„Csak akarni kell!” – állítják sokan, ha a fogyásról, izmosodásról, állóképesség-növelésről esik szó. Valóban? Nincs olyan, hogy az élet, a genetika, a készségek határt szabnak a terveinknek? Erre a kérdésre kerestük a választ szakértőinkkel.

Fogyás, alakformálás, önfejlesztés – Tényleg minden csak akaraterő kérdése?

– Az akaraterő hiánya gyakran összefüggésben van a kudarccal. Ha valami nehezen megy, azt könnyű feladni, míg ha sikerélményünk van, az erőt és kitartást ad – mondja dr. Farkas Kitti, az Alakorvoslás program megalkotója. – Gyakran találkozunk azzal a megfogalmazással, hogy „kipróbáltam már mindent, és sehogy sem tudok lefogyni”. Meggyőződésünk, hogy az akaraterő gyengülése nem ok, hanem következmény. Annak a következménye, hogy a fogyni vágyó emberek 90 százaléka helytelen módszert választ. Sokáig megvan tehát a kellő elhatározás, de mivel sorozatosan szakszerűtlen fogyókúrákba kezdenek, előbb-utóbb az akaraterő is elpárolog.

 

Mint mindenért, a jó formáért is tenni kell!

– Az emberek döntő többsége az edzés területén is a könnyebb ellenállás felé megy. Pedig, mint az életben mindenért, a jó formáért is tenni kell, ami időt és energiát igényel. Ezt el kell fogadnunk! – hangsúlyozza Dobos Gábor funkcionális tréner. – Csak keveseknek adatik meg, hogy azt esznek, amit akarnak, illetve keveset mozognak vagy épp egyáltalán nem mozognak, és mégis jól néznek ki. Tehát mindenkinek szüksége van a számára szimpatikus mozgásformára.

 

Akaraterő kontra genetika

Tény, hogy az emberek jelentős része a túlsúlyt illetően hajlamos a genetikával vagy valamilyen hormonális problémával, például pajzsmirigybetegséggel vagy inzulinrezisztenciával „takarózni”. A genetikai adottságok persze számítanak, mert van, akinek nehezebb a testsúlyát tartani, illetve fogyni, de olyan nincsen, hogy emiatt nem lehet olyan alakja, amilyet szeretne.

Az elhízás globális trend, amely az emberi életmód megváltozásával függ össze, a többséget illetően nem lehet pusztán genetikai okokra fogni az egészet.

A háttérben számos különböző faktor játszik szerepet, melyek közül csupán egy a genetikai mintázat. Tény, hogy azon változtatni nem tudunk, de a többi tényezőn igen! Így a helytelen táplálkozás, a fizikai aktivitás hiánya, az elhízást elősegítő környezet vagy a túlzottan stresszes életmód igenis megváltoztatható. Ebben pedig az akaraterő nagy szerepet játszik, de a szakszerűség is ugyanolyan fontos. Csak egy jól megválasztott, szakmailag megalapozott módszerrel lehet elérni a sikeres és tartós változást.

Az élet nem feltétlenül igazságos: minél szerencsétlenebb genetikájú valaki, annál nagyobb munka elérnie az áhított célt, ez tény, de kifogásként csak a genetikát felhozni az edzés területén is önbecsapás!

akaraterő, kitartás, sport

„Ha a célra tartva megtesszük az összes lépést, ami az eléréséhez szükséges, sikerülni fog!”
Fotó: Shutterstock

 

Fejleszthető akaraterő, avagy edzd a „lelki izomzatot”!

– Az akaraterő pszichológiai oldalról megközelítve részben jellembeli vonás, részben szerzett képesség – mondja a doktornő. – De miután az ember jelleme is fejleszthető, úgy fogalmazok, hogy az akaraterő nem más, mint „lelki izomzat”, amit ugyanúgy edzeni kell, kellene, mint ahogy az egyéb izmainkat. Egyfajta lelki erőnlétről van szó.

Türelem!

A legfontosabb, hogy ne akarjunk azonnali eredményt, hagyjunk időt arra, hogy elérjük a céljainkat, és megtanuljuk a testünk működését. Ne feledjük: dekánként hízunk el, de kilónként akarunk lefogyni, ez nem fog sikerülni. Ha időben el tudjuk tolni a célt úgy, hogy közben a célra tartva megtesszük az összes lépést, ami az eléréséhez szükséges, sikerülni fog. E folyamat közben egy belső motor működik az emberben, amit úgy is nevezhetünk: akaraterő.

 

– Egy jó tanács a technikát illetően: erősítsük meg az elhatározásunkat azzal, hogy kimondjuk, mi a célunk. Képzeljük el, hogy elértük! Hogyan fogunk kinézni, mit fogunk érezni! Legyen meg ez a kép a fejünkben! Ez menet közben is segít majd, ha éppen kicsit nehezebben megy a munka. De fontosnak tartom azt is, hogy legyen egy pontos tervünk arra, hogyan érjük el a célunkat. Egy szabályrendszer, amiben meghatározzuk a pontokat, amelyeket betartunk, és ehhez tartjuk is magunkat következetesen – javasolja a doktornő.

 

Az akaraterő és a küzdeni tudás tanítómestere: a sport

És mi a taktika az edzés területén? Mindenki másként, máshogy működik, mindenkit más motivál. Elég a gyerekkorban sokszor megkapott „belőled soha nem lesz semmi”, egy ilyen megjegyzés az illető egész életét végigkísérheti és negatívan befolyásolhatja. Viszont bármiből lehet erőt meríteni, ha elég tiszta a cél! Segítség is sokféle lehet: barátok, edzőtárs vagy szakember, kiragasztott cetlik, fotók, egy példakép, egy vizualizált kép magunkról.

De a legfontosabb az önmagunkba vetett hit.

– Számomra a sport az, ami mindenen átsegít. Nagyon jó mester, megtanít küzdeni, újra és újra nekilátni, eggyel többször felállni. Mindenkinek javaslom, hogy találja meg azt a mozgásformát, amiben örömét leli – mondja Dobos Gábor.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink