A legtöbb uszodában található szauna, és szerencsére egyre többen használják is. Bár eredetileg fürdésre és melegedésre építettek szaunákat, ma már az egészséges életmód, a testet és lelket is felfrissítő kikapcsolódás egyik legfontosabb eszköze. Nézzük, mit érdemes tudni a szaunázásról.

Izzasztó felfrissülés – Tanuljunk meg szaunázni!

A szaunázás lényege

A szaunázás alapja a forró, száraz levegő és a hideg víz vagy levegő váltakozó hatása. A melegedési időszakban a testhőmérséklet 39 °C fölé emelkedik, az erek kitágulnak, a verejtékmirigyek intenzív munkába kezdenek, a bőrön át nagy mennyiségű folyadék távozik, tehermentesítve a szívet és az ereket. Kihűléskor az erek újra összehúzódnak. (A szaunában a hőmérséklet a legalsó szinten 60 °C, míg legfelül akár 100 °C is lehet.) Szabályai Szaunázás előtt mindig zuhanyozzon le szappannal és meleg vízzel. Törölje szárazra a testét.

1. MENET

Terítsen száraz törülközőt a szauna alsó padjára. A hőmérséklet alulról felfelé emelkedik, a levegő nedvességtartalma pedig csökken, ezért két-három perc elteltével üljön át a középső padra, majd öt perc után feküdjön fel a legfelső szintre. Mielőtt elhagyná a szaunát, üljön fel pár percre, nehogy a vérnyomása hirtelen leessen, és megszédüljön vagy elájuljon.

LEHŰLÉSI SZAKASZ

Sétálgasson, közben lélegezzen nagyokat. Ezt követően zuhanyozzon le hideg vízzel, a vízsugarat fokozatosan közelítve a szívhez, majd mártózzon meg a medencében. Ezután takarózzon be, és feküdjön kb. 10 percig.

2-3. MENET

Az első menethez hasonlóan járjon el. Utána pihenjen 30 percet.

Hasznos tanácsok

  • Szaunázás alatt a sok beszéd egyrészt megterheli a szervezetet, másrészt zavarhatja a többi pihenni vágyót, így a legjobb, ha csendben relaxál.
  • Higiéniai okokból mindig terítsen maga alá törülközőt, és viseljen filcből készült papucsot.
  • Szaunázás előtt másfél órával és legkorábban egy órával a szaunázás után egyen valami könynyűt, nehogy a vércukorszintje lecsökkenjen.
  • Szaunázás közben ne igyon, mert akkor a frissen bevitt folyadékot izzadja ki, így a szaunázás nem lesz annyira hatékony.
  • Tizenöt percnél tovább nem érdemes izzadni.
  • A már kialakult megfázásos megbetegedésen a szaunázás nem segít.

Miért jó?

Edzi a szívet

Sokáig azt tanácsolták, hogy a szívbetegek kerüljék a szaunát. Ma az orvosok csak bizonyos esetekben tiltják a szaunázást, érdemes minden szaunázni vágyónak egyeztetni a kezelőorvosával. A váltakozó hideg-meleg ingerek edzik a szívet és a véredényeket. Az erek rugalmasak maradnak, és könnyebben bírják a terhelést.

Erősíti az immunrendszert

A szaunázás során a rövid ideig tartó felmelegedés nemcsak a vérkeringésre van jótékony hatással, de immunvédelmet segítő anyagok is felszabadulnak, amelyek segítik a fertőzésekkel szembeni harcot. A rendszeres szaunázás (heti egy alkalom) különösen a téli időszakban ajánlott, hiszen a megerősödött immunrendszer könnyebben védi a szervezetet a náthától, megfázástól.

Javítja az anyagcserét

Szaunázás közben a sejtek energiafelhasználása fokozódik, az izzadással a folyadék a bőrön át távozik. Veseelégtelenségben szenvedők éppen ezért csak orvosi engedéllyel szaunázhatnak.

Szépíti a bőrt

Az élénkülő anyagcsere segíti a méreg- és salakanyagok kiürülését. Ez nem csak az immunrendszert erősíti, de tisztítja a bőrt, támogatja a sejtképződést is. Segíti a narancsbőr és a pattanások elleni harcot. A verejtékezés és a meleg hatására az elszarusodott, elpusztult sejtek leválnak. A fokozott mértékű verejtékezés átmossa az eltömődött mirigykivezető csöveket.

Oldja a feszültséget

A szaunázás hatása nem csak az izmokban érezhető. Ilyenkor a szervezet fokozott mértékben termeli a szerotonin nevű hormont, amely csökkenti a stresszt és elősegíti a nyugodt alvást.

Ezeket már olvasta?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink