A hosszabb-rövidebb ideig tartó fülcsengés – tinnitus – a felnőttek körében gyakori probléma, ám orvoshoz csak kevesen fordulnak ilyen panasszal. Előfordulhat, a fülcsengés olyan erőssé válik, hogy már a pihenést is zavarja. A fülcsengésnek számos oka lehet, a legtöbbször a szervezet így jelez, hogy valami nem működik tökéletesen.

Legyen csend! – A fülcsengés okai

Zajártalom

A fülcsengést az esetek nagy részében valamilyen zajártalom idézi elő. A munkahelyi zajártalom egyike a leggyakoribb foglalkozási megbetegedéseknek, de a szabadidős tevékenységek – zenehallgatás, autó- és motorversenyzés, lövészet – is okozhatnak panaszokat. Fontos, hogy védje fülét a károsodástól, ezért viseljen hallásvédőt. A passzív fülvédők csillapítják a zajt.

Túlzott fülzsírtermelődés

Gyakran okoz fülcsengést az összegyűlt fülzsírdugó. A fülzsír vagy fülviasz a hallójáratban található speciális mirigyek terméke, amely még elhalt hámsejteket, szőrszálakat és különböző szennyeződéseket is tartalmaz. A hallójárat nem piszkos, ezért nem is igényel tisztogatást. A fülzsír folyamatosan halad kifelé, ám néha felgyülemlik, és nem tud eltávozni a fülből. Ilyenkor se piszkálja a fülét, mert könnyen megsértheti a külsőfül érzékeny bőrét. A fülzsírdugót az orvos a fül átmosásával könnyen eltávolítja.

Agyrázkódás

Az agyrázkódás az agy sérülése, melyet a fejet ért hirtelen ütés vagy ütődés okoz. Az agy puha szerv, védelméről a koponyacsont és az agyfolyadék gondoskodik. Normál helyzetben az agyfolyadék megakadályozza az agynak a koponyához való ütődését, de hirtelen, nagy erejű ütésnél erre nem képes. Az agy a koponyához ütődik, és átmenetileg zavar áll be a működésében. Egyeseknél egyértelmű az agyrázkódás, a tünetek (hányinger, hányás, fejfájás, szédülés, esetleg eszméletvesztés) jól körülírhatók. Ám másoknál esetleg csak az egyik oldalt érintő fülcsengés figyelmeztet a bajra. Sportolás közben – egyebek között kerékpározáskor, síeléskor, korcsolyázáskor – és magas kockázatú munkahelyen, például az építőiparban mindig viseljen védősisakot.

Élvezeti szerek

Az élvezeti szerek: alkohol, nikotin, kávé túlzásba vitt fogyasztása is oka lehet a fülcsengésnek. Gyógyszerek mellékhatása Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet fülcsengés. ilyenek az acetilszalicilsav és származékai, bizonyos antibiotikumok, a nonszteroid gyulladáscsökkentők, a daganatellenes szerek, egyes antidepresszánsok. A gyógyszerszedés befejezése után a panaszok pár nap alatt megszűnnek.

Fogászati problémák

Fogászati problémák is okozhatnak fülcsengést. Érdemes évente egyszer felkeresni a fogorvost. A különböző gyulladások, fertőzések hosszú ideig nem okoznak panaszokat.

Betegségek

A fülcsengés hátterében gyakran a központi idegrendszer betegségei állnak. ilyen betegség például az agyi keringészavar, koponya- és agysérülés, jó és rosszindulatú agydaganat, illetve a migrén vagy az epilepszia. Keringési problémák, az anyagcsere-működés zavarai, a pajzsmirigy betegségei is okozhatnak fülcsengést. Fertőző megbetegedések, magas lázas állapot, a mozgásszervi elváltozások közül pedig a nyak gerincoszlop, a nyak- és a vállizmok területének problémái eredményezhetnek fülzúgást, fülcsengést.

Ásványianyag- és vitaminhiány

Fülcsengést okozhat a cink és egyes vitaminok – különösen a B6- és B12-vitaminok – hiánya. Fogyasszon B-komplex vitaminkészítményeket, olajos magvakat, tojást, halakat, rizst.

Stressz

A fülcsengés árulkodhat lelki túlterheltségről is. Ilyenkor egy hangterápiából és a stressztűrő képességet növelő tréningből álló kezelés segíthet a panaszok csökkentésében. A kezelés kiegészülhet vitaminok, antioxidánsok, esetleg értágító, keringésjavító gyógyszerek szedésével is, de stresszoldó, vérkeringést serkentő alternatív kezelések is szóba jöhetnek. A szervezet savasodása Legújabb kutatások szerint a szervezet savasodása is okozhat fülcsengést. A megemelkedett savszint a belsőfül folyadékrendszerének és ionösszetételének zavarát okozza. A fülcsengés kezeléséhez a szervezet lúgosítására is szükség van.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.

Ajánlataink