Mikor leszünk sovány zsírosak?
Először is szögezzük le, hogy a skinny fat, vagyis a sovány, mégis zsíros testalkat nem egyenlő a túlsúllyal vagy az elhízással. Ez nem egészségtelen állapot, és leginkább a genetika felelős érte, de ettől függetlenül, hogy sokáig egészségesek is maradjunk, nem árt kicsit fittebbé válni, még akkor is, ha soványak vagyunk. A skinny fat típusba azok az emberek tartoznak, akik annyit ehetnek, amennyit csak akarnak, mégsem híznak egy dekát sem. Éppen ezért messziről kerülik az edzőtermet, mert „minek”? A kulcs a testösszetételben rejlik: ugyanis ezek az emberek hiába karcsúak, mivel minimális izomzattal rendelkeznek, a testzsírszázalékuk rendszerint igen magas – ami pedig nem túl egészséges.
Az izmok hiánya
Egy fitt, rendszeres súlyzós edzést végző nő és egy skinny fat nő rendelkezhet ugyanannyi testzsírral, a különbség a hozzá arányló izomban rejlik. Ha összehasonlítunk két ilyen nőt, vajon melyikre szeretnénk inkább hasonlítani? Nőként még mindig rémiszt minket az a gondolat, hogy lemenjünk a terembe és egy kis izmot szedjünk fel, mert egyfelől az kemény munkát jelent, másrészt pedig „nem szeretnénk túl izmosak lenni”. A jó hír az, hogy a befektetett idő és energia duplán megtérül. A skinny fat típusú nők olyan nehezen tudnak izmot építeni, egy hétköznapi edzésprogram mellett kizárt, hogy „túl izmosakká” váljanak.
Amit kerülni kell
1. KILÓK HELYETT SZÁZALÉKOK
A skinny fat testalkathoz vezető út azzal kezdődik, hogy túl sok figyelmet szentelünk annak, hány kilót mutat a szobamérleg ahelyett, hogy a testösszetételre fókuszálnánk.
2. KARDIO + DIÉTA = IZOMGYILKOSSÁG
Amikor a mérleg nyelve a több kiló felé mozdul, a legtöbb nő azonnal elkezd fogyókúrázni és másfél-két órákat tölteni a futópadon. Ezzel a két dologgal pedig, így együtt, a felesleg helyett csak a még meglévő izmunkat gyilkoljuk. Kutatások bizonyították, hogyha kombináljuk a rendszeres súlyzós edzést egy fehérjében gazdag étrenddel, 20-25 százalékkal hatékonyabban tudjuk csökkenteni a testzsírunkat, miközben megfelelő izomtónusra is szert tehetünk.
3. NAGY MENNYISÉGŰ KARDIO
Még mindig sokan meglepődnek azon a kutatási eredményen, amely szerint a rendszeres, egysíkú és hosszú kardiós edzésekkel sokkal lassabban tudunk a feleslegtől megszabadulni, és kevesebbet is veszítünk. Sokan azt hiszik, hogy a kardio önmagában elég a fogyáshoz, ami a fogyókúra elején igaznak is bizonyul – de sajnos ezzel a módszerrel sokkal könnyebb visszahízni is, sőt még több súlyt szedhetünk fel, mint amennyit leadtunk. Ha tónusosak akarunk lenni, fel kell adnunk az órákig tartó kardiózást, viszont a minimumon meg kell tartani. Ugyanis ez az edzésmódszer kiválóan fejleszti a keringési rendszert és az állóképességet, tehát a hátrányok ellenére nagyon-nagyon hasznos!
4. KEVÉS SÚLYZÓS EDZÉS
Sokan, akik fogyni szeretnének, és még többen, akik soványak, csak minimális súlyzós edzést végeznek – azt is alacsony intenzitáson. Egy intenzív súlyzós edzés persze nem éget el annyi kalóriát, mint egy HIIT (High Intensity Intervall Training) kardiózás, de annál bizony többet használ, mintha csak a futópadot koptattuk volna. És akkor még nem is beszéltünk az edzést követő „afterburn” hatásról, ami azt jelenti, hogy az edzés után a kanapén fekve is kalóriát éget még a szervezetünk hosszú időn át – ha az edzést jól végeztük.