A gluténérzékenység, más néven cöliákia azt jelenti, hogy a gabonafélékben található glutén nevű fehérje ellen antitestek termelődnek a szervezetben. Ennek az autoimmun betegségnek a jellemző tünetei a hasi fájdalom, puffadás, krónikus hasmenés, étvágytalanság,felszívódási zavarok, vérszegénység, csontritkulás, gyenge immunrendszer, vékony, töredezett haj, gyermekeknél szembetűnő tünet a növekedésben való elmaradás. Laborleletben sokszor a vas alacsony szintje hívhatja fel a figyelmet a betegségre.
Mit használatunk a gabonák helyett?
Ma már azért a gluténérzékenyeknek sem kell mindenről lemondani. A gluténmentes ételek esetében gyakran használt köret a burgonya, a rizs és a kukorica. De gluténmentes a szója, köles, hajdina, quinoa és az amaránt, de számos gluténmentes készítmény is elérhető ma már a boltok polcain. Sőt, akár a diétás italporok között is találhatnak számukra megfelelőt, a hétköznapi ételek, tészták, kenyerek, sütemények, palacsinták mentes változatához pedig érdemes kipróbálni a Toman Diet gluténmentes lisztkeverékeit, amellyel számos megszokott ízt életre tudunk kelteni.
Mi az, ami glutént tartalmaz?
• búza (mindenfajta búza, durumbúza, tönkölybúza stb.),
• árpa, gersli, maláta,
• rozs,
• nem garantáltan gluténmentes zab (szennyeződés következtében),
• kamut (Egyiptomból származó búzafaj),
• tritikálé (búza és rozs kereszteződésével létrehozott gabonaféle),
• illetve az ezekből készült, vagy ezeket akár nyomokban is tartalmazó ételek,
élelmiszerek.
Fokozzuk a rostbevitelt
A gluténmentes étkezés gyakran rostszegény, elsősorban a teljes kiőrlésű gabonakészítmények elhagyása miatt. Az élelmi rost bevitelt úgy tudjuk növelni, ha minden étkezéshez választunk valamilyen zöldséget, esetleg gyümölcsöt. Jó választás ugyanakkor a rostbevitel növelésére a gluténmentes, barna kenyérliszt keverékekből készült péksütemények, barna rizs, alternatív gabonafélék fogyasztása is. Az útifűmaghéj is sokoldalúan felhasználható a rostbevitelünk növelésére.
Ez is érdekelhet: