1. Tényleg sportolunk
Hiába az előre gondosan becsomagolt edzőcucc, a korábbi elhatározás, a naptárban pontosan kijelölt óra, sokszor hajlamosak vagyunk elbliccelni az edzést egy hosszú munkanap vagy egy átmulatott éjszaka után. Kisebb erre az esély, ha valaki vár és számít ránk. Nagyobb a lelkiismeret-furdalás, ha tudjuk, hogy más is időt szakított a közös edzésre, mi pedig az utolsó pillanatban le akarjuk mondani. Kevés erősebb motiváció akad, hogy felemeljük a fenekünket a kanapéról.
2. Keményebben edzünk
Ó, a jó öreg küzdőszellem! Erősebben tekerünk spinningen, később tesszük le a súlyzót alakformáló edzésen, és egyáltalán: tovább kitartunk, ha látjuk a barátnőnket magunk mellett izzadni. Az pedig, hogy ő is hasonlóképpen szenved, még meg is nyugtathat, lám, nem csak nekünk olyan szörnyű. És hatásos akkor is, ha látjuk, hogy karcsú, izmos barátnőnk nem áll meg, mi is később (vagy egyáltalán nem) adjuk fel. Egy amerikai kutatás szerint azok a nők, akik közösen edzenek a barátnőjükkel, a húgukkal, kétszer annyi ideig tudják végezni a feladatokat, mint akik egyedül tornáznak.
3. Elvonja a figyelmünket
A hosszú edzés egyedül egy idő után unalmas lehet: gondoljunk csak a hosszútávfutásra, bringázásra. De máris élvezetesebb a mozgás, ha van valaki mellettünk. Akivel beszélgetni, pletykálkodni, nevetni lehet. (Már ha bírjuk szusszal.) Közösségi életet élünk, élvezzük a terápiával felérő beszélgetést a barátnőnkkel, és ez elvonja a figyelmünket a „szenvedésről”.
4. Új trükköket tanulunk
Ha újra és újra egyedül megyünk az edzőterembe, ha nagyon unjuk a már megszokott edzéstervünket, ha úgy érezzük magunkat, mint Bill Murray az Idétlen időkig című filmben, itt az idő közös edzést megbeszélni a barátainkkal. Nem csak a hangulatot dobja fel a közös mozgás, de akár új trükköket is elleshetünk a barátnőnktől. Talán másképp, más sorrendben végzi a gyakorlatokat, talán új mozgásformával ismertet meg, talán új, hatékonyabb mozdulatokat mutat. És még figyel is arra, hogy mindenképpen helyesen végezzük a gyakorlatokat.
5. Több kalóriát égetünk el
Ha más is van mellettünk, kitartóbbak leszünk. Lehet, hogy egyedül már rég befejeztük volna az egyébként gondosan előírt edzéstervet, de ha a barátunk, párunk továbbra is hűségesen izzad mellettünk, kisebb valószínűséggel dobjuk be a törülközőt, és valóban végigcsináljuk az edzésünket (vagy akár még annál is tovább kitartunk). Ha pedig kicsit is edzettebb nálunk, garantáltan „húzni” fog minket, hogy még gyorsabbak, még ügyesebbek legyünk.
6. Mindig van mit megbeszélni
Legjobb, ha a párunk, barátunk is ugyanazt a sportot űzi, mint mi, hiszen így összevethetjük a fejlődésünket. Kívülállóként látja, hogy mit csinálunk rosszul, és tanácsokkal láthat el. Plusz közös kihívásokat tűzhetünk magunk elé – például egy hosszabb túrát, egy futó- vagy bringaversenyt –, amire közösen készülni és közösen teljesíteni is könnyebb.
Ha még többet szeretne kihozni az edzéseiből, de nincs senki a környezetében, akivel sportolni tudna, akkor se keseredjen el. Az edzőtermekben már rengeteg csoportos óra közül válogathat, ahol a közösség ereje szintén erős motiváció (és talán új barátokat is talál). Csatlakozzon futóklubhoz – manapság már válogathat a lakhelye vagy az edzettségi szintje szerinti csapatok közül. Szuper támogató egyesületekből is választhat, attól függően, hogy milyen sportot űz. És ne felejtse el: a személyi edzőnél nem lehet jobban motiváló sporttársat elképzelni. Hiszen nem csak várja valaki a megbeszélt időpontban, de olyan az a valaki, aki nagyon ért az edzéshez, és akinek fizetett is.
6 lépés, amit tegyen meg, mielőtt személyi edzőt választ a gyerekének