Mi az a kardió?
A cardio görögül annyit tesz: szív, tehát a kardió magába foglal minden olyan mozgásformát, amely a szívet, az érrendszert és a tüdőkapacitást erősíti, növeli.
A kardióedzésnek két fajtája van: az aerob edzés alatt a szervezet oxigéndús állapotban van, vagyis a szervezetünknek nem kell küzdenie vagy kilépni a komfortzónából. Az ilyen mozgásforma leginkább az alap-állóképesség növelésére alkalmas, mert a szervezetünk könnyen hozzászokik az egyenletes terheléshez – ezért érezzük azt egy idő után, hogy órákig képesek lennénk futni. Ennél hatásosabb az anaerob edzés, amikor a szervezetünket időszakosan oxigénhiánynak tesszük ki. Ilyen a HIIT-edzés is, amivel az állóképesség mellett az izomzatunkat és a VO2 maxot is növelni tudjuk.
Hatékony alakformáló edzés: az ugrókötelezés
A kardió edzés hatása a szervezetünkre
– Képzeljünk el egy autót, amelyik folyton csak a dugóban araszol, évekig. Majd hirtelen felszabadul az út, tudna hajtani padlógázzal, de a sok lerakódástól, az évekig tartó araszolástól lefullad a kocsi, mert nincs megjáratva a motor. A szervezetünk éppen ilyen! Ha nem tartjuk rendszeresen karban, és nem tisztítjuk meg a lerakódásoktól, sőt nem előzzük meg a kárt, akkor egyszer csak cserben fog hagyni – világít rá Kiss Gergely személyi edző. De a kardiózás nem csak karbantartásra alkalmas, a vércukorszintet is optimalizálja. – Volt egy 230 kg-os vendégem, aki 80 kg-ot fogyott csak kardiózással. Amikor elérte a 150 kg-ot, letehette az inzulint.
A kardió hormonális hatásai
Mint minden mozgás, a kardióedzés is endorfint termel. Ez segít a depresszió és a fejfájás leküzdésében, csökkenti a fájdalomérzetet, a kimerültség érzését. Ha pedig kevesebb a stressz, akkor a szervezetünk kevesebb kortizolt termel, egy olyan hormont, amely lebontja az izmokat.
3 tipp, hogy több boldogsághormont termeljen a tested
Kutatás
Egy amerikai kísérletben élsportolókat teszteltek. Az egyik csoport 1 órás aerob kardióedzésen vett részt (futás egyenletes tempóban), míg a másik csoport 15 perces anaerob kiképzést kapott. A vizsgált időszak végén összevetették a két csoport teljesítési képességeit, és azt találták, hogy azok, akik a 15 perces intervall edzésen vettek részt, jobban teljesítettek, mint akik a hosszabb, de a komfortzónából nem kizökkentő edzésen. Az állóképesség fejlesztéséhez tehát fontos a változatos edzésterv, amikor különböző intenzitásban dolgozunk; valamint az intervalltréning az, amely után a legtovább tart az úgynevezett utózsírégetés.
FitPercek: Mik a zsírégetés alapszabályai? Szakértőnk válaszol (videó)
Éhgyomorra kardiózni: jó vagy sem?
– Sokan gondolják úgy, hogy kardiózni éhgyomorra a legjobb, de az üres gyomorral az a baj, hogy az alvást követő 8-10 órás éhezést megtoldjuk még egy kis munkával, amihez energiára van szükségünk. De honnan lenne a szervezetünkben energia, ha már 8 órája nem ettünk? Az izmokból. Tehát a szervezetünk az izmunkat kezdi felfalni kora reggel, a zsírok helyett. Kardiózás előtt nem muszáj szilárd ételt venni magunkhoz, jó választás lehet egy turmix, de leginkább BCAA shake. Ezt ugyanis már nem kell emészteni, így nem von el energiát a szervezettől, ráadásul segít megakadályozni, hogy az izmunkból nyerjünk energiát, így valóban a zsírokhoz tud nyúlni a szervezet – állítja Kiss Gergely.
Túlsúlyosan csak óvatosan futással!
Amennyiben valaki jelentősebb túlsúlytól szeretne megszabadulni, ne a futással kezdje a mozgásprogramját! Kiss Gergely sokkal inkább a biciklizést vagy a gyaloglást javasolja. Ugyanis, ha nagyobb súlyfelesleggel kezdünk neki a futásnak, komoly károkat okozhatunk a térdünkben, a porcokban, az ízületekben. Ahogy a bringa, az úszás vagy a séta és persze a testsúlycsökkentő étrend hatására elkezdünk veszteni a súlyunkból, szép lassan, fokozatosan behozhatjuk a gyaloglás-kocogás váltogatását, majd a kocogást/futást is az életünkbe.
Fogyás futással? Ezeket az alapszabályokat tartsd szem előtt!