A legtöbb uszodában található szauna, és szerencsére egyre többen használják is. Bár eredetileg fürdésre és melegedésre építettek szaunákat, ma már az egészséges életmód, a testet és lelket is felfrissítő kikapcsolódás egyik legfontosabb eszköze. Nézzük, mit érdemes tudni a szaunázásról.

Izzasztó felfrissülés – Tanuljunk meg szaunázni!

A szaunázás lényege

A szaunázás alapja a forró, száraz levegő és a hideg víz vagy levegő váltakozó hatása. A melegedési időszakban a testhőmérséklet 39 °C fölé emelkedik, az erek kitágulnak, a verejtékmirigyek intenzív munkába kezdenek, a bőrön át nagy mennyiségű folyadék távozik, tehermentesítve a szívet és az ereket. Kihűléskor az erek újra összehúzódnak. (A szaunában a hőmérséklet a legalsó szinten 60 °C, míg legfelül akár 100 °C is lehet.) Szabályai Szaunázás előtt mindig zuhanyozzon le szappannal és meleg vízzel. Törölje szárazra a testét.

1. MENET

Terítsen száraz törülközőt a szauna alsó padjára. A hőmérséklet alulról felfelé emelkedik, a levegő nedvességtartalma pedig csökken, ezért két-három perc elteltével üljön át a középső padra, majd öt perc után feküdjön fel a legfelső szintre. Mielőtt elhagyná a szaunát, üljön fel pár percre, nehogy a vérnyomása hirtelen leessen, és megszédüljön vagy elájuljon.

LEHŰLÉSI SZAKASZ

Sétálgasson, közben lélegezzen nagyokat. Ezt követően zuhanyozzon le hideg vízzel, a vízsugarat fokozatosan közelítve a szívhez, majd mártózzon meg a medencében. Ezután takarózzon be, és feküdjön kb. 10 percig.

2-3. MENET

Az első menethez hasonlóan járjon el. Utána pihenjen 30 percet.

Hasznos tanácsok

  • Szaunázás alatt a sok beszéd egyrészt megterheli a szervezetet, másrészt zavarhatja a többi pihenni vágyót, így a legjobb, ha csendben relaxál.
  • Higiéniai okokból mindig terítsen maga alá törülközőt, és viseljen filcből készült papucsot.
  • Szaunázás előtt másfél órával és legkorábban egy órával a szaunázás után egyen valami könynyűt, nehogy a vércukorszintje lecsökkenjen.
  • Szaunázás közben ne igyon, mert akkor a frissen bevitt folyadékot izzadja ki, így a szaunázás nem lesz annyira hatékony.
  • Tizenöt percnél tovább nem érdemes izzadni.
  • A már kialakult megfázásos megbetegedésen a szaunázás nem segít.

Miért jó?

Edzi a szívet

Sokáig azt tanácsolták, hogy a szívbetegek kerüljék a szaunát. Ma az orvosok csak bizonyos esetekben tiltják a szaunázást, érdemes minden szaunázni vágyónak egyeztetni a kezelőorvosával. A váltakozó hideg-meleg ingerek edzik a szívet és a véredényeket. Az erek rugalmasak maradnak, és könnyebben bírják a terhelést.

Erősíti az immunrendszert

A szaunázás során a rövid ideig tartó felmelegedés nemcsak a vérkeringésre van jótékony hatással, de immunvédelmet segítő anyagok is felszabadulnak, amelyek segítik a fertőzésekkel szembeni harcot. A rendszeres szaunázás (heti egy alkalom) különösen a téli időszakban ajánlott, hiszen a megerősödött immunrendszer könnyebben védi a szervezetet a náthától, megfázástól.

Javítja az anyagcserét

Szaunázás közben a sejtek energiafelhasználása fokozódik, az izzadással a folyadék a bőrön át távozik. Veseelégtelenségben szenvedők éppen ezért csak orvosi engedéllyel szaunázhatnak.

Szépíti a bőrt

Az élénkülő anyagcsere segíti a méreg- és salakanyagok kiürülését. Ez nem csak az immunrendszert erősíti, de tisztítja a bőrt, támogatja a sejtképződést is. Segíti a narancsbőr és a pattanások elleni harcot. A verejtékezés és a meleg hatására az elszarusodott, elpusztult sejtek leválnak. A fokozott mértékű verejtékezés átmossa az eltömődött mirigykivezető csöveket.

Oldja a feszültséget

A szaunázás hatása nem csak az izmokban érezhető. Ilyenkor a szervezet fokozott mértékben termeli a szerotonin nevű hormont, amely csökkenti a stresszt és elősegíti a nyugodt alvást.

Ezeket már olvasta?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink