Azt gondolja, hogy egészségesen étkezik? Könnyen lehet, hogy így van, de előfordulhat, hogy néhány fontos vitaminból, ásványi anyagból a szükségesnél kevesebbet visz be. Íme, azok a tápanyagok, amelyek sok esetben hiányoznak vagy csak minimálisan fordulnak elő a diétás étrendben, emiatt pedig hiánybetegségek léphetnek fel.

Mi hiányozhat a diétás étrendjéből?

Magnézium

A szervezet szinte minden funkciójára hatással van, ezért feltétlenül szükséges elegendő mennyiséget fogyasztanunk belőle. Különösen igaz ez akkor, ha valaki dohányzik, rendszeresen fogyaszt alkoholt, helytelenül táplálkozik, stresszes életmódot folytat. Szintén növeli a magnéziumszükségletet a terhesség, a szoptatás és a változó kor.

 

Hiánytünetek:

Elsődleges jel szokott lenni az éjszakai lábgörcs, amelyet fáradékonyság, feszültség és a koncentrációs zavar követ. Súlyos hiánytünetnek számít a hányás, hányinger, étvágytalanság, valamint a magas vérnyomás is. A magnézium normalizálja a keringést, enyhíti az izmok feszültségét, pozitívan befolyásolja az idegrendszer működését, serkenti az anyagcserét és óvja a csontok egészségét.

Pótolja!
Kielégítheti szervezete magnéziuméhségét, ha rendszeresen fogyaszt teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, zöld színű zöldségeket, tengeri halakat, valamint dióféléket.

Szelén

Egészséges emberek esetében viszonylag ritka a szelénhiányos állapot. A szelén mennyisége befolyással van a haj és a fejbőr állapotára, ugyanis a szelén hiánya okozhat erőteljes korpásodást. Ezenkívül a szelén hiánya csökkenti az immunrendszer ellenálló képességét, valamint növeli a rákos megbetegedések kialakulásának a kockázatát.

Hiánytünetek:

A szelénhiánynak nagyon komoly tünetei lehetnek. Olyan esetekben kell erre gyanakodni, ha krónikus izomgyengeséget tapasztalunk, erősen korpásodik a hajunk, magas a koleszterinszintünk, nagyon legyengül az immunrendszerünk, alulműködik a pajzsmirigyünk. Ilyen esetekben orvoshoz kell fordulni!

Pótolja!
Naponta 50–200 mikrogramm szelénre van szükségünk, ennél több már káros is lehet az egészségre. Ekkora mennyiséget pótolhat egy maroknyi mogyoróból vagy egy tonhalkonzervből is.

Vas

A vashiány világszerte a leggyakoribb hiányállapot, amely a rossz táplálkozási szokásokból ered és nagyobbrészt a nőket érinti. Különösen veszélyes a vashiány a terhes nőknél, kisgyermekeknél, serdülőknél, hiszen a növekedési életszakaszokban a szervezet a szokásosnál nagyobb mennyiségű vasat használ fel. Nők esetében veszélyes időszak lehet még a menstruáció ideje. Amennyiben egy nő elégséges vastartalékkal rendelkezik, a menstruáció során elszenvedett vérveszteségnek nincs jelentősége, ám ha eleve vashiányos a szervezete, akkor a menzesz ronthat az állapotán.

Hiánytünetek:

A vashiány lassan alakul ki, így a tünetek is fokozatosan jelentkeznek. Elsődleges ismertetőjele a sápadtság, különösen az ajkak környékén. További tünet a gyengeség, fáradtság, fejfájás, szédülés, étvágytalanság, hajhullás.

Pótolja!
Fontos tudni, hogy a vas pótlásához elengedhetetlen a nagyarányú C-vitaminfogyasztás, a C-vitamin ugyanis segíti a vas felszívódását. A vasat pótolni lehet zöld zöldségekkel, ilyen a mángold, a paraj, a sóska, a brokkoli, a kapor, a petrezselyem. Szintén sok vasat tartalmaznak a vörös húsok, a belsőségek és a tojás. Az olajos magvak közül a dió, a mogyoró és a mandula tartalmaz vasat, míg a gyümölcsök közül a málnának, birsalmának, fekete és piros ribizlinek, illetve a cseresznyének magas a vastartalma.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink