A nyár beköszöntével újra előtérbe kerülnek a napozással kapcsolatos kérdések. Szerencsére egyre többen használnak napvédő krémet, mégis azt tapasztalják a bőrgyógyászok, hogy még mindig sok a téves információ. Összegyűjtöttünk néhány mítoszt, és utánajártunk, mi az igazság.

5 elterjedt tévhit a napozásról

1. „AZ EGÉSZ ÉLET ALATTI NAPOZÁS NAGY RÉSZE, 80 SZÁZALÉKA 18 ÉVES KOR ELŐTT KÖVETKEZIK BE, ÍGY A BŐRT ÉRT KÁROK ELLEN KÉSŐBB MÁR NEM SOKAT LEHET TENNI.”

A legújabb becslések szerint az egész élet alatt bennünket érő napsugárzás 25 százaléka esik a gyerekkorra. Az azonban biztos, hogy a bőrt érő sugárzás 18 éves kor előtt a legkárosabb. A gyerekkori túlzott napozás és leégés felnőttkorban növeli a melanoma (a bőrrák egyik fajtája) kockázatát. Ezért fontos szabály, hogy a csecsemőket egyáltalán nem szabad közvetlenül napra vinni, és a fehér bőrű kisgyermekeknek is ajánlatos kerülni a napsugárzást. A szakemberek szerint egyébként soha nem késő újragondolni a napozás szokásait. A helyzet hasonlít ahhoz, amit a dohányzásról vallanak az orvosok: függetlenül attól, hogy mennyi kárt okozott a szervezetének, mindig jó abbahagyni.

2. „SÖTÉT A BŐRÖM, EZÉRT NEM KELL AGGÓDNOM.”

A kreol bőr valóban kevésbé hajlamos a leégésre, de intenzív sugárzásnál, tűző napon, vízparton az ilyen bőr is védelemre szorul. Egy tanulmány szerint a sötétebb bőrűeknek mintegy 30 százaléka legalább egyszer egy évben szintén leég. Ráadásul a bőrrákot is gyakran később diagnosztizálják náluk, amikor a betegség már előrehaladott állapotban van, így a kezelés és a gyógyulás is nehezebb. Az arab, illetve afrikai bőrtípusúak sincsenek védve a napsugarak káros hatásaitól. Bob Marley például melanomában halt meg: a lábánál kezdődő elváltozást először rosszul diagnosztizálták, így későn kezdték el a kezelést. Szakemberek szerint a bőrszín nem véd a bőrráktól: előfordulhat, hogy a bőre sötétebb, kreolosabb, a génjei mégis érzékennyé teszik a bőrrákra.

3. „AZ ARCOMAT MINDIG BEKENEM NAPKRÉMMEL, EZ A HÉTKÖZNAPOKON ELEGENDŐ VÉDELMET NYÚJT.”

Az arc érzékeny bőrét mindig tanácsos napkrémmel bekenni, de ezzel nem tekinthető teljesnek a védelem. A ruhából kivillanó testrészek, a karok, a kézfej, a lábak, a nyak és a dekoltázs bőre legalább olyan sebezhető és könnyen leég, mint az arc. A napsugarak nemcsak az egészséget veszélyeztetik, a bőr idő előtti öregedéséhez is vezetnek.

4. „FELESLEGES MAGAS FAKTORSZÁMÚ NAPKRÉMET HASZNÁLNI.”

Nem, nem felesleges. Bár az kétségtelen, hogy a magas faktorszám sem jelent tökéletes védelmet. A 15-ös faktorszám azt jelenti például, hogy ha a bőr alapból 20 perc alatt pirul le, akkor a naptejjel 15×20, azaz 300 percre nő ez az idő. Egy 15-ös faktorszámú naptej nagyjából az UV-sugarak 93 százaléka ellen nyújt védelmet – viszont ez a szám nem emelkedik egyenes arányban a faktorszámmal, azaz egy 30-as faktorszámú naptej is az UV-sugaraknak csak 97 százalékát szűri ki. A lényeg, hogy a megfelelő faktor kiválasztásához azt kell tudni, hogy milyen a bőrtípusa.

5. „SZÜKSÉG VAN A VÉDELEM NÉLKÜLI NAPOZÁSRA A MEGFELELŐ D-VITAMINSZINT MIATT.”

Ez általános tévhit. Először is: a legtöbb ember nem alkalmaz olyan mennyiségű fényvédőt, amennyi megakadályozná a D-vitamin termelődését. Másodszor: sokkal kevesebb időt kell a napon eltölteni ahhoz, hogy biztosítva legyen a megfelelő D-vitamin-szint, mint amit a többség gondol. A megfelelő D-vitamin-szint eléréséhez figyelembe kell venni a földrajzi elhelyezkedést, az évszakot, a napszakot és persze a bőrtípust.

 

A téli hónapokban Magyarországon az UVB-sugarak nem tudnak áthatolni a légkörön, ám tavasztól őszig a nap ereje alkalmas a bőrben történő D-vitamin-szintézisre. Nagyjából 15-30 perc napon tartózkodással biztosítani lehet, hogy elegendő D-vitamin termelődjön. A megfelelő védelem miatt ezt tanácsos 11 óra előtt, illetve 15 óra után megtenni.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.
Tavaszi gyümölcsdiéta, így érdemes belevágni!
Finomak, lédúsak és egészségesek... Használd fel az évszak ajándékait, és fogyj egészségesen!

Ajánlataink