Ha evés után kellemetlen diszkomfortérzet jelentkezik a hasadban, amihez émelygés, hányinger is társul, akkor előfordulhat, hogy úgynevezett funkcionális diszpepsziában szenvedsz. Kovács Judit dietetikus elmond néhány fontos tudnivalót a betegségről.

Miért fájhat a hasad étkezés után?

Hasfájás, teltségérzet, puffadás, hányinger

A funkcionális diszpepszia tünetcsoportja a has felső részén jelentkezik. A hasfájás az étkezést követően bukkan fel: fájdalom, égő érzés, diszkomfortérzet a legjellemzőbb megnyilvánulásai, ehhez pedig „csatlakozhat” a kellemetlen teltségérzés, a puffadás, az émelygés és a hányinger. A szimptómákat bizonyos esetekben az emésztőtraktus felső, gyomor-nyombél szakaszán kialakuló emésztőszervi betegségek váltják ki. A funkcionális jelző pedig arra utal, hogy nincs szervi elváltozás, ami megmagyarázná a tünetek kialakulását.

 

A betegség, valamint az általa kiváltott hasfájás is hatékonyan kezelhető

Nem számít ritka betegségnek, hiszen a világban a népesség kb. negyede szenved benne. Nőknél gyakrabban fordul elő. Mivel szervi elváltozás nem áll a háttérben, ezért a kialakulásához vezető okokat kellene feltárni, viszont az orvostudomány jelen állása szerint ez egyáltalán nem egyszerű feladat. Tudni kell, hogy ez nem egy kifejezetten súlyos betegség, gyógyszerekkel igen hatékonyan kezelhető.

 

Életmódtanácsok

  • Segíthet az is, hogy ha a betegségben szenvedő eddig dohányzott, akkor minél hamarabb leszokik. És figyelembe kell venni, hogy az alkohol is súlyosbíthatja a tüneteket!
  • Fontos a megfelelő pihenés és a minél stresszmentesebb életvitel. Tudom, hogy a mai világban ezt nehéz kivitelezni, viszont lehet rá törekedni, és például a nagyfokú streszterhelést sporttal vagy meditációval oldani.
  • Az étrendet illetőleg érdemes kerülnie az erős fűszerezést, a gyomorsav-termelődést fokozó ételeket, és természetesen azokat, amiknél úgy érzed, hogy számodra panaszt okoznak. Ajánlott naponta többször étkezni, és figyelni arra, hogy egy-egy étkezés ne legyen túlságosan nehéz, zsíros, esetleg túl nagy mennyiségű, hiszen mindezek mind súlyosbíthatják a problémát.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.

Ajánlataink