A kiegyensúlyozott étrend az életmódváltás és a fogyás egyik legfontosabb, ha nem a legfontosabb pillére. Hogyan segít az egészséges táplálkozási szokásokat kialakítani a szakember? Bihariné Erdei Evelin dietetikust kérdeztük a témáról.

Életmódváltás szakértői szemmel 2. – Hogyan segít a dietetikus?

A dietetikus az életmódváltás kialakításában, a helyes étrend összeállításában, szükség esetén a fogyásban, az egészség hosszú távú megőrzésében segíti a hozzá fordulókat.

– Nem kezdődhet el a közös munka a belgyógyászati és táplálkozási anamnézis ismerete nélkül. Friss, lehetőleg három hónapnál nem régebbi laborleletet, táplálkozási naplót, ismert vagy frissen felfedezett betegség esetén orvosi dokumentációt kérek a hozzám bejelentkezőktől. Amennyiben háttérbetegséggel is küzd a páciens, a szakorvosi vélemény és diagnózis alapján állítom össze a betegséghez alkalmazkodó diétát – mondja Bihariné Erdei Evelin dietetikus. – Mire a segítségemet kérik, a hozzám érkezők nagy része megszámlálhatatlanul sok divatdiétát kipróbált már, amelyek a legtöbbször ugyan gyors, ám ideiglenes eredményeket hoztak, és a leadott kilók többszöröse jött vissza. Hogy valóban tartós, egészséges eredményeket érjünk el, az életmódváltás javasolt. Az interneten, televízióban, különböző magazinokban rengeteg dezinformáció kering, és a laikusok nehezen tudják megválasztani, melyik a hiteles, ezért érdemes szakember segítségét kérni.

 

Életmódváltás szakértői szemmel 1. – Mit javasol az orvos?

 

Életmódváltás egyénre szabva

A leletek értékelése után úgynevezett antropometriai mérések következnek – a mért testsúly és testmagasság értékéből meghatározzák a testtömegindexet, mérik a has, derék, csípő kerületét, a testösszetételt –, hogy csak a leggyakoribbakat említsük, majd a táplálkozási szokások feltérképezése során az étkezési naplót is áttekintik, megbeszélik. Nagyon fontos, hogy a konzultáció során a szakember egyénre szabott étrendet állít össze.

A közös munka része a páciens nyomon követése is. Fontos, hogy eleinte viszonylag gyakran, havonta-kéthavonta (egyes betegségek esetén akár gyakrabban) találkozzanak. A diéta során újabb és újabb kérdések merülnek fel, és az sem ritka, hogy az elért eredmények alapján változtatni kell a kezdeti szabályokon. Ezek a találkozások a motiváció fenntartásában is segítenek.

 

A türelem az életmódváltás egyik titka

– Sok páciens azonnali, látványos eredményt szeretne, és elkenődik, ha a fogyás lassabban történik, mint amire számított. A motivációt erősíti, ha tudatosítjuk az eddig elért eredmények jelentőségét: attól még, hogy nem azonnal látványos a fogyás, lehet a páciens sokkal egészségesebb – magyarázza a szakember. – Nincs diéta, amely mindenki számára tökéletes lenne, néhány szabály betartása azonban senkinek sem árthat. Fontos szerepet játszanak a fogyásban a prebiotikumok, vagyis az élelmi rostok is, valamint az, ha türelmesek vagyunk, hiszen a szélsőséges módszerrel való gyors fogyás nem kedvez az egészséges testtömeg és testösszetétel elérésének és hosszú távú megtartásának. És persze szükséges – főleg, ha valaki ülőmunkát végez – a rendszeres testmozgás. Ez ügyben gyógytornász, személyi edző felkeresését javaslom.

 

Fő a rendszeresség!

Az egészséges táplálkozás alapja a rendszeresség. A napi étkezések számát egyénre szabottan határozzuk meg, az azonban általánosan érvényes, hogy főétkezést nem javasolt kihagyni, és ha lehet, nagyjából ugyanakkor üljünk asztalhoz, javasolja a dietetikus.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink