A nap jótékony hatása mellett nem feledkezhetünk meg azokról a bőrproblémákról sem, amelyek a napfény vagy a tartós meleg miatt alakulnak ki vagy attól rosszabbodnak. Ezért nyáron különösen fontos, hogy figyeljünk a helyes bőrápolásra, és kezeljük ezeket a bőrelváltozásokat!

Bőrproblémák nyáron- erre figyelj a melegben

Bőrszárazság

Az erős napsugárzás elvonja a nedvességet, a bőr száraz, viszkető lesz. Nyáron a sok fürdés, tusolás is érzékennyé teszi a bőrt! A száraz bőr apró hámsérülésein keresztül könnyen a szervezetbe férkőzhetnek a különböző baktériumok, vírusok, ezért nagyon fontos a külső és belső hidratálás is. A nyári bőrproblémák elkerülése érdekében napozás után mindig zuhanyozz le, és használj hidratáló E- és C-vitaminos testápolót. A forróságban a bőr is szomjazik, ha napozol, félóránként igyál meg egy pohár ásványvizet vagy cukormentes gyümölcsteát.

Napgomba

Ha a napsütés hatására apró, fehér pöttyök jelennek meg a bőrön, nem kell megijedni, ezek a pöttyök ártalmatlan gombafertőzés következményei. Leggyakrabban a vállakon, a lapockák közötti területen, a boka környékén és a felkaron jelennek meg. Panaszt általában nem okoznak, színük attól függ, hogy a bőrt éri-e UV-sugárzás. Amikor nem éri fényhatás, barnás-rózsaszínes foltok láthatóak, fény hatására aztán az egészséges bőr lebarnul, a fertőzött területen viszont fehér foltok láthatók. Igazából tehát nem a nap okozza a gombát, hanem a fertőzött foltok nem barnulnak le a környezetükkel. A pigmentsejtek károsodnak, így a tünetek akár több hónapig is láthatók maradnak, gombaellenes szerek alkalmazása mellett is.

Napégés

A nyári bőrproblémák közül talán a leggyakoribb: ha nem fokozatosan szoktattad hozzá magad a napfényhez, könnyen leégés lehet a napozás vége. Ilyenkor a bőr piros lesz, gyulladt, és előfordulhat, hogy felhólyagosodik. Ha láz, hidegrázás nem kíséri a leégést, elegendő, ha kerüli a napfényt, és aloe verát, körömvirágot tartalmazó bőrnyugtatókkal kezeled az égett bőrterületet. A hűsítő borogatás enyhíti a fájdalmat. Figyelem, a bőr nem felejt: a gyakori bőrégés hozzájárulhat a bőrrák kialakulásához!

Szeplők  és  májfoltok

Fiatalkorban a melanin (barna bőrfesték) rendellenes termelése, eloszlása miatt szeplők jelennek meg az arcon. Később ezek napfény hatására sötétebb májfoltokká válnak. Mivel a melanin képződése idegi és hormonális szabályozás alatt áll, nemcsak a napozással függ össze, hanem a szervezet működésével is: terhesség alatt, fogamzásgátló szedésekor a megnőtt ösztrogénszint hatására például élénkül. A pigmentfoltok kialakulását éppen ezért nagyon nehéz megelőzni. Nyáron kerüld a közvetlen napfényt, és mindig használj az arcodon és a kezeden legalább 15-ös faktorú napvédő krémet. A pigmentfoltok ellen leghatékonyabbak a cink-oxidot vagy titánium-dioxidot tartalmazó készítmények, mert ezek nem elnyelik, hanem visszaverik a nap káros sugarait.

A kalap viselése megakadályozza, hogy az arcon kialakuljanak a pigmentfoltok. Nem mindegy azonban, hogy milyen fejfedőt választasz: a szalmakalap nem nyújt teljes védelmet, hordj inkább pamutalapú sapkát, kalapot. Ha már kialakultak a pigmentfoltok, megpróbálkozhatsz a halványításukkal.

Az aloe vera, a citromlé, a joghurt és méz keveréke, az író mind alkalmas a bőr felső, elhalt hámsejtjeinek az eltávolítására, eltüntetve vagy elhalványítva a májfoltokat, de a gyümölcssavas kozmetikumok is segíthetnek. Súlyosabb esetben bőrgyógyász lézeres kezeléssel tünteti el a zavaró pigmentfoltokat.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink