Inzulinrezisztencia
A vércukorszint szabályozásában az inzulin fontos szerepet tölt be: hormonként segíti, hogy a sejtekbe jusson az azokat tápláló cukor. Inzulinrezisztencia esetében a sejtek éheznek, ugyanis a sejtek felszínén képződő inzulinreceptorokhoz az inzulin csak gyengén tud kapcsolódni. Így aztán lényegesen több inzulinnak kell jelen lennie a vérben ahhoz, hogy a sejtbe a cukor bekerülhessen. A probléma sokáig rejtve maradhat, mivel vércukorszint-vizsgálatkor az orvosok általában nem kérik az inzulinszint vizsgálatát.
MEGOLDÁS: A rendszeres testmozgás már igen rövid időn belül jelentős javulást idéz elő az inzulinérzékenységben. Fogyás során a zsírszövet mennyisége csökken, így a működtetéséhez szükséges inzulin mennyisége is csökken.
2-es típusú diabétesz
Az inzulin a vérben a cukor mennyiségét szabályozza. A cukorbeteg gyermek vércukorszintje magas: vagy azért, mert a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit az immunrendszer elpusztítja (1-es típusú diabétesz), vagy azért, mert a szervezet érzéketlen a termelt inzulinra (2-es típusú diabétesz). míg előbbi gyógyíthatatlan betegség, addig a 2-es típusú diabétesz egy komplex anyagcsere-probléma következménye, amelynek kezdete az elhízás, így életmódváltással, diétával és rendszeres mozgással ez a betegség visszafordítható.
MEGOLDÁS: A 2-es típusú diabéteszben szenvedő gyermekeket általában szájon át szedhető gyógyszerrel kezelik, de inzulinkezelésre is szükség lehet. A súlyfeleslegtől megszabadulva, szigorú diétát tartva, idővel a gyógyszer elhagyható.
Magasvérnyomás-betegség
Az alapbetegség nélkül jelentkező magas vérnyomást esszenciális magas vérnyomásnak nevezzük, és főleg a nagyobb gyerekeket érinti. Ezt a típusú magas vérnyomást egyértelműen a túlsúly és a mozgásszegény életmód okozza. Leggyakoribb tünetei: fejfájás, hányinger, látásromlás, szédülés. Gyakori, hogy a magasabb vérnyomásra a spontán orrvérzés hívja fel a figyelmet
MEGOLDÁS: Túlsúlyos, elhízott gyermekek esetében a testsúlycsökkenés, a sószegény diéta és a rendszeres sport a vérnyomásértékek normalizálódását eredményezheti. Ha mindezek után mégis magas a vérnyomás, akkor szükséges lehet gyógyszeres kezelés.
A zsíranyagcsere zavara
Egyre gyakoribb, hogy már gyerekkorban emelkedett az összkoleszterinszint és a triglicerid zsírok szintje. Tudni kell, hogy a teljes koleszterin önmagában nem ad elegendő információt, ismerni kell az LDL-koleszterin és a HDL-koleszterin szintjét is. Az LDL-koleszterin kórosan magas mennyiségben hozzátapad az erek falához, plakkok alakulnak ki, ez pedig az erek beszűküléséhez vezet. A HDL-koleszterin a „jó” koleszterin, ez védi az erek falát a lerakódásoktól. A triglicerid pedig egy zsírféleség, amelynek kóros szintje szintén hozzájárul a plakk képződéséhez.
MEGOLDÁS: Rendszeres mozgás hatására a triglicerid- és az LDL-koleszterin-szint csökken, a HDL- (védő) koleszterin szintje pedig emelkedik. Az optimális eredményekhez elengedhetetlen az étrend megreformálása, a zsírok bevitelének optimalizálása.
Ortopédiai elváltozások, ízületi kopások
A túlsúly miatt a szervezet csontjai fokozott megterhelésnek vannak kitéve. A túlsúlyos gyermekeknél gyakrabban figyelhető meg lúdtalp és különböző gerincproblémák. A tartós, fokozott ízületi terhelés kedvez bizonyos degeneratív folyamatok kialakulásának – különösen a térd és a boka károsodásától kell tartani –, de a testsúly normalizálásával gyerekkorban ezek a folyamatok még visszafordíthatóak.
MEGOLDÁS: Az elhízott gyerekeknek olyan mozgásformát kell választaniuk, ami kíméli az ízületeiket. Ilyen például a kerékpározás vagy az úszás.