Sokat írtunk már a pajzsmirigy működés zavarairól. Mindig forduljunk orvoshoz, ha indokolatlanul fáradékonyak, idegesek vagyunk, ha megzavarodik a havi ciklusunk, hullik a hajunk, szinte kezelhetetlenül száraz a bőrünk. Jellemző tünetek továbbá az alvászavar, a hízás, de a hirtelen fogyás is, az ödémás, duzzadt vagy kidülledt szem. Az érdes, rekedt hang, és a szexuális vágy csökkenése is utalhat arra, hogy valami nincs rendben ezzel a kis, pillangó alakú szervvel. Ha időben fordulunk szakemberhez, elérhetjük, hogy az állapotunk ne romoljon tovább. Aki nem küzd ezekkel a tünetekkel, megelőzés céljából fordítson kellő figyelmet arra, hogy olyan ételeket is egyen, amelyek támogatják ezt a szervet.
A jód
Ahhoz, hogy a pajzsmirigy megfelelően termelje a hormonjait, jódra van szükségünk. Ezt általában a konyhasóval és az ivóvízzel tudjuk bevinni. Hazánk területének mintegy négyötöde mérsékelten jódhiányos, ami azt jelenti, hogy sem az ott termelt növények, sem az ivóvíz nem tartalmaz elegendő jódot. A jódpótlást segíthetjük tengeri halak és herkentyűk fogyasztásával, tablettát azonban csak orvosi konzultáció után kezdjünk szedni. Orvosi ajánlás szerint a jódozott konyhasó használata már megfelelő pótlást jelent.
Halak, tenger gyümölcsei
A zsírosabb tengeri halak, mint a vadon élő lazac, a tonhal vagy a szardínia kiváló ómega 3 zsírsavforrást is jelentenek a szelén és a jód mellett. Az ómega 3 bevitele azért fontos, mert csökkent a szervezetben mindenféle gyulladást, csökkenti a szívbetegségek kockázatát, és támogatja az immunrendszer működését.
Leveles zöldségek
Nemcsak rostokban és vitaminokban, de magnéziumban is nagyon gazdagok ezek a zöldségek, ami fontos szerepet játszik a test folyamataiban. Pajzsmirigy alulműködés és magnéziumhiány esetén fáradtság, izomgörcsök, szapora szívverés jelenhet meg tünetként. A spenót, a sóska, a mángold mind tartalmaznak magnéziumot. Leggazdagabb forrása azonban a búzakorpa, de gluténmentes étrend esetén ez sajnos kiesik. A kelkáposztáról, a brokkoliról és a karfiolról úgy tartják, nyersen nem szabad ennie annak, akinek pajzsmirigygondja van, ugyanis ezek blokkolják a jód felszívódását. De párolva, grillezve beilleszthetjük az étrendünkbe, szélsőségesen nagy mennyiségben úgysem fogyasztjuk ezeket.
Magvak
Nemcsak magnéziumban, hanem vasban, szelénben is gazdagok az olajos magvak, mindennap kellene fogyasztanunk egy maréknyit belőlük. A szelén mikroelem, de nagyon fontos szerepe van. Túladagolni nem szabad, mindig egyeztessünk orvosunkkal a táplálékkiegészítők szükségességéről. A brazil dió, paradió, mandula, kesudió és a hagyományos dió és napraforgó mind nagyon hasznos magvak. Magában vagy akár salátára szórva is fogyaszthatjuk, például tízóraira, uzsonnára.