Migrén vagy fejfájás?
A fejfájás az egyik leggyakoribb fájdalomtípus. Ahhoz, hogy hatékonyan csillapíthassa, meg kell állapítani a fejfájás fajtáját. Ha rohamokban jelentkezik a fájdalom, amely a fej egyik oldalára korlátozódik (de érintheti mindkét oldalt!), mozgásra fokozódik, hányingerrel vagy hányással jár, fény- és hangérzékenység kíséri, nagy valószínűséggel migrén okozza a panaszokat. A tipikus migrénes roham 4–72 órán keresztül tart, a rosszullétek gyakorisága változó.
A migrénes fejfájás szakaszokra bontható:
1. Egyes betegek már 1-2 nappal a migrén kezdete előtt változásokat észlelnek magukon. Tipikus tünetek: székrekedés vagy hasmenés, feldobottság vagy épp ellenkezőleg: depresszió, ingerlékenység, ételek utáni sóvárgás, merev nyak.
2. Néha a fejfájást figyelmeztető előjelek – fényfelvillanások, látászavar, bizsergető érzés a karokban vagy lábakban – vezetik be. Ezt a szakaszt hívják aurának. Mivel nem minden migrén
egyforma, előfordulhat, hogy a fejfájást nem előzi meg aura.
3. Ezt követően jelentkezik a lüktető fájdalom, amely mellett gyakori a hányinger, hányás, homályos látás, szédülés, ájulás. ilyenkor a legtöbben csak arra vágynak, hogy egy csendes, sötét helyen feküdjenek.
4. Az utolsó szakaszban, a roham lecsengése után gyakori a fáradtság, kimerültség, de vannak, akik enyhe eufóriát éreznek a migrén elmúltával.
Mi okozza a migrént?
Több szakértő szerint a migrén hátterében az arc fő fájdalomérző idegének (trigeminusz) működészavara áll. Míg az alapvető ok bizonytalan, abban mindenki egyetért, hogy számos dolog provokálhatja a migrén jelentkezését. Bár nem teljesen világos a kapcsolat, az ösztrogénszint változása is okozhat fejfájást a migrénre hajlamos betegeknél: vannak nők, akiknek a menstruációjuk előtt-alatt migrénes rohamuk van, másoknál a terhesség alatt vagy a menopauza idején alakul ki roham. Bizonyos élelmiszerek, italok is válthatnak ki migrént. Ezek az alkohol, a sokáig érlelt sajtok, az erjesztett, kovászolt ételek, bizonyos tartósítószerek, fűszerek.
De az éhezés, koplalás szintén okozhat migrént. Ekkor ugyanis a vércukorszint ingadozása miatt az agy egyes területei különböző mértékben jutnak energiához, mivel az egész agy ellátásához nincs elegendő glükóz. A stressz, különböző erőteljes ingerek (erős fény, erős illatok, kellemetlen szagok), fizikai tényezők (intenzív fizikai mozgás), környezetváltozás (időjárás, légnyomás), bizonyos gyógyszerek (vérnyomáscsökkentők, antibiotikumok, értágítók, savlekötők), felborult alvás-ébrenlét ciklus – mind elősegíthetik a kínzó fejfájás jelentkezését.
Kezelés és megelőzés
A migrénre nincs gyógymód, de szinte minden migrénes remek megelőzési stratégiákkal bír, és idővel kitapasztalja, milyen gyógyszerek enyhítik a fájdalmat. Mivel a migrén minden esetben neurológus által felállított diagnózis alapján mondható ki, az alapos kivizsgálás elengedhetetlen. Ez már csak azért is nagyon fontos, mert előfordulhat, hogy az erős fejfájás oka az agyi ér fejlődési rendellenessége (aneurizma). ilyenkor a rendellenes érfal bármikor megrepedhet, életveszélyes állapotot előidézve. Megkönnyíti a diagnosztizálást és segíti a kezelési terv elkészítését, ha fejfájásnaplót vezet.
KOCSIS KORINNA: „SOK CSALÓDÁS ÉRT, FŐLEG SZAKMABELI LÁNYOKTÓL”
JENNIFER LOPEZ OLCSÓ FÜLBEVALÓJÁÉRT ROHAMOZTÁK MEG A BOLTOKAT A NŐK