De húst feltétlenül enni kell – szokták mondani az aggódó nagymamák, ha a húsmentes étkezés kerül szóba. És a tudományos megközelítések is a vegyes táplálkozás fontosságára figyelmeztetnek. A megszállott vegák meg boldogan élnek. Fehérjére tényleg szükség van, lássuk, miben találunk még a húson kívül.

Mit tegyek, ha nem kívánom a húst?

Egy kis biokémia

25 aminosavat ismerünk, ebből 9 esszenciális, mondjuk úgy, hogy nélkülözhetetlen – gyermekeknél 9-10, felnőttek esetében 8. Ezeket a szervezetünk nem tudja előállítani, így táplálék útján jutnak be. Egyetlen esszenciális aminosav átmeneti hiánya is súlyosan befolyásolhatja a fehérjeszintézist. Ha egyetlen esszenciális aminosavból kevesebb van, akkor az összes többi aminosav hatékonysága is arányosan csökken.

A fehérjék tehát rendkívül fontosak a szervezetünk számára. A fehérjehiány jellemző öt fő tünete: jelentős súlyvesztés (saját fehérjéit bontja, fogyasztja a szervezet), vérszegénység, májkárosodás, negatív nitrogénegyensúly, a vérsavó fehérjetartalmának csökkenése. A vérnyomáscsökkenés is jellemző tünet.

Jó tudni, hogy ezek tudatos, kiegyensúlyozott táplálkozással kiküszöbölhetők. A mindenevő étrendek (állati és növényi eredetű táplálékot is tartalmaznak) a fejlett világban megfelelő mennyiségű fehérjét tartalmaznak.

A nagy trükk: a társítás

A közhiedelem csak a húst, a tejet, a tejtermékeket tekinti fehérjetartalmú ételeknek, pedig a babféléknek és olajos magvaknak is magas a fehérjetartalmuk, és a gabonafélékben, valamint a zöld leveles zöldségekben is található. Azt persze tudni kell, hogy a növényi fehérje más, mint az állati, és mennyisége is kevesebb. Viszont az élelmiszerek megfelelő társításával elérhetjük, hogy a húst nem fogyasztók se szenvedjenek fehérjehiányban.

A tönkölybúza, a barna rizs, az olajos magvak, a szója, a gombafélék (fedezzük fel őket újra), a gabona- és magcsírák valamennyi alapvető aminosavat tartalmazzák. A köles egészen fantasztikus gabona, hiszen 7 aminosav is van benne, de a hüvelyesek is hasonló kiváló tulajdonságokkal rendelkeznek. A gabonafélék általában 8-12% fehérjetartalommal rendelkeznek.

A táplálkozásban is fontos a tudatosság, azaz, ha úgy társítjuk ezeket az alapanyagokat, hogy a hüvelyesekhez (25-40%) és az olajos magvakhoz (2530%) adunk például barna rizst meg zöldségeket, akkor valóban tökéletesen kielégítjük a szervezet fehérjeigényét. Tehát ha nem mondunk le a tejtermékekről, a joghurtról és a kefirről se, az olajos magvakkal, a hüvelyesekkel, gombával teljes értékű fehérjéhez juthatunk a növényekből is, nincs szükségünk feltétlenül az állati fehérje fogyasztására.

A gabona hüvelyessel ideális párosítás, ha azonban több az ételben például a bab, mint a rizs, akkor a jótékony összetétel csökken. Fontos, hogy a fehérjetartalmú étel mindig kevesebb legyen. Ez a gabonákra is vonatkozik, melyek mennyisége minden esetben több legyen, mint a fehérjét pótló étel, azaz kevesebb legyen a hüvelyes, a sajt vagy a tej. A gabona és a sajt vagy a tej is nagyszerűen kiegészítik egymást. Így egy szelet barna kenyér sajttal vagy egy adag cukormentes tejbedara is maximálisan teljes fehérjeforrást jelent.

6 vega para – ÉRDEMES ÖRÖKRE ELHAGYNI A HÚST?

Pirult zöldség, omlós hús

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink