Az emésztési zavar az étkezések után jelentkező kellemetlen tünetek széles skáláját öleli fel: jelentkezhet hasfájás, puffadás, hasmenés, szorulás, teltségérzet. A panaszokat okozhatja a túl gyors evés vagy a megszokottnál nagyobb mennyiségű étel fogyasztása, de kiválthatják bizonyos élelmiszerek is. A legtöbb esetben szerencsére nincs a panaszok hátterében komoly betegség, és az étkezési szokások megváltoztatásával, valamint természetes gyógymódokkal kezelhető a baj.

Emésztési zavarok jelentősebb okai

Az emésztési zavarok okai

  • Ha túl gyorsan eszik, az emésztőnedvek nem tudnak megfelelő ütemben termelődni, ráadásul ilyenkor nem is rágja meg alaposan az ételt, így az nem keveredik el a nyálban lévő emésztőenzimekkel.
  • A nagy mennyiségű étel túlterheli a gyomrot, ami lassabban ürül, ezáltal gyakoribb a sav visszaáramlása a szájüregbe.
  • Emésztési zavart okozhat bizonyos élelmiszerek iránti túlérzékenység (például búzalisztből készült ételek vagy tej), de egyszerűen az is, hogy az elfogyasztott oldhatatlan rostok a bélben folyadékot szívnak magukba, megduzzadnak, ami aztán felfúvódást, puff adást idéz elő.
  • Gondot okozhatnak az éretlen gyümölcsök, illetve az is, ha zsíros étel után fogyaszt gyümölcsöt. A zsírok ugyanis lassítják a táplálék áthaladását a bélrendszerben, így a gyümölcs tovább marad a bélben, ahol erjedni kezd.
  • A szénsavas italok fokozhatják a teltségérzetet és felfúvódást, a koffein- vagy alkoholtartalmú italok növelhetik a gyomorsavképződést, irritálhatják az esetleg gyulladt nyálkahártyát.
  • A stressz gátolhatja az emésztést. A megnövekedett adrenalin- és kortizolszint – ez a két legfontosabb stresszhormon – miatt az emésztőrendszer vérellátása csökken, a bélfal izmai összehúzódnak, és némelykor fokozódik a gyomorsav termelése is.
  • A dohányzás során a szervezetbe jutó káros anyagok izgatják a nyelőcsövet, gátolják a gyomortartalom visszaáramlását megakadályozó záróizomgyűrű működését, emiatt gyomorsav jut a nyelőcsőbe.
  • Az étkezések után túl hamar végzett testmozgás is okozhat emésztési zavart: a fizikai igénybevétel miatt több vér kerül az izmokba és kevesebb az emésztőrendszerbe.

Hogyan előzhető meg?

  • Ne egyen egyszerre túl sokat, és étkezzen naponta négyszer, ötször!
  • Az esti utolsó étkezés legalább három órával előzze meg a lefekvés időpontját.
  • Étkezés közben ne igyon folyadékot!
  • Fogyasszon cinkben, B- és C-vitaminban gazdag ételeket.
  • Ha a panaszai valamilyen étel fogyasztása után lépnek fel, azt iktassa ki az étrendjéből, vagy kísérletezze ki, hogy kisebb mennyiségben fogyasztva bírja-e a szervezete.
  • Kombinálja megfelelően a különböző élelmiszereket!
  • Étkezés előtt kortyoljon egy csésze teát petrezselyem, kamilla, borsmenta, gyermekláncfű vagy bojtorján főzetéből. Jó stresszoldó a komló vagy a citromfű. Étkezés után rágcsáljon köményt, kardamomot vagy édesköményt.
  • Próbálja ki a gyógyszertárakban vény nélkül kapható emésztést segítő szereket.

Természetes gyógymódok otthon

  • A gyógynövények segíthetnek az emésztési panaszok csillapításában. Jótékony hatású a réti legyezőfű orvosi zilizgyökérrel, a zsálya, a kamilla édesköménnyel vagy borsmentával, vagy a rozmaring önmagában, a szegfűszeg fahéjjal és gyömbérrel. (A gyógynövényeket mindig körültekintően alkalmazza!)
  • Figyeljen az étkezésére. Az étrendje tartalmazzon almát, káposztát, sárgarépát, hidegen sajtolt olívaolajat, tojást és petrezselymet. Savkötő, nyugtató hatásuk miatt ezek jótékonyak.

12 OK A FOLYAMATOS FÁRADTSÁG MÖGÖTT

STRESSZMENTESÍTŐ DIÉTA – ÉTRENDDEL

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.

Ajánlataink