Kiss Gergely személyi edzőt sokan keresik fel életmódváltás és fogyási céllal.
– Edzőként átfogó tudást sajátítunk el az emberi test anatómiájáról, alapvető működéséről, a különböző edzésmódszerekről, technikákról. A szakmai tanfolyamokon, a különféle képzések során a táplálkozás tudományába is lehetőségünk nyílik betekinteni és a fontosabb tudnivalókat a hasznunkra fordítani – mondja a szakember.
A személyi edző nem orvos, és nem dietetikus, mégis az esetek túlnyomó többségében az a tapasztalat, hogy az egészséges (vagy magukat egészségesnek gondoló) emberek nem keresnek fel specializálódott szakembereket, hanem minden kérdésükre az edzőtől várnak választ.
Életmódváltás szakértői szemmel 1. – Mit javasol az orvos?
Életmódváltás és edzés: állapotfelméréssel kezdődik
– A szakmámban eltöltött jó pár évnek, versenyzésnek, önfejlesztésnek, tanulásnak köszönhetően egy egészséges embernek biztonsággal tudok ajánlásokat tenni, de ehhez tudnom kell, hogy orvosilag minden rendben van-e vele. A táplálkozás tudománya annyira sokrétű és komplex, hogy egy rosszul megválasztott étrenddel akár komoly károkat is okozhatunk – magyarázza Gergely. – A közös munkát testösszetétel-méréssel kezdem, ami megmutatja a testben lévő zsír-száraz izomtömegcsont-folyadék mennyiségét, de a végtagokon lévő izomtömeg-differenciákat is azonnal láthatóvá teszi, még több információt adva az edzések felépítéséhez. Ez után alaposan kikérdezhetem a leendő vendégemet az életviteléről, a napi rutinjáról, a különféle szokásairól. Átvesszük az egészségügyi, mozgásszervi panaszokat, sérüléseket, így kiderül, hogy van-e olyan egészségügyi probléma, ami hátráltatná, esetleg megakadályozná a közös munkát. Az étkezéséről is beszélgetünk, átnézem az étkezési naplót.
Életmódváltás szakértői szemmel 2. – Hogyan segít a dietetikus?
A szélsőséges diéták tilosak!
Egy felelősségteljes edző csak abban az esetben állít össze étrendet, ha a hozzá forduló vendég egészséges.
– Ebben az esetben is rengeteg tényezőt kell figyelembe vennem. Általában egy hétig vezetett étkezési naplót veszek alapul, ezekből az adatokból tudok számolni napra, napszakra lebontva kalóriát, makrotápanyagokat, szénhidrát-, zsír- és fehérjemennyiséget. Figyelembe veszem, mennyi az aktuális energiabevitel, és a kitűzött testalkat eléréséhez mennyire lenne szükség. Nem konkrét utasításokat, hanem opciókat írok le, hogy egy nap miből mennyit ehetnek. A szélsőséges, divatos és drasztikus megvonásokat követelő diétákat semmilyen körülmények között nem ajánlom soha! Az edzőknek ismerniük kell a megvásárolható táplálékkiegészítőket is. Fontos, hogy ezek, ahogy a nevükben is benne van, csak kiegészítésre szolgálnak, segítenek bizonyos élethelyzetekben, hogy sikerüljön tartani a diétát.
Lelki tényezők
„Fontosnak tartom, hogy ne csak a vendégem testére figyeljek, hanem a lelkiállapotára is legyek tekintettel. Hiába a megfelelően összeállított étrend, a remek edzésterv, ha az illető abban a pillanatban nincs ott mentálisan. Vallom, hogy ép lélekkel a test is egészségesebb.”
Ez is érdekelhet:
- Hogyan sportoljon, ha elmúlt 40? Az orvos válaszol
- 7 szabály, amit be kell tartanod a vásárlásnál, ha fogyni szeretnél
- Fogyás futással? Ezeket az alapszabályokat tartsd szem előtt!