A herpesz több területen is megjelenhet a testen, ám az egyik legkellemetlenebb, amikor intim helyen jelentkezik. Így tudod megkülönböztetni egyéb panaszoktól és problémáktól! A szakorvos válaszol.

Herpesz intim helyen, mit kezdjünk vele?

Gyakori vírusfertőzés

Az intim fertőzéseket több szempont szerint, több csoportba is sorolhatjuk. Az egyik csoportosítása a fertőzéseknek az, hogy pontosan milyen kórokozó is váltja ki a problémát – ekkor bakteriális, vírusos és gombás fertőzésekről beszélhetünk. A másik csoportosítás az, hogy nemi úton vagy szexuális érintkezés nélkül történt-e meg a fertőzés.

A nemi herpeszt a herpes simplex (főleg a II-es típus) nevű vírus okozza, melynek során apró, gyulladt hólyagok jelennek meg főleg a nemi szerven, a végbélnyílás környékén, a gát tájékán vagy a belső combokon. Nemi érintkezéssel vihető át. Sajnos ha egyszer már bekerült a szervezetbe a vírus, ott is marad, ezért a kezelése tüneti terápia lehet, melyre elsősorban a fellángolási időszakokban van szükség, magyarázza Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

 

Fájdalmas hólyagok jelzik a vírust

A vírussal való fertőződés jele első alkalommal általában égő, viszkető hólyagok megjelenése, melyek helyén hámhiányos, akár fekélyes területek maradnak. A környező nyirokcsomók megduzzadnak, sőt, hőemelkedés, láz is felléphet. Amennyiben a fertőzés a húgycsövet is érinti, fájdalmassá válik a vizelés. Érdemes tudni, hogy a fellángolási időszakban a tünetek igen csekélyek is lehetnek, ilyenkor történik a partneri megfertőzések nagy része.

 

Hogyan lehet kivédeni?

A fertőzést úgy lehet kivédeni, ha nem létesítünk szexuális kapcsolatot olyannal, akinek genitális herpesze van az aktív szakaszban – erre gyakran semmilyen jel nem utal. Bár az óvszer használata bizonyos fokú védelmet jelent, ám mivel ez csak a hímvesszőt borítja, így nem fedi le az összes olyan területet, ahonnan bejuthat a vírus. Ezen kívül fontos, hogy az orális szexet is hanyagolja, akinek ajakherpesze van, ugyanis így is megtörténhet a fertőzés (ebben az esetben hepres simplex I típus a vírus). Bár már kísérleteznek megelőző injekcióval, ám egyelőre nincs forgalomban ellene vakcina.

 

Honnan tudom, hogy fertőzött/fertőző vagyok?

A vírussal való fertőzés diagnózisát aktív szakaszban a tünetekből fel lehet állítani. Ám sajnos ezek nem mindig jelentkeznek, vagy nagyon csekély mértékben, így előfordul, hogy az érintett fel sem figyel rá. Ha felmerül a gyanú, úgy kenetvétellel, esetleg vérvizsgálattal lehet megállapítani.

 

Hogyan kezelhető?

Mivel kiölni nem lehet a vírust, így csakis tüneti kezelés jöhet számításba. A sós ülőfürdőn és láz/fájdalomcsillapítón kívül vírusölő gyógyszert ír fel az orvos, mellyel nem csak a kellemetlen tünetek csökkenthetők, de a fellángolási időszakok gyakorisága is.

Ez is érdekelhet!

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink