A mindennapok során rengeteg olyan vegyi anyaggal kerülünk kapcsolatba, amely komoly egészségügyi problémát okoz és ezen felül a súlygyarapodásért is felelőssé tehető. A különböző káros adalékanyagok szinte mindenben megtalálhatók: fogkrémekben, tusfürdőkben, sminkszerekben és számos háztartási termékben. Összegyűjtöttük a három leggyakoribb, a kutatások szerint túlsúlyt is okozó vegyi anyagot.

Túlsúlyt, ösztrogéndominanciát okozó összetevők!

Biszfenol-A (BPA)

Mi ez? Az egyik legelterjedtebb műanyagipari alapanyag, amelyből évente hárommillió tonnát gyártanak világszerte. Ebből készül a polikarbonát és az epoxigyanta. Ez mit is jelent? Hogy találhat BPA-t a cumisüvegekben, a műanyag tányérokban, evőeszközökben, poharakban, kancsókban, ételtároló dobozokban, de még a vizes- és üdítőspalackokban is. Az epoxigyantával bélelik a befőttesüveg fedelét, a fémdobozos üdítők belsejét, a fémből készült bortartályokat.

Miért káros? A BPA hatása nagyon hasonlít az ösztrogénéhez, így a szervezetbe kerülve leköti az ösztrogénreceptorokat. de valójában nem hormon, ezért csak összezavarja a szervezet saját ösztrogéntermelését, lányoknál meddőséget és súlygyarapodást okozva a pubertáskorban és az élet későbbi szakaszában. A BPA az inzulintermelést is károsan befolyásolja: már elenyésző mennyiségben arra készteti a hasnyálmirigyet, hogy kétszeres mennyiségű inzulint termeljen, inzulinrezisztenciát és cukorbetegséget okozva.

Hogyan kerülheti el? Vásároljon olyan műanyag termékeket, amelyeken szerepel a „BPA-mentes” felirat. Ellenőrizze a műanyagokon lévő kódokat. Ha a rajta lévő háromszögben 3-ast, 7-est vagy PC feliratot lát, akkor szivároghat belőle biszfenol-A.

Szerves klórtartalmú peszticidek

Mik ezek? Mérgező növényvédő szerek, amelyeket az 1950-es, ’60-as és ’70-es években igen széles körben használtak. Mérgező hatásuk miatt már sokat betiltottak belőlük Európában. A mezőgazdaságban használt DDT például madarak tömegeit pusztította el. Mivel gyakran és széles körben használták ezeket a növényvédő szereket, maradványaik megtalálhatók az élelmiszerekben, például húsokban, halakban.

Miért károsak? A klórtartalmú szerves növényvédő szerek felhalmozódnak a zsírszövetekben és folyamatos gyulladást okoznak. Károsítják az inzulintermelést, 2-es típusú diabéteszt okozva. Azok, akiknek a vérében ezeknek a vegyi anyagoknak az aránya több mint 10 százalék, kétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek 2-es típusú cukorbetegségben.

Hogyan kerülheti el? Fogyasszon ellenőrzött gazdálkodásból származó, bioélelmiszereket. Sajnos az egészséges étkezés nem elegendő, figyelembe kell venni a nyersanyagok származási helyét is.

Parabének

Mik ezek? A kozmetikumok 90 százalékában megtalálható tartósítószerek. Hatékony baktérium- és gombaölők, olcsón előállíthatók és a bőr viszonylag jól tolerálja a parabéneket. Az EU-szabályozás szerint a parabének egyenkénti aránya a kozmetikumokban legfeljebb 0,4 százalék lehet. Ez a mennyiség állítólag nem okoz negatív hatásokat a szervezet működésében.

Miért károsak? Befolyásolják az egyik fő női nemi hormon, az ösztrogén szintjét, felhalmozódhatnak a szövetekben, elősegítve a súlygyarapodást a csípőn és a combokon.

Hogyan kerülheti el őket? Egyre több kozmetikumon szerepel a „paraben free” vagy a „parabénmentes” felirat. Válasszon természetes alapanyagokból készült, színezék-, illat- és tartósítószer-mentes készítményeket.

8 szuperélelmiszer

Segítség, túlsúlyos a gyerekem!

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.
Tavaszi gyümölcsdiéta, így érdemes belevágni!
Finomak, lédúsak és egészségesek... Használd fel az évszak ajándékait, és fogyj egészségesen!

Ajánlataink