A mindennapok során rengeteg olyan vegyi anyaggal kerülünk kapcsolatba, amely komoly egészségügyi problémát okoz és ezen felül a súlygyarapodásért is felelőssé tehető. A különböző káros adalékanyagok szinte mindenben megtalálhatók: fogkrémekben, tusfürdőkben, sminkszerekben és számos háztartási termékben. Összegyűjtöttük a három leggyakoribb, a kutatások szerint túlsúlyt is okozó vegyi anyagot.

Túlsúlyt, ösztrogéndominanciát okozó összetevők!

Biszfenol-A (BPA)

Mi ez? Az egyik legelterjedtebb műanyagipari alapanyag, amelyből évente hárommillió tonnát gyártanak világszerte. Ebből készül a polikarbonát és az epoxigyanta. Ez mit is jelent? Hogy találhat BPA-t a cumisüvegekben, a műanyag tányérokban, evőeszközökben, poharakban, kancsókban, ételtároló dobozokban, de még a vizes- és üdítőspalackokban is. Az epoxigyantával bélelik a befőttesüveg fedelét, a fémdobozos üdítők belsejét, a fémből készült bortartályokat.

Miért káros? A BPA hatása nagyon hasonlít az ösztrogénéhez, így a szervezetbe kerülve leköti az ösztrogénreceptorokat. de valójában nem hormon, ezért csak összezavarja a szervezet saját ösztrogéntermelését, lányoknál meddőséget és súlygyarapodást okozva a pubertáskorban és az élet későbbi szakaszában. A BPA az inzulintermelést is károsan befolyásolja: már elenyésző mennyiségben arra készteti a hasnyálmirigyet, hogy kétszeres mennyiségű inzulint termeljen, inzulinrezisztenciát és cukorbetegséget okozva.

Hogyan kerülheti el? Vásároljon olyan műanyag termékeket, amelyeken szerepel a „BPA-mentes” felirat. Ellenőrizze a műanyagokon lévő kódokat. Ha a rajta lévő háromszögben 3-ast, 7-est vagy PC feliratot lát, akkor szivároghat belőle biszfenol-A.

Szerves klórtartalmú peszticidek

Mik ezek? Mérgező növényvédő szerek, amelyeket az 1950-es, ’60-as és ’70-es években igen széles körben használtak. Mérgező hatásuk miatt már sokat betiltottak belőlük Európában. A mezőgazdaságban használt DDT például madarak tömegeit pusztította el. Mivel gyakran és széles körben használták ezeket a növényvédő szereket, maradványaik megtalálhatók az élelmiszerekben, például húsokban, halakban.

Miért károsak? A klórtartalmú szerves növényvédő szerek felhalmozódnak a zsírszövetekben és folyamatos gyulladást okoznak. Károsítják az inzulintermelést, 2-es típusú diabéteszt okozva. Azok, akiknek a vérében ezeknek a vegyi anyagoknak az aránya több mint 10 százalék, kétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek 2-es típusú cukorbetegségben.

Hogyan kerülheti el? Fogyasszon ellenőrzött gazdálkodásból származó, bioélelmiszereket. Sajnos az egészséges étkezés nem elegendő, figyelembe kell venni a nyersanyagok származási helyét is.

Parabének

Mik ezek? A kozmetikumok 90 százalékában megtalálható tartósítószerek. Hatékony baktérium- és gombaölők, olcsón előállíthatók és a bőr viszonylag jól tolerálja a parabéneket. Az EU-szabályozás szerint a parabének egyenkénti aránya a kozmetikumokban legfeljebb 0,4 százalék lehet. Ez a mennyiség állítólag nem okoz negatív hatásokat a szervezet működésében.

Miért károsak? Befolyásolják az egyik fő női nemi hormon, az ösztrogén szintjét, felhalmozódhatnak a szövetekben, elősegítve a súlygyarapodást a csípőn és a combokon.

Hogyan kerülheti el őket? Egyre több kozmetikumon szerepel a „paraben free” vagy a „parabénmentes” felirat. Válasszon természetes alapanyagokból készült, színezék-, illat- és tartósítószer-mentes készítményeket.

8 szuperélelmiszer

Segítség, túlsúlyos a gyerekem!

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Fedezd fel, milyen technológiai előnyöket kínálnak a Nike zokniknak sportolás közben
Mi pörgeti fel legjobban az edzőcipőd? Természetesen egy pár zokni. De nem akármilyen zokni! Válaszd az egyik híres brand, például a Nike zokniját. A híres Swoosh logós kiegészítőnek köszönhetően még eredményesebb leszel sportolás közben.
Diéta és kollagén: így támogasd a megfelelő kollagéntermelést
A kollagén az egyik legfontosabb fehérje a testedben, amely alapvető szerepet játszik a bőröd, az ízületeid, a hajad, a körmeid és az izmaid struktúrájában.
Egészséges vagy sem? A forró fürdő titkai
Nincs is jobb, mint egy pihentető forró fürdővel zárni a napot, vagy éppen így kezdeni a hétvégét, mindezért pedig nemcsak a lelkünk, de a testünk is hálás lesz. Eláruljuk, milyen egészségügyi előnyei vannak a kádban való lazításnak.
Káposztaleves diéta: Gyors fogyás vagy veszélyes módszer?
A káposztaleves diéta egy gyors fogyókúrás módszer, amelyet sokan keresnek, ha pár kilót szeretnének gyorsan leadni. Ha te is kipróbálnád, fontos, hogy tisztában legyél a diéta előnyeivel és hátrányaival, hogy megalapozott döntést hozhass.
Időszakos böjtölés: ha kezdő vagy, erre kell nagyon figyelned
Ha kezdő vagy ebben a módszerben, fontos néhány alapelvet megérteni és betartani a siker érdekében. Íme a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes szem előtt tartani:
3 olcsó diétás recept, amit januárban is imádni fogsz
Fedezd fel három olcsó, de ínycsiklandó diétás receptet, amelyek tökéletesek januári étkezéseidhez! Egyszerűek, táplálóak, és segítenek fenntartani az egészséges életmódot az új évben.
Tisztítsd meg a tested: ezzel a 21 napos egészséges tervvel
Tisztítsd meg a tested és nyerj energiát 21 napos étrendünkkel! Könnyen követhető, finom receptek természetes alapanyagokból. Próbáld ki most!
Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!

Ajánlataink