Hagyományosan a farsang az óriási mulatságok, bálok, utcai felvonulások időszaka. Ilyenkor olyan hagyományokra épülő népünnepélyekkel búcsúztatják a telet, mint a mohácsi busójárás vagy a velencei karnevál. Évszázadok óta itt Magyarországon akkor igazi az ünnep, ha közben roskadoznak az asztalok a szemet gyönyörködtető, ínycsiklandozó falatoktól. Nem maradhatnak el a gyönyörűen elkészített húsok, a téli levesek és természetesen a fánkok sem. Vízkereszttől hamvazószerdáig tradícionális farsangi receptek tucatjaiból válogathatunk, melyek garantáltan nem diétásak. Ugyanakkor egy-két trükkel és egy kis odafigyeléssel, akár kímélő, de mégis hagyományosnak mondható farsangi ételeket készíthetünk. Összeszedtük néhány jó receptet.
A busójárás a mohácsi sokácok hagyománya, az egyik legismertebb téltemető népszokás. Bár eredetét a törökök kiűzésével is összekapcsolják, a szokást a balkáni eredetű sokácok valószínűleg már úgy hozták magukkal betelepülésükkor, és az itt teljesedett ki mai formájára. A mohácsi busójárás 2009 óta szerepel az UNESCO szellemi kulturális örökségének reprezentatív listáján. Idén sajnos elmarad a messze földön híres ünnep, de virtuálisan is velük tarthatunk, hogy elűzzük a telet. A Facebookon és az Instagramon filterek segítségével te is ölthetsz most busó maszkot.
Korhely leves lencsével
A benne található lassú erjesztésszel készült savanyú káposzta igazi vitaminbomba egy mulatozó, italozgató ember számára. A leves nyugtatja a gyomrot és csillapítja a fejfájást is, így került be a farsangi menüsorokba. Az igazi korhelylevesben a káposzta mellett hús, kolbász és szalonna található, de vegetáriánusok gombával is készíthetik. A legjobb benne az, hogy nem tartalmaz nagy adag szénhidrátot, így egy nem túl szigorú fogyókúrába még belefér.
Hozzávalók:
- 50 dkg füstölt sertéscsülök
- 10 dkg gyulai kolbász
- 30 dkg lencse
- 2 db közepes vöröshagyma
- 3 evőkanál napraforgóolaj
- 80 dkg savanyú káposzta (vecsési fehérboros amit nem kell kimosni)
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 5 dl tejföl
- 5 dkg liszt
- 1 teáskanál mustár
- babérlevél
- só, bors
ELKÉSZÍTÉS:
1. A füstölt csülköt hideg vízben tedd fel főni, pár szem fekete borssal, 1 hagymával, és 1-2 gerezd fokhagymával. Időközben a lencsét áztasd be.
2. A másik hagymát dinszteld meg, szórd meg paprikával és öntsd fel kevés vízzel.
3. Erre kerül a savanyú káposzta. Ha a csülök félpuha, vedd ki a főzőléből, csontozd ki és a húst darabold fel. A kolbászt karikázd és add a káposztához.
4. Tedd bele a lencsét, babért, és 1 gerezd zúzott fokhagymát. A főzőlevet kicsit felöntheted, de ne legyen több, mint fél liter.
5. Végül, ha minden megpuhult, akkor a tejfölt a liszttel, mustárral keverd ki és habard be vele a levest.
Diéta és Fitnesz tipp:
Ha nem akarod liszttel habarni, akkor főzz bele egy nagy fej zellert, és a végén vedd ki, ezt turmixold össze a tejföllel, majd öntsd vissza a levesbe. Ettől is kellemes, krémes állagot kapsz.
Sült kacsacomb, fehérboros tökkel
A kacsához
- Fejenként 1 közepes kacsacomb
- 3 gerezd fokhagyma egy combhoz
- só, bors és majoranna
A fehérboros sütőtökhöz
- 15 dkg sütőtök fejenként
- 4 dkg vaj
- 1 dl fehérbor (száraz)
ELKÉSZÍTÉS:
Sózd meg a szárazra törölt kacsacombot, és kend rá a zúzott fokhagymát. Rakd a bőrös felével lefelé egy serpenyőbe és 8-10 percig süsd zsiradék nélkül, majd fordítsd meg, és 4-5 perc alatt a másik felét is pirítsd alaposan át. Ezután tedd egy olyan edénybe, amit a sütőbe is betolhatsz, fűszerezd meg a húst, és önts alá kevés vizet. Lefedve 180 fokon 1,5 órán keresztül párold. Végül vedd le a tetőt és 20-25 perc alatt süsd ropogósra. A sütőtökös körethez vágd nagyobb kockákra a hámozott sütőtököt. Pirítsd meg vajban, öntsd fel a fehérborral, majd párold puhára.
Ha a hagyományos farsangi fánkot szeretnéd elkészíteni diétás verzióban, íme a recept.
EZ IS ÉRDEKELHET
- Itt a tél legfinomabb diétás sütije: 10 perces máktorta
- Diétás répatorta: liszt és cukor nélkül is isteni
- Felejtsd el a sültkrumplit: itt a diétás cukkiniropogós