A mindennapok során rengeteg olyan vegyi anyaggal kerülünk kapcsolatba, amely komoly egészségügyi problémát okoz és ezen felül a súlygyarapodásért is felelőssé tehető. A különböző káros adalékanyagok szinte mindenben megtalálhatók: fogkrémekben, tusfürdőkben, sminkszerekben és számos háztartási termékben. Összegyűjtöttük a három leggyakoribb, a kutatások szerint túlsúlyt is okozó vegyi anyagot.

Túlsúlyt, ösztrogéndominanciát okozó összetevők!

Biszfenol-A (BPA)

Mi ez? Az egyik legelterjedtebb műanyagipari alapanyag, amelyből évente hárommillió tonnát gyártanak világszerte. Ebből készül a polikarbonát és az epoxigyanta. Ez mit is jelent? Hogy találhat BPA-t a cumisüvegekben, a műanyag tányérokban, evőeszközökben, poharakban, kancsókban, ételtároló dobozokban, de még a vizes- és üdítőspalackokban is. Az epoxigyantával bélelik a befőttesüveg fedelét, a fémdobozos üdítők belsejét, a fémből készült bortartályokat.

Miért káros? A BPA hatása nagyon hasonlít az ösztrogénéhez, így a szervezetbe kerülve leköti az ösztrogénreceptorokat. de valójában nem hormon, ezért csak összezavarja a szervezet saját ösztrogéntermelését, lányoknál meddőséget és súlygyarapodást okozva a pubertáskorban és az élet későbbi szakaszában. A BPA az inzulintermelést is károsan befolyásolja: már elenyésző mennyiségben arra készteti a hasnyálmirigyet, hogy kétszeres mennyiségű inzulint termeljen, inzulinrezisztenciát és cukorbetegséget okozva.

Hogyan kerülheti el? Vásároljon olyan műanyag termékeket, amelyeken szerepel a „BPA-mentes” felirat. Ellenőrizze a műanyagokon lévő kódokat. Ha a rajta lévő háromszögben 3-ast, 7-est vagy PC feliratot lát, akkor szivároghat belőle biszfenol-A.

Szerves klórtartalmú peszticidek

Mik ezek? Mérgező növényvédő szerek, amelyeket az 1950-es, ’60-as és ’70-es években igen széles körben használtak. Mérgező hatásuk miatt már sokat betiltottak belőlük Európában. A mezőgazdaságban használt DDT például madarak tömegeit pusztította el. Mivel gyakran és széles körben használták ezeket a növényvédő szereket, maradványaik megtalálhatók az élelmiszerekben, például húsokban, halakban.

Miért károsak? A klórtartalmú szerves növényvédő szerek felhalmozódnak a zsírszövetekben és folyamatos gyulladást okoznak. Károsítják az inzulintermelést, 2-es típusú diabéteszt okozva. Azok, akiknek a vérében ezeknek a vegyi anyagoknak az aránya több mint 10 százalék, kétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek 2-es típusú cukorbetegségben.

Hogyan kerülheti el? Fogyasszon ellenőrzött gazdálkodásból származó, bioélelmiszereket. Sajnos az egészséges étkezés nem elegendő, figyelembe kell venni a nyersanyagok származási helyét is.

Parabének

Mik ezek? A kozmetikumok 90 százalékában megtalálható tartósítószerek. Hatékony baktérium- és gombaölők, olcsón előállíthatók és a bőr viszonylag jól tolerálja a parabéneket. Az EU-szabályozás szerint a parabének egyenkénti aránya a kozmetikumokban legfeljebb 0,4 százalék lehet. Ez a mennyiség állítólag nem okoz negatív hatásokat a szervezet működésében.

Miért károsak? Befolyásolják az egyik fő női nemi hormon, az ösztrogén szintjét, felhalmozódhatnak a szövetekben, elősegítve a súlygyarapodást a csípőn és a combokon.

Hogyan kerülheti el őket? Egyre több kozmetikumon szerepel a „paraben free” vagy a „parabénmentes” felirat. Válasszon természetes alapanyagokból készült, színezék-, illat- és tartósítószer-mentes készítményeket.

8 szuperélelmiszer

Segítség, túlsúlyos a gyerekem!

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.

Ajánlataink