Megbízható helyről
Ha ibolyát gyűjtünk, figyeljünk arra, hogy a szennyezett területektől távol, saját kertünkből vagy tiszta helyen szedjük, ahol nem kezelték műtrágyával, növényvédő szerrel. Fontos, hogy felhasználás előtt mossuk meg, majd papírtörlőre kiterítve szárítsuk- írja a Fanny magazin.
Dekoráljuk a desszertet
Sissi egyik kedvenc csemegéje volt a kandírozott ibolya. A két centis szárával szedett virágokat egyenként kenjük le habosított tojásfehérjével, szórjuk meg porcukorral, majd sütőpapíron szárítsuk néhány órán át, közben egyszer-kétszer szitáljunk rá még porcukrot. Sütemények, desszertek díszítéséhez, de önmagában is ízletes csemege.
Gyógyír a fájó torokra
A forrázatából készített tea enyhíti a nátha tüneteit, sőt, torokfájásra is kiváló. Tegyünk a bögrénkbe egy marék virágot szárral vagy anélkül, öntsük rá 2 dl forró vizet, majd lefedve hagyjuk langyosra hűlni. Végül szűrjük le, és melegen, mézzel ízesítjük. A főzet hatékony megfázás vagy influenza esetén, kiválóan izzaszt és csillapítja a lázat.
A fiatalság titka
Az ibolyateát használhatjuk külsőleg is: enyhíti a bőrbetegségek panaszait, elsősorban a pattanásokat, ekcémát, pikkelysömört, valamint hidratálja a bőrt, segít megelőzni a ráncokat. Arra figyeljünk, hogy bőrápolás esetén a virágjait szár nélkül használjuk fel a főzéshez.
Csillapítja a köhögést
Az ibolyaszirupból frissítő tea vagy akár limonádé is készülhet, ráadásul nyálkaoldó, köptető hatása révén enyhíti a köhögést. Főzzünk cukorszirupot 1 liter vízből, 40 dkg cukorból és egy citrom levéből, majd keverjünk bele egy marék virágot. Hagyjuk állni egy napig, végül szűrjük le, és töltsük jól záródó üvegekbe.
Pajzs a betegség ellen
Az immunerősítő kúrához az ibolyaméz a legjobb segítség. A száráról lecsipkedett szirmokat hagyjuk 12 órán át szikkadni, majd szórjuk egy üvegbe. Csorgassuk rá a mézet úgy, hogy teljesen ellepje a virágokat. Jól zárjuk le, majd hűtőben pihentessük három hétig, hogy a benne lévő hatóanyagok kioldódjanak.
Leszámolás a pluszkilókkal
A tavaszi diéta étrendjébe is beilleszthető. Levelét és virágát nyersen, salátába keverve, vagy salátaöntetként is fogyaszthatjuk. Keverjünk össze egy evőkanál borecetet egy evőkanál mézzel, kevés sóval, vízzel, majd adjunk hozzá 30-40 ibolyaszirmot. Szobahőmérsékleten érleljük egy-két órán keresztül, majd leszűrve, tálalás előtt locsoljuk a salátára.
A legszebb reggeli
Kicsik és nagyok kedvence lesz az ibolyával sütött palacsinta. A palacsintasütőbe kanalazzunk kisebb halmokat a tésztából, majd szórjuk meg ízlés szerint ibolyával. Gyors mozdulattal fordítsuk át, majd süssük néhány pillanatig. Tálalás előtt helyezzük tányérra az ibolyás felével felfelé a palacsintákat.
Egyszerű és ízletes
A tojáskrémhez keverve izgalmas színt vihetünk az asztalra. Villával törjünk össze négy keményre főtt tojást, keverjük össze 1 kiskanál mustárral, 1 púpos evőkanál tejföllel, 2-3 dkg vajjal, csipetnyi sóval, majd forgassunk bele néhány ibolyavirágot. Ezzel a krémmel kenjük meg a szendvicseket, majd gazdagon pakoljuk meg a tetejét ibolyavirágokkal.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- 7 SZUPER GYÓGYNÖVÉNY EMÉSZTÉSI PROBLÉMÁKRA
- 10 ÉRVVEL GYŐZÜNK MEG ARRÓL, HOGY MIÉRT JÓ A RENDSZERES MOZGÁS
- EZEKTŐL AZ ANTIOXIDÁNSOKTÓL MARADUNK EGÉSZSÉGESEK
- NEM MEGY AZ ALVÁS? 7 GYÓGYTEA, HOGY NYUGODT LEGYEN AZ ÉJSZAKA