Az ünnepekre készülődés elmaradhatatlan része a legtöbbször a háziasszonyokra háruló ötletelés: mi is legyen a karácsonyi menü, mivel várjuk a vendégeket. A hagyományos konyhát kedvelő családokban is felmerül időnként az igény, hogy a nehéz, a gyomrot megterhelő ételek és sütemények mellett könnyebb, egészségesebb ínyencségek is legyenek az étlapon. Ahol pedig eleve van olyan családtag, aki valamilyen speciális diétára van fogva, még körültekintőbben kell megválogatni, mi kerül az ünnepi asztalra.

Egészséges alternatívák a karácsonyi sütés-főzéshez

A fentiek miatt választják sok háztartásban az egyes hozzávalók egészségesebb helyettesítőit nemcsak a hétköznapokban, hanem karácsonykor vagy a szilveszteri összejövetelek alkalmával is.

A hagyományos magyar konyha igen fontos alapanyaga a sertészsír vagy a napraforgóolaj, illetve a cukor. De mit tehet az, aki valamelyiket nem szeretné használni, vagy éppen egészségi problémája miatt nem fogyaszthatja? Mutatunk két remek helyettesítőt, amelyekkel nemcsak a saját és családunk egészséges étkezéséért tehetünk, hanem még spórolhatunk is, ha előre gondolkodva bespájzolunk belőlük az ünnepekre.

Kókuszolaj vagy kókuszzsír?

Mindkét néven ismeretes ez a sokoldalú, értékes zsiradék, amely nem csak a konyhában, hanem a szépségápolásban is használatos. 24 Celsius fok alatt megszilárdul, afelett pedig átlátszó olajjá válik – ezért a kétféle elnevezés, de ugyanarról az anyagról van szó. A szűrt kókuszolaj jól hevíthető, és többször is újrahasznosítható, hűvös helyen pedig igen sokáig eltartható. Nincs kókusz illata és -íze, ezért remekül helyettesíthető vele sokféle zsiradék, például a vaj, a sertészsír vagy az étolaj. Bár több mint 90%-ban telített zsírsavakból áll, a kókuszolaj a legegészségesebbek közé tartozik, így a fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják.

A következő egészséges vendégáró finomság egyik fontos alapanyaga a kókuszolaj. Az elkészítése gyors, és bár az elkészült édességet hidegben kell tartani, garantáltan nem sokáig árválkodik majd a hűtőszekrényben.

Csokis kockák

Hozzávalók:

  • 4 ek szoba-hőmérsékletű vaj
  • 4 ek szoba-hőmérsékletű kókuszolaj
  • ¼ csésze zsíros tejszín
  • ¼ csésze eritrit por
  • 140 g szoba-hőmérsékletű krémsajt
  • 4 ek édesítetlen kakaópor
  • nagyobbacska csipetnyi só

Keverjük össze a vajat, a kókuszolajat és a krémsajtot. A por állagú eritritet lassan keverjük hozzá a vajas keverékhez a kakaóporral együtt. Adjuk hozzá a tejszínt és a sót, majd kézi mixerrel alaposan keverjük simára. Osszuk el egyenletesen egy sütőpapírral bélelt kis négyzet alakú edényben. Tegyük egy éjszakára hűtőszekrénybe, másnap vágjuk fel 16 kockára. Ha maradna belőle, tároljuk hideg helyen.

Eritrit, az édes alternatíva

A fenti recept egyik hozzávalója az egyre ismertebb természetes édesítőszer, az eritrit. A eritritolnak is nevezett helyettesítő nem emeli meg az inzulin- és vércukorszintet, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják, emellett hatékonyan használható a súlycsökkentő diétákban. Gátolja a fogszuvasodást, ráadásul képes antioxidánsként is működni, ami azt jelenti, hogy hatékonyan küzd a szabad gyökök ellen, és lassítja az öregedést.

Édesítőereje a répacukornak 60-80%-a, ezért körültekintően érdemes használni, ugyanis nagy mennyiségben fogyasztva hashajtó hatású. Gombaszaporodást gátló hatóanyag is van benne, ezért a candida diétát folytatók is használhatják.

Citromos kókuszgolyó

Hozzávalók:

  • 225 g szoba-hőmérsékletű krémsajt
  • ¼ csésze szoba-hőmérsékletű kókuszolaj
  • 1/3 csésze kókuszliszt
  • 3 ek eritrit
  • 1 ek reszelt citromhéj
  • 1 ek friss citromlé
  • 1 tk vaníliakivonat
  • kókuszreszelék

A kókuszreszelék kivételével keverjük össze a hozzávalókat. Figyeljünk arra, hogy a sajt és a kókuszolaj szoba-hőmérsékletű legyen. A tésztát tegyük a hűtőbe körülbelül 10 percre, majd készítsünk kis golyókat belőle. Forgassuk kókuszreszelékbe és tegyük sütőpapírral bélelt edénybe. Körülbelül 10-30 percig tegyük a fagyasztóba, hogy megszilárduljon, majd tálalhatjuk is.

Hűtőszekrényben legfeljebb 2 hétig, lefagyasztva akár 3 hónapig is elállnak a citromos kókuszgolyóink.

Kerülje el az ünnepek előtti fárasztó sorban állást, tárazzon be kókuszolajból és eritritből is a Black Friday-en!

Black Friday alkalmából több mint 360 féle akciós termék >>

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink