A hűvös, nyirkos idővel a meghűléses betegségek időszaka is beköszönt. A nátha és az influenza elleni védekezést nem lehet elég korán kezdeni, készülj fel a hideg napokra már most. Az immunerősítés egyik meghatározó alappillére a vitaminok és ásványi anyagok bevitele, de néhány életmódbeli változtatással is sokat tehetsz azért, hogy a lehető legegészségesebben vészeld át a telet.

Immunerősítés a téli hideg előtt

Gondolkodj pozitívan!

A pozitív gondolkodás megvéd a betegségektől. Sheldon Cohen pszichológiaprofeszszor kutatásaiból kiderül, hogy azok az emberek, akik boldogtalannak, szomorúnak és nyugtalannak érezték magukat, kb. háromszor nagyobb valószínűséggel lettek betegek, mint azok, akik mentálisan jól érezték magukat. Úgy tűnik, hogy az optimizmus csökkenti a stresszhormonok, így a mellékvesék által kibocsátott kortizol szintjét, továbbá csökkenti a betegségek iránti érzékenységet úgy, hogy mérsékli a szimpatikus idegrendszer aktivitását, illetve stimulálja a paraszimpatikus idegrendszert.

Mozogj rendszeresen!

A jó általános egészségi állapot fenntartása érdekében fontos a mindennapos mozgás, hiszen az állóképesség fejlettsége hat leginkább az egészségi állapotra. A fáradtsággal szembeni ellenálló-képesség, valamint a gyors regenerálódásra való képesség több szervrendszerünkkel is összefügg, például a szívvel és a keringési rendszerrel, a légzőrendszerrel, valamint az anyagcsere-folyamatokkal. Ha ezek jól működnek, akkor az állóképesség is jó, ami megfelelő alapot biztosít az immunrendszer jó működéséhez.

Erősíts probiotikumokkal!

A probiotikumok azok a „jótékony” baktériumok, amelyek segítik az emésztést, védik a szervezetet a káros baktériumok ellen – azaz erősítik az immunrendszert. Ha a jó baktériumok vannak többségben, kiszorítják a betegségeket okozókat, felélik a táplálékot, és nem engednek nekik életteret. A jótékony baktériumok jelen vannak a bélrendszerben, de megtalálhatóak élelmiszerekben és étrend-kiegészítőkben is. Segítik az emésztést, javítják az általános egészségi állapotot, hatékonyan csökkentik a fertőzések előfordulását.

Egyél sok zöldséget és gyümölcsöt!

Ősszel még sok finom gyümölcs és zöldség közül válogathatsz. Az élénk színű zöldségek és gyümölcsök erősítik az immunrendszert. Ahhoz, hogy a szervezeted védekezőrendszerét csúcsformába hozd, fogyassz belőlük naponta legalább öt alkalommal.

Adj esélyt a gyógynövényeknek!

A természet patikájából számos olyan gyógynövényt választhatsz, amely erősíti a szervezet védekezőképességét, támogatja saját védelmi és öngyógyító rendszerének hatékony működését és ellátja vírus- és baktériumölő anyagokkal is. A leggyakrabban használt immunerősítők: a fokhagyma, a bíbor kasvirág (echinacea), az aloe vera és a csipkebogyó.

Pótold a D-vitamint!

Az alacsony D-vitamin-szint sérülékennyé teszi a szervezetet a fertőzésekkel szemben. A D-vitamin ugyanis a szervezetben igen sok funkciót ellátó hormon, hiánya immunhiányos állapotot idéz elő, fogékonnyá tesz a fertőzésekre, fokozza az autoimmun betegségek kockázatát.

Moss kezet!

A kézmosás fontosságát nem győzzük elégszer hangoztatni. Egy 2008-as vizsgálat megállapította, hogy a kézmosás sokkal hatékonyabban csökkenti a fertőzések kialakulásának esélyét, mint a gyógyszerek. Azt, hogy mikor kell kezet mosni, nagyjából mindenki tudja (reméljük), ám az, hogy a kézmosás időtartama is fontos, már kevésbé ismert. Az alapos kéztisztításhoz 30 másodperc szükséges: egy gyors öblítés után kb. 20 másodpercig szappanos dörzsölés következik, majd jöhet az újabb alapos öblítés.

3 kettlebell alapgyakorlat

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink