Az egészséges életmód drága, többnyire ezzel a kifogással élnek, akik bele sem akarnak vágni. Lehet, hogy több időt vesz igénybe a beszerzés és a főzés, de ha átgondoltan tesszük, akkor pénzt is megtakaríthatunk. A hosszú távú nyereség pedig felbecsülhetetlen.

Az ételen spóroljon, ne az egészségén!

1. A SZEMLÉLETVÁLTÁS

Mindenki maga tudja, mennyire takarékosan él, mi az, amiről le akar és le is tud mondani, és mi az, amiről nem. Azt is mindenkinek magának kell bevallania, hogy mennyi élelmiszert dob ki, mert feleslegessé válik, mert megromlik, mert túlméretezte az adagot. Nyilván van hova fejlődni. Ez azonban egyik pillanatról a másikra nem fog változni, csak ha beletesszük a szükséges energiát és figyelmet a szervezésbe és a tervezésbe. Fárasztó és nyomasztó lesz elsőre, de ne vegyük le a szemünket a célról.

2. A TERVEZÉS

Írjunk össze 15-30 receptet, amelyet az egész család szeret. Csoportosítsuk őket aszerint, melyiket drágább és melyiket olcsóbb elkészíteni. A drágákat húzzuk le a listáról, ezek lesznek az ünnepi alkalmak ételei. A maradék ételekből készítsünk egy kártyát, írjuk össze, milyen hozzávalók szükségesek az elkészítésükhöz. Tervezzük meg előre a heti menüt, a bevásárlólista adott, azért a maradékkal is számoljunk. Ragaszkodjunk szigorúan a listánkhoz, ne csábuljunk el semmilyen akció láttán. Minél kevesebbet járunk az üzletekbe, annál több pénz marad a zsebünkben. Nem kell megvenni egy újabb pár zoknit és pólót, csak azért, mert le van árazva.

3. HA TÖBB, OLCSÓBB

Olcsóbban vásárolhatunk húst, ha hentesnél veszünk egy nagyobb mennyiséget, mint ha kiporciózva, adagonként becsomagolva vennénk a szupermarketben. A piacon keressük meg azokat az őstermelőket, akik olcsóbban adják az árujukat. Barátkozzunk és alkudjunk nyugodtan. Ha van lehetőségük háztól vásárolni, az még jobb. Ha van kamránk vagy pincénk, akkor ládányi zöldséget is megvásárolhatunk egyszerre, a krumpli, a káposzta, a cékla jól eláll. Minél kevesebbet járunk vásárolni, annál kevesebb üzemanyagot használunk el, annál kevesebb szemetet termelünk is.

4. HÚST HÚSSAL

A korszerű diétás elvek szerint nincs szükség 25 dekás hússzeletekre a jóllakáshoz. Elég 12-20 dekányi hús fejenként, és inkább a zöldség, a saláta legyen a több. A fehérjét jól pótolhatjuk hüvelyesekkel, babfélékkel. A halakról is sokszor azért mondunk le, mert drága. Ha szolidabb mennyiségben gondolkodunk, akkor ki tudjuk gazdálkodni a heti egyszeri halfogyasztást.

5. A MÉRET A LÉNYEG

Ha már a hússzeletek mérete szóba került, mindenképpen érdemes átgondolni, hogy mekkora adagokban mérjük a családban az ételt. Óriási tányérjaink, hatalmas fazekaink vannak? Ebből keletkezik aztán rengeteg maradék. Ami hasznosítás helyett gyakran a szemétbe kerül. Pedig némi kreativitással más ételeket is készíthetünk belőlük. Egy felnőtt embernek, ha tartani szeretné a súlyát, a legtöbb ételből egy kistányérnyi mennyiség elegendő lenne.

6. INNI DRÁGA

Az alkoholok mindig extraköltséget jelentenek, és az egészségünknek sem használnak. Nem azt mondjuk, hogy sose igyunk bort, de a napi sörök, a hétvégi borok, koktélok tetemes összegre rúghatnak, ha jobban utánaszámolunk. Napi egy sör havi szinten 6-8000 Ft kiadást jelent. A gyerekeket is felesleges az egészségesnek hitt gyümölcslevekkel itatni, mert nem is oltják a szomjat, és csak a szénhidrátbevitelt növeljük velük. A tea és a limonádé olcsóbb, és legalább tudjuk, miből készítettük.

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink