Amikor valaki – egészségügyi okok vagy különböző nézetek, meggyőződések miatt – elhagyja étrendjéből a húst, azzal életre szóló döntést hoz. Ezzel együtt rengeteg változással kell szembenéznie az életben, amelyek nem mindig könnyűek vagy egyértelműek. Ha úgy érzi, jobb és minőségibb életet élne hús nélkül, hát vágjon bele. Mielőtt azonban tofura cseréli hűtőjében a csirkemellet, szabaduljon meg a legvadabb vega paráktól, amelyektől a kezdő húshagyók leginkább rettegnek.

6 vega para – ÉRDEMES ÖRÖKRE ELHAGYNI A HÚST?

1. TÉVHIT: Nem jut elegendő fehérjéhez a növényekből

Hiba lenne azt gondolni, hogy a hús monopolhelyzetben van, ha proteinről van szó. Tény, hogy a húsoknak magas a fehérjetartalmuk, de ezzel nincsenek egyedül. Nem feledkezhetünk el a jó minőségű tejtermékekről és a hüvelyes zöldségekről. Kevesen tudják, de egy fél csésze bab nagyjából annyi fehérjét tartalmaz, mint egy kb. 10 dekás hússzelet. Ahhoz, hogy az összes esszenciális aminosavat a szervezetünkbe juttassuk húsmentesen, kiegyensúlyozott mennyiségben kell fogyasztanunk hüvelyeseket, dió és magféleségeket és zsírszegény, akár növényi alapú tejtermékeket.

2. TÉVHIT: Nehezebb és kimerítőbb lesz az edzés

Ha Venus Williams ilyen jó erőben van és olyan príma teniszező, ahogyan azt az eredményei mutatják, akkor talán mindenki számára van remény. Venus köztudottan vegetáriánus, és nem úgy tűnik, hogy bármi gond lenne az állóképességével. Vegetáriánus étrend mellett is bőségesen juttathatunk a szervezetünkbe teljes értékű szénhidrátot és izomépítő fehérjét, amelyek sikeressé tehetik a mindennapi edzésprogramot.

3. TÉVHIT: A vega étrend garantálja a fogyást

A legkevésbé sem. Attól, hogy valaki lemond a húsról, még nem feltétlenül mond le a cukorról, a kalóriában gazdag szénhidrátokról és a feldolgozott élelmiszerekről. Így pedig csupán a hús elhagyásával az étrend sem diétás, sem egészséges nem lesz. Ha valóban csak növényi eredetű ételeket szeretnénk fogyasztani, akkor kerülni kell a feldolgozott, tartósítószeres és adalékanyagokkal dúsított élelmiszereket, és persze törekednünk kell a minél frissebb alapanyagok beszerzésére.

4. TÉVHIT: A vegetáriánus étrend nem egészséges a várandós nőknek

Valóban nem a terhesség időszaka az, amikor különféle speciális diétákkal és étrendekkel kell kísérletezni, ám ha valaki jó ideje hús nélkül él, akkor a terhesség alatt sem okozhat gondot a vega életmód. Némi kiemelt figyelmet azonban igényel a vega étrend kismamák számára. Kicsit emelniük kell a fehérjebevitelt, amelyet a hús helyett fedezhetnek dióból, vajból, aszalt gyümölcsökből és hüvelyesekből. Ezek tápanyagban nagyon gazdag élelmiszerek, amelyek segítik a vitaminok felszívódását.

5. TÉVHIT: Kevesebb lesz az energiája

Felmérések szerint a vegetáriánus étrendre való áttérés nem csökkenti, hanem emeli a mindennapi energiaszintet. Amennyiben a szokásosnál fáradtabbnak, aluszékonyabbnak, esetleg ingerültebbnek érzi magát, ez annak a jele, hogy a szervezete nem kap elég B12-vitamint vagy vasat. A húsféleségek ebből a két tápanyagból tartalmaznak nagyobb mennyiséget, és ezeket kicsit nehezebb hiánytalanul fedezni, mint más vitamint vagy tápanyagot. A fent említett tünetek észlelése esetén érdemes növelni a tejtermékek a tojás fogyasztását, hogy fedezzük a B12-vitamint. A magasabb vasbevitel érdekében pedig együnk több spenótot, lencsét, babot, csicseriborsót vagy kesudiót.

6. TÉVHIT: A vega életmód drága

A mai árak mellett a húsfogyasztás se olcsó. Néhány ügyes recepttel nem csak, hogy drágább, de még olcsóbb is lehet a vegetáriánus étrend. Ráadásul, amit megspórolunk a húsvásárláson, azt az összeget befektethetjük egészséges, bioalapanyagok, kiegészítő ételek vásárlásába, amelyek hozzájárulnak az egészséges életmódhoz. És akkor még ki sem számoltuk, mennyit spórolhatunk gyógyszereken, ha az egészséges életmódunkkal megelőzhetünk néhány súlyos betegséget.

Grillezés A-tól Z-ig – nem csak profiknak

Ha megbetegít a diéta

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink