Egyre több embert érint a glutén iránti érzékenység, amellyel időben szembe kell nézni, hogy elkerülhessük a kellemetlen tüneteket.

Glutén kisokos: nem kell mindenről lemondanod!

A gluténérzékenység, más néven cöliákia azt jelenti, hogy a gabonafélékben található glutén nevű fehérje ellen antitestek termelődnek a szervezetben. Ennek az autoimmun betegségnek a jellemző tünetei a hasi fájdalom, puffadás, krónikus hasmenés, étvágytalanság,felszívódási zavarok, vérszegénység, csontritkulás, gyenge immunrendszer, vékony, töredezett haj, gyermekeknél szembetűnő tünet a növekedésben való elmaradás. Laborleletben sokszor a vas alacsony szintje hívhatja fel a figyelmet a betegségre.


Mit h
asználatunk a gabonák helyett?


Ma már azért a gluténérzékenyeknek sem kell mindenről lemondani.
A gluténmentes ételek esetében gyakran használt köret a burgonya, a rizs és a kukorica. De gluténmentes a szója, köles, hajdina, quinoa és az amaránt, de számos gluténmentes készítmény is elérhető ma már a boltok polcain. Sőt, akár a diétás italporok között is találhatnak számukra megfelelőt, a hétköznapi ételek, tészták, kenyerek, sütemények, palacsinták mentes változatához pedig érdemes kipróbálni a Toman Diet gluténmentes lisztkeverékeit, amellyel számos megszokott ízt életre tudunk kelteni.

Mi az, ami glutént tartalmaz?


búza (mindenfajta búza, durumbúza, tönkölybúza stb.),

árpa, gersli, maláta,

rozs,

nem garantáltan gluténmentes zab (szennyeződés következtében),

kamut (Egyiptomból származó búzafaj),

tritikálé (búza és rozs kereszteződésével létrehozott gabonaféle),

illetve az ezekből készült, vagy ezeket akár nyomokban is tartalmazó ételek,
élelmiszerek.


Fokozzuk a rostbevitelt


A gluténmentes étkezés gyakran rostszegény, elsősorban a teljes kiőrlésű gabonakészítmények elhagyása miatt. Az élelmi rost bevitelt úgy tudjuk növelni, ha minden étkezéshez választunk valamilyen zöldséget, esetleg gyümölcsöt. Jó választás ugyanakkor a rostbevitel növelésére a gluténmentes, barna kenyérliszt keverékekből készült péksütemények, barna rizs, alternatív gabonafélék fogyasztása is. Az útifűmaghéj is sokoldalúan felhasználható a rostbevitelünk növelésére.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.

Ajánlataink