A kókuszról elsősorban a kókuszgolyó jut az ember eszébe. De aki csak ennyit tud róla, most nagyon meg fog lepődni. Merthogy ez az egzotikus gyümölcs többféle formában igazi jolly joker lehet az egészséges étrendben.

Diétázzunk kókusszal!

Nem csak a kókuszreszelék létezik

A kókuszdió mindannyiunk számára ismerős, színe eleinte fehér, aztán az érés során megbarnul és csontossá keményedik. magnéziumot, kimagasló mennyiségben kalciumot, illetve cinket és vasat tartalmaz. Meg kell emlékezni telítetlenzsírsav-tartalmáról is, mely jelentősen csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét. Magas kalciumtartalma miatt a kókusztejet a tehéntej helyett is szokták ajánlani, a gyerekeknek is kiváló csonterősítő. Jótékony hatása és energiatartalma miatt lábadozó betegeknek is ajánlott. Éretlen állapotban belül édes folyadékot tartalmaz, ezt nevezik kókuszvíznek. Ahogy érik a kókusz, ez a folyadék egyre jobban sűrűsödik, végül ebből alakul ki a gyümölcshús. A gyümölcs íze friss, enyhén dióra emlékeztető. A gyümölcshúsból készítik a kókusztejet vagy kókuszkrémet. Kókuszzsír is forgalomban van, nagyon jól helyettesíthető vele mindenféle olaj.

Kókuszzsír vagy kókuszolaj

A kókusz húsából préselt nyersolaj, kétféle formája van: a szűz és a szűrt olaj. A különbség a feldolgozási folyamat hosszában van, illetve, amíg a szűz olaj enyhén kókuszízű és -illatú, a szűrt kókuszzsír tiszta, illatmentes. Ez utóbbi nagyon jól használható sütéshez, főzéshez, egyáltalán nem befolyásolja az ételek ízét. Olvadáspontja 24-25 C-fok között van, azaz 25 fok alatt szilárd, felette folyékonnyá válik. Ezért hideg salátákra öntetként nem lehet felhasználni, viszont kenyérre lehet kenni. A kókuszolajban található közepes láncú zsírsavak gombaölő és antibakteriális hatását már régóta ismerik a kutatók. Nem tárolódik zsírként a szervezetben és a májat sem terheli meg. Diéta során a zsírok egy részét és a szénhidrátot is lehet vele helyettesíteni. rendszeres használata olyan zsírsavat juttat a szervezetbe, amilyen az anyatejben található, ez a laurinsav. A laurinsav jótékony hatással van az immunrendszerre. A kókuszolaj felgyorsítja az anyagcserét, így még több kalóriától szabadulhatunk meg! Energiát ad, serkent, dinamikusabbá tesz. Megszünteti a fáradtságot, álmosságot, puffadást, a rossz közérzet okait. A kókuszolajat bőrápolásra is lehet használni, a száraz bőrt kiválóan ápolja.

Kókuszliszt

Szenzációs tulajdonsága van: kevesebb emészthető szénhidrátot tartalmaz, mint bármely más liszt. Kókuszhúsból készül, melyet előtte szárítanak és zsírtalanítanak, majd finomra őrlik. Állaga nagyon hasonló a búzalisztéhez. Kiválthatjuk vele a fehér lisztet teljesen, de csak fele részben is, ha takarékosan akarjuk használni.

Kókusztej

A kókusztejet a kókusz húsából sajtolják, konzerv vagy dobozos formában készen kapható. Egy deciliter közel 200 kalóriát tartalmaz, de ezt a jótékony hatású zsír adja, mert szénhidrát elenyésző mennyiségben van benne. A zsír önmagában nem hizlal, a szénhidrátokkal kell csínján bánni. A kókusztej önmagában vagy vízzel hígítva is használható. Krémeket, turmixokat, gyümölcsleveseket készíthetünk vele. De húsételekbe is tehetjük tejszín, tejföl kiváltására.

Turbózza fel! Így lehet egészségesebb a szendvics!

25 nap, 25 tipp, –1 ruhaméret

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink