Nem csak a kókuszreszelék létezik
A kókuszdió mindannyiunk számára ismerős, színe eleinte fehér, aztán az érés során megbarnul és csontossá keményedik. magnéziumot, kimagasló mennyiségben kalciumot, illetve cinket és vasat tartalmaz. Meg kell emlékezni telítetlenzsírsav-tartalmáról is, mely jelentősen csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét. Magas kalciumtartalma miatt a kókusztejet a tehéntej helyett is szokták ajánlani, a gyerekeknek is kiváló csonterősítő. Jótékony hatása és energiatartalma miatt lábadozó betegeknek is ajánlott. Éretlen állapotban belül édes folyadékot tartalmaz, ezt nevezik kókuszvíznek. Ahogy érik a kókusz, ez a folyadék egyre jobban sűrűsödik, végül ebből alakul ki a gyümölcshús. A gyümölcs íze friss, enyhén dióra emlékeztető. A gyümölcshúsból készítik a kókusztejet vagy kókuszkrémet. Kókuszzsír is forgalomban van, nagyon jól helyettesíthető vele mindenféle olaj.
Kókuszzsír vagy kókuszolaj
A kókusz húsából préselt nyersolaj, kétféle formája van: a szűz és a szűrt olaj. A különbség a feldolgozási folyamat hosszában van, illetve, amíg a szűz olaj enyhén kókuszízű és -illatú, a szűrt kókuszzsír tiszta, illatmentes. Ez utóbbi nagyon jól használható sütéshez, főzéshez, egyáltalán nem befolyásolja az ételek ízét. Olvadáspontja 24-25 C-fok között van, azaz 25 fok alatt szilárd, felette folyékonnyá válik. Ezért hideg salátákra öntetként nem lehet felhasználni, viszont kenyérre lehet kenni. A kókuszolajban található közepes láncú zsírsavak gombaölő és antibakteriális hatását már régóta ismerik a kutatók. Nem tárolódik zsírként a szervezetben és a májat sem terheli meg. Diéta során a zsírok egy részét és a szénhidrátot is lehet vele helyettesíteni. rendszeres használata olyan zsírsavat juttat a szervezetbe, amilyen az anyatejben található, ez a laurinsav. A laurinsav jótékony hatással van az immunrendszerre. A kókuszolaj felgyorsítja az anyagcserét, így még több kalóriától szabadulhatunk meg! Energiát ad, serkent, dinamikusabbá tesz. Megszünteti a fáradtságot, álmosságot, puffadást, a rossz közérzet okait. A kókuszolajat bőrápolásra is lehet használni, a száraz bőrt kiválóan ápolja.
Kókuszliszt
Szenzációs tulajdonsága van: kevesebb emészthető szénhidrátot tartalmaz, mint bármely más liszt. Kókuszhúsból készül, melyet előtte szárítanak és zsírtalanítanak, majd finomra őrlik. Állaga nagyon hasonló a búzalisztéhez. Kiválthatjuk vele a fehér lisztet teljesen, de csak fele részben is, ha takarékosan akarjuk használni.
Kókusztej
A kókusztejet a kókusz húsából sajtolják, konzerv vagy dobozos formában készen kapható. Egy deciliter közel 200 kalóriát tartalmaz, de ezt a jótékony hatású zsír adja, mert szénhidrát elenyésző mennyiségben van benne. A zsír önmagában nem hizlal, a szénhidrátokkal kell csínján bánni. A kókusztej önmagában vagy vízzel hígítva is használható. Krémeket, turmixokat, gyümölcsleveseket készíthetünk vele. De húsételekbe is tehetjük tejszín, tejföl kiváltására.