Vállak
Egy nehéz válltáskánál vagy egy rossz melltartónál jobban semmi sem terheli ezt a területet. A hátfájás elkerülése érdekében az egy vállon átvetett vagy túl alacsonyan hordott táskatípusok helyett szerencsésebb a mellkason és háton keresztben átvetett, hosszú pántos táska viselése, mert a táska súlypontja a test középvonalához közelebb van, és váltogatható a váll. A vékony, spagettipántos melltartók (főleg a C kosár feletti méret) nem a legjobb viselet, mert így a vállakra nehezedik a mellek súlya, ami fájdalomhoz és rossz tartáshoz vezet. Válassz vastagabb pántos melltartót, ami jobban tartja a melleket. A kis melltartó is okozhat gondot: a szoros pántok nyomják a váll idegeit, ez pedig akár a karok mozgására is hatással lehet.
Nagyon komoly veszélyekkel jár az ülő életmód!
Nyak
A nyaki fájdalomnak számos oka lehet, például izommerevség, porckopás, de okozhatják súlyos betegségek is. Az izommerevséget okozhatja a hibás tartás, a huzat, különböző légúti betegségek, illetve hirtelen mozdulat hatására bekövetkező izomhúzódás. Van azonban még egy nagyon gyakori oka a nyaki fájdalomnak, ez pedig nem más, mint a gyenge felkar. Ha nehezet emelsz vagy intenzívebben használod a felkarok gyenge izmait, a nyak izmait is terheled. Megelőzheted a probléma kialakulását, ha az edzéstervedbe fekvőtámaszokat és felkarerősítő gyakorlatokat is beépítesz.
Hát
A hát területe legtöbbször meszesedés, esetleg gyulladás miatt fáj, de gerincsérv is okozhatja a hátfájás kellemetlen tüneteit. Ennek felismerését megkönnyíti, ha a fájdalom mellett idegrendszeri tünetek is megjelennek. A légzés egyszerre lehet bűnös és gyógyító is. A gyors, sekély légzés során a mélyebb területek izmai nem vesznek részt a légzésben, ami fájdalom kialakulásához vezethet. A mély hasi légzés ellenben segít, hogy oldódjanak a görcsös izmok és csillapodjon a fájdalom.
Formáló, tartást adó, erősítő gyakorlatok Béres Alexandrától
Medence
Az ülő életmód már-már népbetegségnek számít. Az emiatt kialakuló hátfájás elkerülése érdekében egyre több irodában használnak olyan asztalokat, melyek mellett állva is lehet dolgozni, de 7-8 óra ácsorgás legalább úgy terheli a medence izmait, mint a sok ülés. Váltogasd a pozíciókat félóránként, közben végezze nyújtógyakorlatokat 30 másodpercen át, és ebédszünetben lehetőség szerint sétálj 10-15 percet.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- A nyújtás jótékony hatásai: nem csak az izomláz ellen jó!
- A csontkovács tanácsai a mozgásszervi problémák megelőzésére, kezelésére
- Fit percek: Erősítés 35 percben