Hetek óta fáradtnak, enerváltnak érzi magát? Sem fizikailag, sem szellemileg nincs a topon? Étrendje megváltoztatásával segíthet, hogy jobban érezze magát.

„Mit egyek, hogy több energiám legyen?” 5 tipp a dietetikustól

Egyszerű lépések

– A táplálkozásunk minősége kihat a közérzetünkre. Ha helyesen állítottuk össze az étrendünket, az feltölt minket energiával – mondja Kreisz Andrea dietetikus. – Nem kell semmi különleges vagy szokatlan dolgot beiktatni a táplálkozásunkba, elég néhány egyszerű lépést követni.

5 táplálkozási jótanács a feltöltődéshez

1. Tartalmas reggeli

A nap első étkezése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a legjobb formánkat hozzuk. Ha alacsony glikémiás indexű ételeket fogyasztunk reggelire (pl. teljes kiőrlésű gabona, müzli) némi jó minőségű fehérjével kiegészítve (pl. sovány sonka, tej, joghurt stb.), feltöltődünk energiával, hatékonyabban küzdünk meg a napi feladatokkal, és a stressz sem gyűr maga alá olyan könnyen.

2. Összetett szénhidrátok

Az összetett szénhidrátban gazdag étrend segít, hogy energikusabban dolgozzunk, mivel a gabonafélék gyorsan mozgósítható energiaforrást jelentenek. Válasszunk magas rosttartalmú változatokat.

3. Ómega-3 zsírsav

Az ómega-3 zsírsav segít a stressz csökkentésében, és javítja a memóriát. Az olajos (most nem a konzerv változatra utalunk) halak, példáául lazac, szardínia, makréla, hering, tonhal, pisztráng, a hazai halak közül pedig a busa kiváló ómega-3 források. Ha nem szeretjük a halat, akkor sem kell elkeseredni, mert a lenmagolaj, repceolaj, szójabab vagy a dió szintén gazdag ómega-3 zsírsavban.

Mi a helyzet a koffeinnel?

„A koffein élénkítő hatását mindenki ismeri, és a legtöbbünk rendszeresen vagy alkalomszerűen él is vele. Sajnos azonban a koffein csak elfedi a fáradtságot, valódi energiával nem tölt fel. Ráadásul rendszeres fogyasztása mellett egy idő után már nem a magasabb teljesítmény eléréséért kell innunk, hanem hogy egyáltalán „alapjáraton” működni tudjunk.

4. Megfelelő mennyiségű folyadék

A napi folyadékfogyasztásunk is hatással van a közérzetünkre és a teljesítményünkre. A napi folyadékszükséglet testkilogrammonként kb. 25 ml. Testsúlyunk 2 százalékának megfelelő vízveszteség akár 20 százalékkal is csökkentheti a teljesítőképességünket. Ha a veszteség eléri az 5 százalékot, akkor szellemi és fizikai aktivitásunk akár 50 százalékkal is romolhat. A folyadékszükséglet fedezésére legjobb a csapvíz, ásványvíz, cukor nélküli tea, cukormentes gyümölcs és zöldség présnedvek.

5. Egy kis gyorssegély

Ha úgy érezzük, hogy tényleg elérkeztünk fizikai vagy szellemi teljesítőképességünk határához, akkor gyorssegélyként alkalomadtán jöhet egy kis egyszerű szénhidrát is, egy falat édesség vagy egy korty cukros üdítő. Egyes kutatások szerint még csak le sem kell nyelni a cukros italt vagy ételt ahhoz, hogy agyunk teljesítményét növeljük, elég csak a szánkban megforgatni vagy alaposan megszaglászni (a fogyókúrázók nagy örömére).

Ha a probléma tartósan fennáll

„A fáradságérzetnek sok oka lehet a kialvatlanságtól kezdve a helytelen táplálkozásig, de ha hosszú ideje küszködünk vele, érdemes kikérni a háziorvosunk tanácsát, mert a hátterében akár komoly betegség is állhat.”

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink