Az irodai munka általában azt jelenti, hogy hosszú órákat töltünk a számítógép előtt ülve. Az ülőmunka egyéb, egészségünkre gyakorolt káros hatásai mellett nagymértékben hozzájárul a mozgásszegény életmódhoz, ezáltal a potenciális súlygyarapodáshoz.

Fogyás ülőmunka mellett – lehetetlen küldetés?

Aktivitás és odafigyelés

Az állandó ülőmunka és a csökkent testmozgás nemcsak súlygyarapodást okozhat, hanem az anyagcserét is lelassítja. Ellensúlyozásához elengedhetetlen a rendszeres testmozgás beiktatása mindennapjainkba. Ha megoldható, autó helyett próbáljunk gyalog vagy biciklivel munkahelyünkre járni, tömegközlekedés esetén pedig már az is segít, ha egy-két megállóval előbb leszállunk és lesétáljuk azt a távot. Szintén növeli napközbeni aktivitásunkat és élénkíti anyagcserénket, ha minél többször rávesszük magunkat, hogy lift helyett a lépcsőt használjuk.

Munka közben is építsünk be óránkénti szüneteket, amikor felállunk és sétálunk egy kicsit. Számos okosórában megtalálható az a funkció, ami emlékeztet bennünket, ha túl sok ideje ülünk egy helyben, ilyenkor ideje felállnunk és járnunk egyet. Az ebédszünetet is érdemes kihasználni egy sétára a friss levegőn, ez nemcsak fizikai aktivitásunkat, hanem mentális frissességünket is javítja.

Ha úgy érezzük, munkahelyünk, munkakörünk nem teszi lehetővé, hogy odafigyeljünk egészségünkre, ne zárjuk ki egy új munkahely lehetőségét sem. Érdemes előre tájékozódni akár városonként is a számunka elérhető álláslehetőségekről – például Nyíregyháza környékén. .

Óvatosan a kalóriákkal

Mind az irodai stressz, mind a monoton munkavégzés negatívan befolyásolhatja étkezési szokásainkat. Tervezés nélkül nagyobb eséllyel választunk egészségtelen ételeket ebédszünetben, nyúlunk a nassolnivalók felé napközben. Ha ülőmunka mellett szeretnénk fogyást elérni, akkor ennek elengedhetetlen része étrendünk tudatos megtervezése. Kerülnünk kell a magas kalória- és cukortartalmú ételeket, ezeket friss gyümölccsel, zöldségekkel, sovány fehérjékkel és teljes kiőrlésű gabonákkal tudjuk helyettesíteni. Ha kis étkezésekre is szükségünk van, legyen mindig nálunk valami egészséges alternatíva, magok, joghurt, zöldség és gyümölcs. Testünk megfelelő működéséhez és a kalóriaégetéshez a megfelelő hidratáltság is elengedhetetlen, figyeljünk rá, hogy kellő mennyiségű folyadékot fogyasszunk.

Ha minden erőfeszítésünk ellenére sem sikerül azonban változtatnunk inaktív életmódunkon, és ennek már mentális állapotunkat érintő hatása is van, előfordulhat, hogy komolyabb változásra, akár új munkakörre lehet szükségünk. Kezdjük el időben lehetőségeink felmérését, tájékozódjunk akár szűkebb lakóhelyünk, például Kalocsa környékén elérhető álláslehetőségekről.

Elkötelezettség és tudatos döntések

A fogyás és kalóriaégetés ülőmunka mellett is lehetséges, de nagymértékű elkötelezettséget és tudatos döntéseket igényel. Az ülőmunka negatív hatásainak ellensúlyozásához nagyon fontos az egészséges étkezési szokások kialakítása és a rendszeres testmozgás beiktatása mindennapjainkba. Látni fogjuk, hogy erőfeszítéseink az irodában töltött hosszú órákat is könnyebbé teszik. Céljaink kitűzésénél azonban mindig vegyük figyelembe egyéni igényeinket, hátráltató körülményeinket és ennek megfelelően dolgozzuk ki – akár orvos vagy dietetikus segítségével – súlycsökkentési tervünket.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink