Egyre több embert érint a glutén iránti érzékenység, amellyel időben szembe kell nézni, hogy elkerülhessük a kellemetlen tüneteket.

Glutén kisokos: nem kell mindenről lemondanod!

A gluténérzékenység, más néven cöliákia azt jelenti, hogy a gabonafélékben található glutén nevű fehérje ellen antitestek termelődnek a szervezetben. Ennek az autoimmun betegségnek a jellemző tünetei a hasi fájdalom, puffadás, krónikus hasmenés, étvágytalanság,felszívódási zavarok, vérszegénység, csontritkulás, gyenge immunrendszer, vékony, töredezett haj, gyermekeknél szembetűnő tünet a növekedésben való elmaradás. Laborleletben sokszor a vas alacsony szintje hívhatja fel a figyelmet a betegségre.


Mit h
asználatunk a gabonák helyett?


Ma már azért a gluténérzékenyeknek sem kell mindenről lemondani.
A gluténmentes ételek esetében gyakran használt köret a burgonya, a rizs és a kukorica. De gluténmentes a szója, köles, hajdina, quinoa és az amaránt, de számos gluténmentes készítmény is elérhető ma már a boltok polcain. Sőt, akár a diétás italporok között is találhatnak számukra megfelelőt, a hétköznapi ételek, tészták, kenyerek, sütemények, palacsinták mentes változatához pedig érdemes kipróbálni a Toman Diet gluténmentes lisztkeverékeit, amellyel számos megszokott ízt életre tudunk kelteni.

Mi az, ami glutént tartalmaz?


búza (mindenfajta búza, durumbúza, tönkölybúza stb.),

árpa, gersli, maláta,

rozs,

nem garantáltan gluténmentes zab (szennyeződés következtében),

kamut (Egyiptomból származó búzafaj),

tritikálé (búza és rozs kereszteződésével létrehozott gabonaféle),

illetve az ezekből készült, vagy ezeket akár nyomokban is tartalmazó ételek,
élelmiszerek.


Fokozzuk a rostbevitelt


A gluténmentes étkezés gyakran rostszegény, elsősorban a teljes kiőrlésű gabonakészítmények elhagyása miatt. Az élelmi rost bevitelt úgy tudjuk növelni, ha minden étkezéshez választunk valamilyen zöldséget, esetleg gyümölcsöt. Jó választás ugyanakkor a rostbevitel növelésére a gluténmentes, barna kenyérliszt keverékekből készült péksütemények, barna rizs, alternatív gabonafélék fogyasztása is. Az útifűmaghéj is sokoldalúan felhasználható a rostbevitelünk növelésére.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

3 zseniális étel sütőtökből, ha diétázol
A sütőtök nem csak finom, hanem alacsony kalória- és magas rosttartalma miatt ha fogyni szeretnél egy szuper alapanyag.
Természetes módszerek nőknek vérnyomás csökkentésére
A változó kor számos kellemetlen tünettel jár, mint a hangulatingadozás, hőhullám, álmatlanság. De vajon mi köze a vérnyomásunkhoz?
Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.

Ajánlataink