A menstruációs ciklus kifejezés azt sugallja, hogy a nőknél a havi vérzés óraműpontossággal jelentkezik. A szabályos ciklus 28 napos, de a szakemberek a 24–31 napos ciklusokat is normálisnak tekintik. Előfordulhat, hogy az addig szabályos ciklus valamilyen tényező hatására megváltozik, a vérzés rendszertelenné válik, esetleg el is marad. Érdemes utánajárni, mi állhat a háttérben.

8 ok a rendszertelen menstruációs ciklus hátterében

1. Fokozott fizikai aktivitás

A túlzott fizikai megterhelés a szervezet számára nagy stressz, aminek hatására a szervezet ideiglenesen leállíthatja a nemi hormonok termelését. A probléma nemcsak az élsportolókat érinti: kutatások szerint azoknak a nőknek, akik kemény edzéstervet követnek és nem hagyják a szervezetüket regenerálódni, több mint a fele tapasztal enyhe menstruációs szabálytalanságokat. Ha a vérzése egymás után 3 hónapig kimarad, mindenképpen forduljon orvoshoz!

2. Túlsúly

A felgyülemlő nagyobb mennyiségű zsírszövet endokrin szervként funkcionálhat, és ez kihatással lehet a női nemi hormonok működésére. A zsírszövetek hozzájárulnak az ösztrogéntermeléshez, amelynek szintje túlsúlyosoknál túl magas lehet, így az ovuláció ritkává válhat, esetleg el is maradhat. Ilyen esetben a testsúly optimalizálása, az anyagcsere, főként a szénhidrát- és zsírháztartás megfelelő szabályozása a megoldás.

3. Kóros soványság

A kóros soványság, ugyanúgy, mint az elhízás, felboríthatja a hormonháztartás egyensúlyát. Valójában ebben az esetben is a testzsírszázalék a döntő fontosságú: alacsony testtömegindexű nők esetében, zsírszövet hiányában az ösztrogéntermelés csökken, esetleg meg is szűnik, aminek hiányában pedig a menstruáció ritkává, rendszertelenné válhat. Az étrendnek fontos szerepe van, hiszen az egészséges táplálkozás biztosítja, hogy a szervezet élettani folyamatai helyesen működjenek.

4. Gyógyszerek

Minden olyan gyógyszer, amely a hormonműködést befolyásolja – például a pajzsmirigygyógyszerek, a szteroidok vagy az antidepresszánsok – hatással lehet a menstruációs ciklusra is. Ha ilyen készítményeket ír fel önnek az orvos, nem árt, ha tudja, hogy ezek a gyógyszerek az egész hormonháztartásra hatnak. ne essen pánikba, ha a gyógyszer szedését követő első hónapban késik a menstruációja, de mindenképpen beszéljen orvosával, ha ez a későbbiekben rendszeressé válik.

5. Növényvédő szerek

Egyes vegyi anyagok blokkolják a nemi hormonok termelődését a szervezetben. Tanulmányok kimutatták, hogy azokban a gazdaságokban, ahol növényvédő szereket használnak, a nők ciklusa hosszabb, mint azokban, amelyek növényvédőszer-mentes gazdaságok.

6. Stressz

Stresszhelyzetben a normál biológiai folyamatoknak köszönhetően úgynevezett stresszhormonok szabadulnak fel, amelyeknek hatására a hormonális szabályozás sérül. Tartós stressz, de akár hirtelen bekövetkező lelki trauma esetén a menstruáció késhet, sőt ki is maradhat. Tanuljon meg és alkalmazzon különböző stresszkezelési módszereket.

7. Fogamzásgátló tabletták

Fogamzásgátló tablettát sokszor azért ír fel az orvos, hogy a szabálytalan vérzéses panaszokat kezelje. A szervezetnek időre van szüksége, amíg hozzászokik a gyógyszerhez és a menstruációs ciklus szabályossá válik. Ha új gyógyszert próbál ki, hagyjon 2-3 hónap időt, hogy beálljon a ciklus. ne feledje, a hormonális fogamzásgátló tablettákat mindig azonos időben kell bevenni!

fogamzásgátló, gyógyszer, pirula

Fotó: Shutterstock

8. Életkor

Előfordulhat, hogy az első menstruációt követő két évben a vérzés kimaradozik. A ciklus szabálytalansága ebben az időszakban még normálisnak tekinthető. A termékeny éveket követően, a menopauza közeledtével – a hormonváltozásoknak köszönhetően – a ciklus aztán újra szabálytalanná válik. Ebben az időszakban mindig legyen önnél egészségügyi csomag, hogy elkerülje a kínos meglepetéseket.

 

Így legyőzhető az erős, fájdalmas menstruáció

Ez nem hiszti! Hogyan enyhíthetők a PMS tünetei?

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…

Ajánlataink