Bogyóba zárt vitaminbomba
A szőlőnek magas a szénhidráttartalma, mely elsősorban a benne lévő szőlőcukornak köszönhető. Vitaminban és ásványi anyagokban igen gazdag, B- és C-vitaminon kívül K-vitamint is tartalmaz, amely fokozza a véralvadást, és a csontok építésében is jelentős szerepet játszik. A méregtelenítő gyümölcsként is számon tartott szőlő bővelkedik káliumban, kalciumban, magnéziumban és vasban. A szőlő héjában resveratrol található, melynek rákellenes hatást is tulajdonítanak, az Egyesült Államokban végzett kutatások szerint a héj és a szőlőmagkivonat olyan együttest alkot, amely képes lehet megakadályozni a rosszindulatú daganatos sejtek burjánzását. A sötét színű szemek sok flavonoidot tartalmaznak, ezért immunerősítők, gyulladáscsökkentők. A szőlő sejtvédő hatása mellett javítja az erek állapotát, csökkenti például a szívinfarktus és a trombózis kockázatát. Cukorbetegeknek, emésztési problémákkal küzdőknek azonban nem javasolják a gyümölcs fogyasztását.
Kincs a szőlőszemekben
A kék szőlő a magas savtartalmú gyümölcsök közé tartozik, ezért kiválóan alkalmas a szeborreás (korpás, száraz, ugyanakkor a faggyúmirigyek túlműködéséből adódóan mégis zsíros) bőr kezelésére, általában tonikokhoz és pakolásokhoz használhatjuk. A kékszőlőlevél-kivonat továbbá stimulálja a vízhajtást. A vörös szőlőből gyakran készítenek hajpakolást, mely erősíti a fejbőr védekező képességét, hidratálja a fénytelen, száraz, töredezett hajat, a magja pedig képes regenerálni a szálakat. A fehér szőlőt magas szénhidráttartalma miatt a vízhiányos, öregedő bőr helyreállítására alkalmazhatjuk, pakolások segítségével a fontos tápanyagok a bőr mélyebb rétegeibe is képesek eljutni. A szőlő leve kondicionálja a bőrt, a szemekben található savaknak köszönhetően alkalmazhatjuk természetes hámlasztóként vagy más, bőrradírnak alkalmas anyagokkal (például zabpehellyel, mandulaőrleménnyel) vegyítve, peelingezésre is, azaz az elhalt bőrsejtek eltávolításán túl a keringés javítására, egyéb mélykezelések előkészítésére. A szőlőmagból készült őrlemény szintén jó hámlasztásra. A hidegen sajtolt szőlőmagolaj a C- és E-vitaminnak, valamint a telítetlen zsírsavaknak köszönhetően lágyítja a bőrt, ráadásul szinte valamennyi bőrtípusnak jót tesz, kiválóan ápolja az érzékenytől kezdve egészen a zsíros vagy épp vízhiányos legfelső hámrétegünket. A szőlőmagot tartalmazó krémek és olajok késleltetik az öregedést, mivel erősítik bőrünk kollagénrostjait, így hatékonyan táplálják, feszesítik a bőrt.
Vinoterápia
Ha különleges élményre vágyunk, érdemes végigvenni a vinoterápia, vagyis a bor jótékony hatásaira építő wellnesskezelések valamennyi lehetőségét. A szőlő revitalizáló hatását mára már a szállodák és az exkluzív borpincészetek is felismerték. A külsőleg végzett borterápia a szőlőmagban rejlő antioxidánsoknak köszönhetően megfiatalítja bőrünket, de a szőlő héjából készült kivonat, sőt a törköly is alkalmas arra, hogy fürdőt, masszázskrémet, pakolást készítsenek belőle. A fürdőt persze ne úgy képzeljük el, hogy egy kádnyi borban kell megmártóznunk, hiszen annak több az ártalma, mint a haszna – derítették ki a hozzáértők. Kezdetnek pancsoljunk egyet egy olajokkal, mézzel és fűszerekkel dúsított borfürdőben, ami növeli a bőr rugalmasságát, bársonyossá teszi. A vörösboros fürdőt a narancsbőr ellen is javasolják, ilyenkor a meleg vízbe szőlőkivonatot tartalmazó olaj is kerül, így a kb. 20 perces fürdő regenerálja, megfiatalítja a bőrt. A kezelést folytathatjuk egy szőlőmagolajos svédmasszázzsal, melynek hatása azonnal érződik, élettelivé varázsolja bőrünket. Egyes spa-hotelekben már tokaji aszús krémmel is kényeztetik a vendégeket. A borkrémes masszázsok hatása függ a bor ásványianyag-összetételétől, az azonban mindegyikre igaz, hogy nyugtató és serkentő eredmény érhető el velük.
Fürdő szőlőlevéllel
A narancsbőr ellen hatékonyan tudjuk felvenni a harcot, ha szőlőlevéllel készítjük el fürdőnket. A frissen szedett leveleket (25-30 darabot) mossuk meg alaposan, majd áztassuk be meleg, 36-38 fokos vízbe, és hagyjuk kiázni belőle az értékes hatóanyagokat. A szőlő levele – akárcsak a gyümölcs – feszesítő, méregtelenítő anyagokat tartalmaz, segítségükkel a bőr felfrissül, puhává válik.