Napjainkban egyre több kismamánál alakul ki a GDM (Gestacios Diabetes Mellitus), a tanácsadásokon pedig szinte mindig felmerülnek a kérdések: „Vajon nálam miért alakult ki?”; „Lesz baja a kisbabámnak ettől?”; „Innentől én már mindig cukorbeteg leszek?”.

Terhességi cukorbetegség – a dietetikus jótanácsai

 

terhességi cukorbetegség

Terhességi cukorbetegség esetén nagyon fontos betartani a diétát!
Fotó: Shutterstock

 

A terhesség alatt a sejtek inzulinérzékenysége csökken, így a hasnyálmirigynek nagyobb aktivitásra van szüksége ahhoz, hogy megpróbálja a vér cukor szintjét normál keretek között tartani. A terhességi cukorbetegség rizikótényezői:

  • a 30-35 év feletti életkor;
  • súlyfelesleg;
  • családi kórtörténetben szerepel cukorbetegség;
  • egyéni kórtörténetben inzulinrezisztencia szerepel;
  • előző terhesség GDM-mel szövődött.

 

Tünetek, diagnosztika

A GDM nem feltétlenül jár szembetűnő tünetekkel. A kismamákat laborvizsgálattal szűrik, OGTT terhelés történik (orális glükóz tolerancia teszt) általában a 24. hét környékén, de hajlam esetén a szakorvos a vizsgálatot már hamarabb is kérheti! A vizsgálat során minimum 2 vérvétel történik, melynél az első után meg kell inni egy 75 g glükóztartalmú, általában némi citromlevet is tartalmazható oldatot. Fontos, hogy a terhelés alatt a kismama fizikálisan ne legyen aktív – ne ne menjen haza a vérvételek között, ne menjen sétálgatni, stb. –, mert az befolyásolhatja az eredményt, és fals értékeket eredményezhet.

Abban az esetben GDM a kismama, ha a laboreredménye: éhomi érték >5,6 mmol/l, és/vagy 120 perces érték >7,8 mmol/l.

 

A terhességi cukorbetegség során szigorúan kell venni a diétát!

A helyesen összeállított diéta mind az anyára, mind a babára kedvezően hat. Ha a kismama nem diétázik, a babánál többek között nagyobb születési súly, születés utáni hipoglikémia vagy akár megnagyobbodott szervek alakulhatnak ki. Míg az édesanyánál nagyobb az esélye annak, hogy szülés után hamarabb kialakul a 2-es típusú diabétesz.

A teljes cikk itt olvasható!

Forrás: Intima.hu

Inzulinrezisztens lettem, mit tegyek? – Tippek a dietetikustól

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ínhüvelygyulladás: Hogyan szüntethető meg a fájdalom és előzhető meg a visszatérése?
Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
A legjobb tippek, hogy nyárra tökéletes formában légy
Kedvetlennek és állandóan kimerültnek érzed magad? Lehet, hogy te sem tudod leküzdeni a hosszú téli hónapok után jelentkező tavaszi fáradtságot.
Íme a legdurvább okok, amiért nem tudsz lefogyni
Salátát eszel salátával, megvonod magadtól a finom falatokat, még némi sportra is ráveszed magad, a mérleg mégsem mozdul. Vagy ha igen, akkor is csak felfelé. Mit csinálhatsz rosszul? El sem hiszed, milyen apróságokon múlhat a fogyókúra sikere.
Bazsalikom, a fűszerek királya
A bazsalikom egyike a legkedveltebb és legnagyobb becsben tartott fűszernövényeknek, ami nem is csoda, mert aromája egyedülálló és nagyon különleges növény. Sokszor emlegetik együtt a rozmaringgal: „a bazsalikom a fűszerek királya”, a „rozmaring a fűszerek királynője”.
3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Régóta bizonyított tény, hogy azoknál, akik kerülik a húsfogyasztást, vagy legalább csökkentik annak mennyiségét, azoknál bizonyos betegségek ritkábban fordulnak elő.
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.

Ajánlataink