Mi az inzulinrezisztencia?
Az inzulinérzékeny szövetek – a máj, az agy, az izomszövet, a zsírszövet – inzulin jelenlétében a normálisnál kevesebb glükózt tudnak felvenni, ami azt eredményezi, hogy felborul az egyensúly, és a folyamatokhoz a normálisnál több inzulinra van szükség. Ezt a magas inzulinszükségletet a hasnyálmirigyben lévő Langerhans-szigetek ß-sejtjei fokozott inzulintermeléssel, egy bizonyos határig megoldják. Azonban idővel a ß-sejtek kimerülnek, és nem lesznek képesek a fokozott mennyiségű inzulin előállítására, ekkortól már cukorbetegségről beszélhetünk. Magyarra fordítva: az IR a cukorbetegség előszobája. azonban a jó hír az, hogy a folyamat életmódváltással és kitartással visszafordítható.
Hogyan diétázzunk IR esetén?
Nagyon fontos a személyre szabott táplálkozás, hiszen a betegség kialakulásában döntő jelentőségű az egészségtelen étrend, valamint az elhízás – tájékoztat Varga dóra dietetikus, aki szerint a komplex kezeléshez elengedhetetlen egy teammunka, melyben orvos, dietetikus, edző, mentálhigiénikus/ pszichológus közös erővel tud a páciensnek a leghatékonyabban segíteni. A gyógyuláshoz vezető út a fogyással kezdődik, ha sikerül a testsúly 5-10 százalékát leadni, az már komoly pozitív hatással jár.
A kulcs: a szénhidrátfogyasztás
Beállítása az étrendben fontos szerepük van a szénhidrátoknak, melyeknek a mennyiségét és minőségét is figyelembe kell venni. Az alacsony glikémiás indexszel rendelkező alapanyagokat kell előtérbe helyezni, így a teljes kiőrlésű termékek, a magas rosttartalmú alapanyagok, zöldségek ideális választásnak bizonyulnak. A hozzáadott cukrot tartalmazó termékek fogyasztását minimalizálni javasolt. A dietetikus segítségével megkapjuk a pontos mennyiségeket. Többnyire napi 160 gramm szénhidrátot tartalmazó diétát javasolnak, ami egészen jól betartható.
Az állati eredetű zsírok helyett (szalonna, sertészsír, zsírdús tejtermékek) érdemes többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag növényi olajok fogyasztását előtérbe helyezni, mint az extraszűz olíva-, lenmag-, dió-, tökmagolaj, illetve sótlan olajos magvakból napi egy marékkal. Az ómega 3 zsírsavbevitel érdekében heti több alkalommal ajánlott tengeri halat fogyasztani. Arra is ügyelni kell, hogy legalább 2, maximum 4 óra teljen el két étkezés között, és minden étkezés tartalmazzon egy kevés szénhidrátot. Így tudjuk elérni, hogy egyenletes legyen a vércukor- és az inzulinszint is a nap során.
Mozgás
A rendszeres pulzuskontrollált mozgás segít abban, hogy kevesebb inzulin felhasználásával elegendő glükóz jusson el a sejtekbe. IR-probléma esetén heti 180 perc mozgást javasolnak, ami a betegség fokozódásával vagy cukorbetegségbe való átlépésével tovább nő. Az inzulinrezisztencia gyógyításában óriási szerepe van a megfelelő edzésprogramnak, ugyanis a pulzuskontrollált kardioedzés csökkenti az inzulinszintet és fokozza a glükózmetabolizmust, ráadásul a mozgó izom egy olyan szervünk, ahol a szervezet közvetlenül tudja felvenni a glükózt inzulinfelhasználás nélkül. Tanulmányok bebizonyították, hogy az inzulinrezisztencia gyógyításában a mindennapos, közepes intenzitású mozgásprogramnak kiemelkedő a szerepe, melyet izomerő-növelő gyakorlatokkal célszerű kiegészíteni.