Ahogyan az autóknál, úgy az emberi szervezet esetében sem mindegy, hogy milyen üzemanyaggal fut. Természetes, hogy benzines autónkba nem töltünk dízelt, miért fordítunk kevesebb figyelmet a szervezetünkre?

Tányéron az energia: Így étkezz, hogy lendületben maradj!

Ahhoz, hogy energikusak legyünk, nemcsak ma vagy holnap, de akár tíz év múlva is fitten vágjunk bele a hétköznapi teendőkbe – vagy éppen a sportolásba –, oda kell figyelnünk magunkra. A hosszú, egészséges élet egyik titka a megfelelő testsúly. Ez nem azt jelenti, hogy néhány kiló súlyfelesleg miatt vége a világnak, de a több tíz kilónyi túlsúly cipelése komoly élettani következményekkel jár. A normál testsúly mellett ugyancsak fontos a kiegyensúlyozott étrend kiegészítve a rendszeres testmozgással. Tudjuk nagyon jól, hogy működik ez papíron: sok-sok zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona, sovány húsok – mindez megfelelően, változatosan tálalva. Mégis keveset teszünk mindezért a gyakorlatban. Ha levertek, fáradtak vagyunk, először rögtön a „gyorsítókhoz” nyúlunk: a kávéhoz, teához, rosszabb esetben energiaitalhoz. Pedig ha megfelelően táplálkoznánk, és odafigyelnénk a tápláló, energiát adó ételek megfelelő mennyiségű fogyasztására, nemcsak egészségesek, hanem energikusabbak is lennénk.

 

Energiát adó ételek

A megfelelő ételek sokban különböznek egymástól, de bizonyos dolgokban hasonlítanak. A legjobb, ha C- és E-vitaminban, ásványi anyagokban, antociánokban, flavonokban, izoflavonokban, likopinban és antioxidánsokban gazdag alapanyagok kerülnek a tányérunkra. Melyek ezek az energiát adó ételek? Íme!

 

Fűszerek és gyógynövények

Bazsalikom, kakaó (természetesen nem a cukrozott változat!), fahéj, csili, szegfűszeg, kömény, curry, fokhagyma, gyömbér, hagymafélék, oregánó, paprika – csak néhány a kedvenc szuper alapanyagaink közül. Tisztában vagyunk vele, hogy bevitelük nagy mennyiségben nem egyszerű, de minél gyakrabban fűszerezzük velük ételeinket, annál jobb! Nemcsak egészségesebbek leszünk általuk, de ízletes fogásokat fogyasztunk – minél többféle fűszert használunk, annál kevésbé lesz szükségünk a sóra.

 

Gyümölcsök

Felsorolni is nehéz, de a teljesség igénye nélkül: almák és barackfélék, bogyós gyümölcsök, cseresznye és meggy, szőlő, citrusfélék, szilva és körte. Mindig azt fogyasszuk, aminek éppen szezonja van.

 

Keményítőt nem tartalmazó zöldségek

Ezek közé tartozik a spárga, a zöldbab, a babcsíra, a cékla, a kelbimbó, a karfiol, a zeller, az uborkafélék és a répák, a padlizsán, a gombák, a spenót és a sóska, a retek, a cukorborsó és a tökfélék, a paradicsom, a cukkini. Ahogyan a gyümölcsök esetében, úgy itt is fontos a szezonalitás.

 

Keményítőtartalmú zöldségek

Nem kell lemondani ezekről sem, fogyasszunk bátran kukoricát, zöldborsót, burgonyát, édesburgonyát.

 

Hüvelyesek

Babról, lencse, szója és társaik is az energiát adó ételek közé tartoznak. Készülhetnek belőlük levesek, köretek, de fogyaszthatjuk főzelék formájában is a hüvelyeseket.

 

Magvak

Remek nasi két főétkezés között a mandula, a brazil dió, a mogyoró, a pekándió, a pisztácia és a dió. A lényeg, hogy nyersen, sózatlan változatban együk, és pár szem naponta elég belőlük!

 

Olajok

Az extra szűz olívaolaj és a hidegen sajtolt egyéb olajok sem maradhatnak ki az étrendünkből.

 

Folyadék!

A hidratálás természetesen elengedhetetlen. Legalább két liter folyadékot igyunk meg naponta, ennek a nagy része legyen víz, de jöhetnek a herbateák és a zöld tea (természetesen cukor nélkül) is.

 

Kerülendő élelmiszerek

A következő ételek, italok nemhogy nem segítenek, de „túladagolva” ezeket gyors az út az elhízáshoz és különböző betegségekhez. Kerüljük a szénsavas, cukros üdítőket, a cukros pékárukat, a cukrászsüteményeket, a sós rágcsálnivalókat, a mesterséges színező- és tartósítószerekkel dúsított ételeket.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink