A sportos életmód kialakítása nem egyik napról a másikra történik, hanem egy folyamat eredménye. Jó esetben az alapokat otthonról hozzuk, de akkor sincs baj, ha a szülők nem éltek egészségtudatosan. Felnőttként is kialakíthatjuk az egészségesebb, boldogabb élethez vezető szokásokat.

A sportos életmód alapjai 10 pontban

1. KERESSEN KIHÍVÁSOKAT!

Lehet, hogy rendszeresen jár edzésre vagy kocogni, azonban ha mindig ugyanazt a mozgásformát végzi ugyanolyan intenzitással, idővel az edzés hatékonysága csökken. A sportos életmód fenntartása érdekében fontos a változatosság: végezzen intervallum edzéseket vagy menjen el hetente egyszer túrázni, úszni, kerékpározni.

2. PIHENŐNAP BEIKTATÁSA

Ne eddzen a hét minden napján, hiszen a szervezetének szüksége van pihenésre, regenerálódásra. Ha kialakít egy olyan rutint, amelyben heti háromszor 1 óra edzés, hétvégén pedig egy-egy nagyobb kirándulás, túrázás kap helyet – nos, az több mint tökéletes.

3. ÖNISMERET A SPORTBAN IS

A sérüléseket úgy tudja elkerülni, ha pontosan tisztában van azzal, milyen formában van: ismernie kell az edzettségi szintjét és az egészségi paramétereit is. A legjobb, ha évente egyszer részt vesz egy általános kivizsgáláson, és időről időre vegye igénybe személyi edző segítségét.

4. PRÓBÁLJON KI ÚJ MOZGÁSFORMÁKAT!

Lehet, hogy imádja az aerobikot, és úgy érzi, nem is szeretné kipróbálni a többi titokzatos, ijesztő nevű óratípust, de ne legyen bátortalan, vágjon bele, próbálja ki az összes lehetőséget. Így könnyen megtalálja az önnek leginkább megfelelő mozgásformát, ami szintén segít a sportos életmód megőrzésében.

5. AMI A CIPŐT ILLETI, NE LEGYEN FUKAR!

Mármint, ha az egészségéről van szó. A megfelelő cipőre érdemes beruházni, bármit is sportol. Egy svéd tanulmány szerint azok a hobbifutók és sportolók, akik nem a mozgásformának megfelelő cipőben edzenek, nagyobb valószínűséggel szenvednek sérülést, mint azok, akik jó minőségű cipővel rendelkeznek.

6. AZ ERŐSÍTŐ EDZÉS FONTOSSÁGA

Az aerob edzés mellett a nők hajlamosak elhanyagolni az erősítő edzéseket. Az erősítő edzés nemcsak az izomtömeget növeli, hanem javítja a kondíciót, remek alakformáló, és mivel a megnövekedett izomtömeg nyugalmi állapotban is nagyobb mennyiségű energiát éget el, az anyagcserét is gyorsítja. Súlyzós edzésekkel megelőzhető az időskori izomvesztés, csökken a csontritkulás kialakulásának esélye, fokozódik az ízületek stabilitása.

7. MEGFELELŐ ÉTKEZÉS EDZÉS UTÁN

Az edzés utáni táplálkozás a regenerálódás feltétele. Az edzést követő 1 órában a test az egyes tápanyagokat gyorsabban és alaposabban építi be és használja fel. Ilyenkor célszerű gyorsan felszívódó, jó minőségű, könnyen emészthető táplálékot fogyasztani. Egyen gyümölcsöt (almát, banánt), sovány tejet, joghurtot, túrót. Jó választás az alacsony zsírtartalmú csokoládés tej, amely nagy adag fehérjét és elegendő szénhidrátot is tartalmaz.

8. IGYON SOK VIZET

A legtöbb ember, függetlenül attól, hogy hányszor hallotta már a figyelmeztetést, nem iszik elég vizet. Ha hajlamos elfeledkezni az ivásról, vessen be apró trükköket: ízesítse a vizet citrusokkal, így többet tud inni; egyen egy kis csípőset, hogy jobban kívánja a vizet, vagy egyszerűen telepítsen a telefonjára egy olyan applikációt, amely óránként figyelmezteti arra, hogy folyadékot kell magához vennie.

9. EDDZEN FIX IDŐPONTBAN

Nincsen általánosan meghatározható, tökéletes időpont az edzésre. A szokásos napi feladatai mellett vegye figyelembe a teste belső óráját is, és így határozza meg, mikor megy mozogni. Az edzések fix időpontja abban segít, hogy a mozgás, a sportos életmód rutinná váljon.

10. AZÉRT VANNAK A JÓ BARÁTOK…

A húszas években különösen fontosak a baráti kapcsolatok, és a legtöbb boldog, szórakoztató órát a kortársak körében tölti az ember. De miért ne lehetnének ezek a találkozások az egészség szempontjából is hasznosak? Járjanak együtt sportolni, legyenek aktívak az együtt töltött időben is. A közös edzés segít motiváltnak maradni.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink