Az emésztési zavarok okai
- Ha túl gyorsan eszik, az emésztőnedvek nem tudnak megfelelő ütemben termelődni, ráadásul ilyenkor nem is rágja meg alaposan az ételt, így az nem keveredik el a nyálban lévő emésztőenzimekkel.
- A nagy mennyiségű étel túlterheli a gyomrot, ami lassabban ürül, ezáltal gyakoribb a sav visszaáramlása a szájüregbe.
- Emésztési zavart okozhat bizonyos élelmiszerek iránti túlérzékenység (például búzalisztből készült ételek vagy tej), de egyszerűen az is, hogy az elfogyasztott oldhatatlan rostok a bélben folyadékot szívnak magukba, megduzzadnak, ami aztán felfúvódást, puff adást idéz elő.
- Gondot okozhatnak az éretlen gyümölcsök, illetve az is, ha zsíros étel után fogyaszt gyümölcsöt. A zsírok ugyanis lassítják a táplálék áthaladását a bélrendszerben, így a gyümölcs tovább marad a bélben, ahol erjedni kezd.
- A szénsavas italok fokozhatják a teltségérzetet és felfúvódást, a koffein- vagy alkoholtartalmú italok növelhetik a gyomorsavképződést, irritálhatják az esetleg gyulladt nyálkahártyát.
- A stressz gátolhatja az emésztést. A megnövekedett adrenalin- és kortizolszint – ez a két legfontosabb stresszhormon – miatt az emésztőrendszer vérellátása csökken, a bélfal izmai összehúzódnak, és némelykor fokozódik a gyomorsav termelése is.
- A dohányzás során a szervezetbe jutó káros anyagok izgatják a nyelőcsövet, gátolják a gyomortartalom visszaáramlását megakadályozó záróizomgyűrű működését, emiatt gyomorsav jut a nyelőcsőbe.
- Az étkezések után túl hamar végzett testmozgás is okozhat emésztési zavart: a fizikai igénybevétel miatt több vér kerül az izmokba és kevesebb az emésztőrendszerbe.
Hogyan előzhető meg?
- Ne egyen egyszerre túl sokat, és étkezzen naponta négyszer, ötször!
- Az esti utolsó étkezés legalább három órával előzze meg a lefekvés időpontját.
- Étkezés közben ne igyon folyadékot!
- Fogyasszon cinkben, B- és C-vitaminban gazdag ételeket.
- Ha a panaszai valamilyen étel fogyasztása után lépnek fel, azt iktassa ki az étrendjéből, vagy kísérletezze ki, hogy kisebb mennyiségben fogyasztva bírja-e a szervezete.
- Kombinálja megfelelően a különböző élelmiszereket!
- Étkezés előtt kortyoljon egy csésze teát petrezselyem, kamilla, borsmenta, gyermekláncfű vagy bojtorján főzetéből. Jó stresszoldó a komló vagy a citromfű. Étkezés után rágcsáljon köményt, kardamomot vagy édesköményt.
- Próbálja ki a gyógyszertárakban vény nélkül kapható emésztést segítő szereket.
Természetes gyógymódok otthon
- A gyógynövények segíthetnek az emésztési panaszok csillapításában. Jótékony hatású a réti legyezőfű orvosi zilizgyökérrel, a zsálya, a kamilla édesköménnyel vagy borsmentával, vagy a rozmaring önmagában, a szegfűszeg fahéjjal és gyömbérrel. (A gyógynövényeket mindig körültekintően alkalmazza!)
- Figyeljen az étkezésére. Az étrendje tartalmazzon almát, káposztát, sárgarépát, hidegen sajtolt olívaolajat, tojást és petrezselymet. Savkötő, nyugtató hatásuk miatt ezek jótékonyak.
12 OK A FOLYAMATOS FÁRADTSÁG MÖGÖTT
STRESSZMENTESÍTŐ DIÉTA – ÉTRENDDEL