Az időszakos böjt, azaz az intermittent fasting egyik fajtája az úgynevezett 5:2 módszer. A program során hetente két napig jelentősen vissza kell szorítani a kalóriabevitelt, míg a többi napon kiegyensúlyozott, mértéktartó táplálkozást kell követni.

Az 5:2 diéta: Így működik az időszakos böjt egyik fajtája

Hogyan működik az 5:2 diéta módszere, ismertebb nevén az úgynevezett kétnapos böjt? Lényege, hogy heti két napra nők esetében 500, férfiak esetében 600 kalóriára kell korlátozni a naponta elfogyasztható kalóriamennyiséget. Ez nagyon kevésnek tűnik, de ne feledjük: csak két napról van szó!

5:2 diéta, fogyókúra, saláta

Fotó: Shutterstock

 

A szabály az, hogy két, nem egymást követő napon mindössze 500 kalóriát fogyasszunk csak. Ebben a két napban az alacsony kalóriabevitel miatt a szervezet azonnal tisztító üzemmódba kapcsol. Az inzulin- és a leptinszint nagyon gyorsan csökken, a szervezet újraépíti a sejtjeit. A leptinszint csökkenése azért fontos, mert ez a fehérje az agy táplálékfelvételének szabályozásáért felelős központjának működését befolyásolja. Minél magasabb a leptin szintje, annál kevesebbet eszünk, ám ez csak normál testsúly esetében igaz. A súlyfelesleggel rendelkezők esetében azonban szinte törvényszerűen kialakul a leptin iránti érzéketlenség. Vagyis nem lesz szabályozva a táplálékbevitel, sokkal lassabban tudatosul bennük a teltségérzet, és a túlevés csapdájába kerülhetnek.

 

Kinek nem való?

Vannak, akik könnyedén megbirkóznak azzal, hogy hetente kétszer ennyire alacsony kalóriamennyiségen kell élniük. Akadnak azonban olyanok, akik nem tudják kezelni a helyzetet, ingerültté válnak, szélsőséges hangulatingadozásaik lesznek. Mindenkinek saját magának kell eldöntenie, képes-e két napot koplalni a hétből.

 

Az 5:2 diéta előnyei

Viszlát, gyulladás!

A diéta előnye nemcsak a fogyás, egészségügyi szempontból is nagyon hasznos a kétnapos böjt. Hatékonyan csökkenti ugyanis a gyulladásos markerek számát. A szervezet gyulladásos állapota többféle módon jelentkezhet. Tünete lehet ekcéma, asztma, csontritkulás. Az időszakos böjt sokat javíthat e betegségek állapotán.

Diabétesz esetén

Az elhízás és a túlsúly egyik legvalószínűbb következménye a 2-es típusú diabétesz kialakulása. Bár az 5:2 diéta nem javallott az 1-es típusú diabéteszben szenvedők számára – nehéz lenne fenntartani az egészséges inzulinszintet –, a 2-es típusú diabéteszesek esetében javítható az inzulinérzékenység. A fogyás pedig csak tovább javíthat a cukorbetegség állapotán.

Egészségesebb szív!

Az elhízás nagymértékben hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához. A kétnapos böjt képes csökkenteni a rossz koleszterin szintjét, és megakadályozhatja a szív és a máj elzsírosodását. Természetesen ezen nem azt kell érteni, hogy két napig böjtölünk, majd 5 napig több ezer kalóriát tömünk magunkba.

A kétnapos 500 kalóriás étrendet a hét többi napján egészséges, kb. 1500 kalóriás étrend váltja fel.

1500 kalóriával éhezésmentesen lehet támogatni és elősegíteni a fogyást, valamint az egészség javulását.

 

Kattints ide, és ismerd meg a szakértőnk által összeállított egyhetes 1500 kalóriás étrendet!

 

A további 5 napban

A fennmaradó 5 napon a fogyás érdekében kövessünk egészséges, kb. 1500 kalóriás étrendet. Igyekezzünk minél több friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Lehetőség szerint kerüljük a cukros ételeket, válasszuk a hosszan felszívódó, rostban gazdag szénhidrátokat és a sovány húsokat. Hagyjuk el a cukros, szénsavas üdítőket, a magas cukortartalmú gyümölcsleveket és az édességeket. Köretként lehetőség szerint fele-fele arányban például barna rizst/quinoát/bulgurt és zöldségeket vagy salátaféléket fogyasszunk.

FONTOS: Mielőtt szigorú megvonással járó változást eszközölnél a táplálkozásodban, mindenképpen egyeztess az orvosoddal, dietetikussal!

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink