Köröm
Sötét vonalak a körömágy mentén – A sötétsárgás, barna vagy fekete csíkok sejtkárosodásra utalnak, és az egyik legveszélyesebb bőrdaganatnak, a melanomának lehetnek figyelmeztető jelei. A korai felismerés és kezelés nagyon jó gyógyulási aránnyal jár, ezért ha ilyen elszíneződést lát a körömágyon, azonnal forduljon bőrgyógyászhoz.
Fényes, fehér pöttyök és csíkok – A legtöbbször vitaminhiányra figyelmeztetnek, elsősorban a kevés A-vitamint jelzik. Első lépésként készíttessen vérképet. A fehér sávok jelezhetik, hogy a vese nem képes kiszűrni a fehérjét, ez később veseelégtelenséghez vezethet. A vizeletvizsgálat ilyenkor elengedhetetlen.
Homorú, illetve domború körmök – A homorú köröm – különösen, ha fáradtsággal, állandó álmossággal, rossz közérzettel párosul – a vashiány jele. Ez egyszerű vérvizsgálattal kideríthető. A domború köröm enyhén piros körömággyal szívproblémára utal. Kérjen EKG-vizsgálatot a háziorvosánál.
Ezt is ajánljuk! – Körömápolás otthon!
Hónalj
Csomók a hónaljban – nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, ha csomót talál a hónaljban. Lehet szó egyszerű allergiáról, okozhatja akár a szőrtelenítés, de súlyos daganatos betegségek tünete is lehet, ezért mindenképpen keresse fel orvosát.
A bőr barnás elszíneződése – Lehet gombás fertőzés, ami krémmel gyorsan elmulasztható. A cukorbetegség figyelmeztető jele is lehet, ilyenkor a sejtek kóros szaporodása miatt a bőr kicsit vastagabb és piszkosnak tűnik. Már évekkel a diabétesz diagnosztizálása előtt is megjelenhetnek a foltok a hónaljban, a nyakon vagy a lágyéki részeken. Ellenőriztesse rendszeresen vércukorszintjét!
Fejbőr
Ritkuló haj – A túlzott hajhullás oka legtöbbször a pajzsmirigy betegsége. A hormonszintek vérvizsgálattal meghatározhatók, és annak megfelelően, hogy alul- vagy túlműködik-e a pajzsmirigy, történik a megfelelő gyógyszerezés. A hajnak 3-5 hónapra van szüksége, hogy újra erőre kapjon.
Korpásodás – száraz korpásodás esetén a fejbőr nem zsíros, a haj száraz, fénytelen, nehezen fésülhető. Ennek oka elsősorban – a genetikai tényezőkön túl – a B-vitaminhiány, a kevés folyadékbevitel, a fejbőr megfázása, a stressz és a legyengült általános állapot. A megfelelő samponok használatán túl törekedni kell a stressz csökkentésére és a vitamindús táplálkozásra.
Szájüreg és nyelv
Fehér folt a nyálkahártyán – Daganatmegelőző állapotot is jelölhet a szájnyálkahártya bármely területén kialakuló, tapadó, nem letörölhető fehér folt. Dohányosokon, alkoholfogyasztókon gyakori. Rendszeres szájsebészeti ellenőrzés ilyen esetekben életmentő lehet.
Vöröses elszíneződés a nyelven – Vitaminhiány vagy vészes vérszegénység jele lehet. Vashiány esetén a nyelv felszíne sima, halvány.
Fehér és vörös területek váltakozása a nyelv felszínén – Ez az úgynevezett térképnyelv, ami ártalmatlan, kezelést nem igényel.
A nyelv két oldalán megjelenő púpok – Rendszerint ártalmatlanok, ha mindkét oldalon megjelennek, az egyoldali megjelenés rosszindulatú daganatra utalhat.
Fájdalmatlan vörös, fehér területek, sebek vagy kinövések – Rákosodás jelei lehetnek, sürgős orvosi vizsgálatokat igényelnek. A legtöbb szájüregi rák a nyelv oldalán vagy a szájfenéken alakul ki, a nyelvháton nagyon ritkán. De sebek jelezhetik az allergiát vagy az immunrendszer betegségeit is.
Égő nyelv – Vérszegénység, gyomorhurut, gyomorfekély, cukorbetegség tünete lehet. Ha kezelik az alapbetegséget, a nyelv panaszai is gyorsan megszűnnek.