Jicamagyökér
A jicama mexikói növény, igen egészséges rágcsálnivaló. Alapvetően egy kúszónövényről van szó, ám csakis a gyökere alkalmas fogyasztásra. Íze leginkább az almáéhoz hasonlít, tápláló, frissítő, ropogós, lédús. Előnye, hogy nagyon könnyen emészthető. Kalóriatartalma is igen alacsony, 100 grammban mindössze 40 kalória van. Gazdag foszforban, C-vitaminban, sőt kalciumban is.
Fogyaszthatja nyersen, kockákra darabolva, sóval, citromlével ízesítve, de pikánsabbá teheti egy kis csilivel vagy borssal is. Remek nass az esti tévézésekhez, chips helyett. De lehet a jicamát grillezni is egy alapos pácolás után, sőt darabolható salátába vagy belefőzhető finom zöldséglevesbe is.
Kefir
A savanyított tejtermékek, így a kefir is, nagymértékben hozzájárulnak a szervezet egészségéhez. Erősítik az immunrendszert, a csontokat, jó hatással vannak a bélflórára és a bélműködésre. A savanyított tejtermékek előnye, hogy sokkal könnyebben emészthetők, mint maga a tej. A kefirben a tejsav, a tejcukor, az olyan fontos D-vitamin hatékonyabbá teszi a kalcium felszívódását, így sokkal nagyobb arányban épül be a szervezetbe, mintha más ételből nyernénk. Mindezek megkoronázásaként a kefir – különösen a kaukázusi – frissít, üdít és nagyon finom!
Joghurt helyett készítsen kefirből salátaöntetet, vagy a majonézes-tejfölös mártás helyett öntsön kaukázusi kefirt a francia saláta hozzávalóira. De készíthet belőle smoothie-t is, vagy egy szelet teljes kiőrlésű kenyérrel lehet könnyű uzsonna is egy kis pohár kefirből.
Chia mag
Más néven azték zsálya. Az amerikai őslakosok csodaszernek tartották, és nem véletlenül. Magas a fehérjetartalma, nagy arányban tartalmaz kalciumot, káliumot és vasat. Kiváló antioxidáns hatása van, amely erősíti a szervezetet. Gazdag ómega 3 és 6 esszenciális zsírsavban, amelyek hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez. Teljes értékű fehérjeforrás, így vegetáriánusok számára fontos tápanyag lehet. Magas rosttartalma serkenti az emésztést.
A chia táplálkozási szempontból kicsit olyan, mint a lenmag. Adhatjuk szószokhoz, mártásokhoz, salátákhoz, krémlevesekhez. A magot le is lehet darálni, dúsítható vele bármilyen sütemény vagy kenyérféleség, így még több tápanyaggal támogathatjuk a szervezetünket.
Kelbimbó
Bizony, ismét divatos az ételeink közül méltatlanul száműzött kelbimbó, amelyet legtöbbször csak gyerekek ijesztgetésére használtak a szülők. Pedig semmi okuk nem volt rá, hiszen ezek a formás kis golyóbisok vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok. A kelbimbónak magas a C- és a B-vitamin-tartalma, és a legtöbb káposztaféléhez hasonlóan nagy mennyiségben tartalmaz káliumot is, emellett vízhajtó hatású. Rosttartalma miatt remek emésztésserkentő hatása van, segíti a káros salak- és méreganyagok távozását a szervezetből. Fogyókúrázóknak rendszeres fogyasztása javasolt!
Legközelebb tegye zöldséglevesbe, kínálja párolva húsok mellé köret helyett, de teheti akár pizza tetejére is feltétként.
Fekete fokhagyma
A fokhagymának évezredek óta vezető szerepe van a gyógynövények listáján. Mostanra azonban kiderült, hogy a fekete fokhagyma akár ki is ütheti ebből a pozícióból. A fekete testvérben ugyanis a fokhagyma minden pozitív tulajdonsága sokszorosan megtalálható. Jóval magasabb az antioxidáns-tartalma, a benne lévő kalcium mennyisége is jóval több, mint a hétköznapi fokhagymában. Jó hatással van a szívre és az érrendszerre, ezenkívül vértisztító hatású.
Mivel ízvilága sokkal összetettebb, mint a fehér fokhagymáé, többféleképpen lehet felhasználni is. Ízesíthetünk vele szószokat, mártásokat vagy akár szendvicskrémeket is, de jól illik intenzívebb ízű, akár füstölt húsok, májféleségek mellé is.