Mivel az edzés kihagyására még mindig a „nincs időm” a legfőbb indok, mutatunk egy edzést, ami miatt újabb kifogás után kell nézni. Egy köredzést ugyanis nemcsak gyorsan, de hatékonyan le lehet tudni egy konditeremben, maximum 40 perc alatt. Kövessük Takács Zsolt személyi edző edzéstervét!

Nincs több kifogás, próbáld ki a köredzést!

 

köredzés

A köredzés lényege, hogy magas ismétlésszámú edzésmunkát végezzünk, nagyon rövid pihenőidők beiktatásával
Fotó: Shutterstock

A köredzésről röviden

A köredzés tulajdonképpen nem más, mint amikor különböző gyakorlatokat végzünk egymás után, lehetőleg pihenő nélkül. Ezeket a gyakorlatokat különböző eszközökkel, gépekkel vagy akár a saját testsúlyunkkal is el lehet végezni, a hangsúly itt most az intenzitáson van. A különböző körökből álló sorozatokat kétszer-háromszor kell megismételni, köztük lehet minimális, egyperces pihenőket tartani.

„Az edzésmódszer lényege, hogy magas ismétlésszámú edzésmunkát végezzünk, nagyon rövid pihenőidők beiktatásával. Ennek hatására a testünk edzés utáni oxigénfogyasztása oly mértékben megnő, hogy az edzést követő 24 órában fokozottan működik az anyagcsere. Ilyenkor beszélünk az úgynevezett utózsírégetésről, vagyis, amikor átlagos megterhelés mellett a megszokottnál több kalóriát éget el a szervezet” – magyarázza Takács Zsolt személyi edző.

Mintaterv a köredzésre

Az alábbi edzésterv remek kiinduló alap lehet bárki számára, aki a köredzés mellett döntene a csoportos órán kívül.

„A különféle gyakorlatokat egymást követően hajtsuk végre nagyon rövid pihenőidővel vagy akár anélkül. Aerob gyakorlatokkal színesíthetjük vagy tehetjük még intenzívebbé” – javasolja a szakértő.

  • Melltől nyomás gépen 15×
  • Vállból nyomás gépen 15×
  • Letolás 15×
  • Ugrókötelezés 2 perc
  • Evezés gépen 15×
  • Karhajlítás 15×
  • Lépcsőzés vagy padra lépés 2 perc
  • Lábtolás gépen 20×
  • Hasprés gépen 20×
  • Bicska gimnasztikalabdával a láb alatt 20×

Szünet, majd ismételjük meg a gyakorlatokat az elejétől a végéig még 2-3 körben. A köredzés egyik legnagyobb előnye, hogy végtelen számú és típusú gyakorlatból állítható össze és a későbbiekben is variálható edzésterv, lehet teljes testet átmozgató, mozgásalapú vagy osztott testes, izolált bontású is. Ízlés kérdése, hogy ki melyiket szereti, de a gyakorlatok összeállításakor mindenképp kérjük ki személyi edző segítségét és véleményét is.

Szokjunk rá a HIIT-edzésre!

A High Intensity Intervall Tréning (HIIT) lényege, hogy a pörgős és a pihenő szakaszokat másodperc pontossággal tartsuk be a gyakorlatok alatt és közben. Ehhez elég egy stoppert beszereznünk, de rengeteg mobilapplikáció is létezik, amelyek különböző módon jelzik a munka- és pihenő szakaszokat. Előnye – a hosszú aerob edzésekkel szemben –, hogy nem kell tartanunk izomtömegvesztéstől, hátránya viszont, hogy egy alap edzettségi szintet megkövetel, így kezdőknek nem ajánljuk.

Égjen a zsír!

„Egy hagyományos, alacsony intenzitású aerob edzés esetében a zsír energiaként történő felhasználása csak az edzés harmincadik perce környékén következik be. A HIIT (magas intenzitású tréning) esetében ez jóval korábbra tehető, tehát már edzés közben is jelentősen nagyobb mennyiségű zsírt tudunk energiaként elégetni” – teszi hozzá a szakértő. Ezért lehet a köredzés fele annyi idő alatt is olyan hatásos, mint amikor másfél órán keresztül edzünk.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink