Régebben egyszerűbb volt a képlet: ha alacsonyabb koleszterinszintet szerettünk volna elérni, a teendőnk mindössze annyi volt, hogy kerüljük a zsíros, olajos ételeket, no meg a tojást. Ma már tudjuk, hogy ezek a radikális diéták nem a várt eredményt hozzák, hiszen a tojás a kiegyensúlyozott étrend fontos része, ahogyan az egészséges olajak is. Tudvalevő az is, hogy koleszterin és koleszterin között van különbség: a HDL koleszterin a „jó fiú”, az LDL pedig az úgynevezett „rossz” koleszterin. Ha étrendünk transz-zsírokban gazdag ételekből áll (például sok sült krumpliból, péksüteményekből, különféle margarinokból), akkor nem jó úton járunk: az LDL-szintünk valószínűleg magas. Ezen segítenek különböző gyógyhatású készítmények, teák, gyógyszerek, de a legtermészetesebb koleszterincsökkentő módszer, ha megválogatjuk, hogy mit eszünk, ha kerüljük a transz-zsírokat, és megfelelő élelmiszereket fogyasztunk, amilyen gyakran csak lehet. Lássuk, melyek a legjobb koleszterincsökkentő ételek!
1. Zabpehely
A teljes kiőrlésű gabonafélék nemcsak csökkentik a koleszterinszint csökkentésében segítenek, de még egyfajta antidepresszánsként is hatékonyak. Bizony, rendszeres fogyasztásuk csökkentik a stresszt, a szorongást. De vissza a koleszterinhez! Az LDL-szint csökkentéséhez hozzájárulnak úgy, hogy serkentik a májfunkciókat, vagyis segítik a szervezet „öntisztító” folyamatát. A zabban található béta-glükán megakadályozza az ételekben található koleszterin felszívódását, hozzájárulva így az LDL-szint csökkentéséhez. Az pedig már csak hab a tortán, hogy a zab remek élelmirost-forrás. Ha a koleszterincsökkentő hatását szeretnénk maximalizálni, adjunk a reggeli kásánkhoz almát, körtét vagy szilvát. A gluténérzékenyeknek sincs okuk aggodalomra, mivel többféle gluténmentes zab érhető el a boltokban.
2. Tejsavófehérje
A rendszeresen sportolók számára jól ismert élelmiszer a tejsavófehérje, más nevén a fehérjepor. Az egykor a sajtgyártás melléktermékeként ismert anyagra ma már nem élelmiszer-ipari hulladékként, hanem fontos alapanyagként tekintünk, hiszen a szervezetünk számára értékes anyagokat tartalmaz. Egy nemrégiben készült brit kutatás kimutatta, hogy akik napi 54 grammnyi fehérjét fogyasztanak, mindössze 12 hét alatt jelentősen csökkentik szervezetük LDL-szintjét, tehát a tejsavófehérje a koleszterincsökkentő ételek közé tartozik. A fehérjében található aminosavak nemcsak a koleszterinszintet csökkentik, hanem hozzájárulnak az egészséges agyműködéshez, az izomépítéshez, ráadásul hosszan tartó telítettségérzetet is adnak. Ma már rengetegféle ízben kapható. Remek választás edzés után, és akkor is, ha lelkiismeret-furdalás nélküli nassolásra vágyunk.
3. Esszenciális zsírsavak
Például az ómega-3 zsírsav, amiben gazdag többek között az avokádó, az olívaolaj és az olajos halak (szardínia, lazac). Ezek a zsíros ételek erősítik a szabályt, vagyis kivételek: egyensúlyba hozzák a szervezet HDL- és LDL-szintjét. De hasonlóan jótékony hatása van az olajos magvaknak, így például a lenmagnak és a belőle készült olajnak is. Használjuk, fogyasszuk minél gyakrabban, de azért mértékkel ezeket az alapanyagokat!
4. Hüvelyesek
Akár különböző babféléket, akár lencsét, borsót vagy éppen szójababot választunk, mindenképpen jól döntünk, hiszen ezek természetes koleszterincsökkentő ételek. Még jobb, ha a hüvelyesekből készült salátát meglocsoljuk egy kis extra szűz olívaolajjal. Már csupán a hüvelyesek rendszeres fogyasztásával akár 10 százalékkal is csökkenthetjük az LDL-szintünket. A hüvelyesek mindemellett rostban gazdag zöldségek, fehérjetartalmuk is igen magas, vagyis jó húspótlók, ha vegetáriánus vagy vegán étrendet követünk.
5. Fokhagyma
Újabb csodás jótékony hatása az egyik kedvenc fűszernövényünknek. Csökkenti nemcsak a koleszterinszintet, de a magas vérnyomást is, plusz rengeteg vitamin és ásványi anyag található meg benne. Fokhagymából sosem elég: adjuk főzés közben az ételeinkhez, és együk nyersen is. Rádörzsölhetjük a pirítósra vagy aprítva adhatjuk a salátákhoz. Remek vértisztító, és emellett természetes afrodiziákum. Persze nem árt, ha fogyasztása utána elrágcsálunk egy kis petrezselyemzöldet, vagy egy kis mézet kanalazunk, mindkettő semlegesíti a kellemetlen szagot.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Ezért nagyon fontos a nőknek az olajos magvak fogyasztása!
- Mit ehet egy szívbeteg? A dietetikus válaszol
- 10 + 1 szívvédő nasi
- Erősít és fogyaszt: 5 napos almadiéta – mintaétrenddel