fokozatosan ismét növelhető. Ha laktózérzékenység lépne fel, kerülni kell a tejcukrot tartalmazó élelmiszereket. Jó hatással van a tünetekre az alkohol, a kávé és a szorbit elhagyása is. A szorbit a diabetikus készítményekben vagy például a rágógumik egy részében található.

Egy esetleges hasmenéses időszakban eleinte főtt burgonya, főtt sárgarépa, keksz, kétszersült, főtt rizs, rizsnyákleves, enyhén ízesített tea, szűrt gyümölcs- és zöldséglé, szénsavmentes ásványvíz fogyasztása javasolt. A hasmenés megszűnése után szükség lehet a bélflóra helyreállítására élőflórás joghurtok vagy patikákban kapható készítmények segítségével.

A betegek egy részénél előfordul valamilyen táplálékérzékenység, ilyenkor a panaszt kiváltó ételt, ételeket ki kell zárni az étrendből. Ennek felderítésében sokat segíthet a diétás napló vezetése. A diéta nem merev, mindig az egyén állapotára, érzékenységére szabott.

 

Fuss vagy harcolj?

A stressz kimenetele döntően attól függ, hogy az egyén mennyire képes megbirkózni vele. A stressz levezetésének nem az a legmegfelelőbb módja, ha evésbe, ivásba vagy tabletták szedésébe fojtjuk a problémáinkat, az sem elfogadható, ha idegességünkben szétverjük az irodát vagy nekimegyünk a főnökünknek, elfutni a problémák elől pedig nem lehet. Saját érdekünkben azonban keresni kell egy egészséges stratégiát (pl. relaxációs technikát, testmozgást stb.), amivel enyhíthetjük a ránk nehezedő nyomást.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…

Ajánlataink