Szinte hallani a fogyókúrázók tömegének kollektív sóhaját reggelente, amikor óvatosan rálépnek a mérlegre, és felfedezik, hogy minden küzdelmük ellenére sem fogytak semmit. A tanácstalanságnál talán csak a szomorúság nagyobb, hiszen ők mindent helyesen csinálnak: mozognak, tartják a diétát, a súlyuk azonban csak nagyon nehezen csökken. A testmozgás és a táplálkozás természetesen fontos, de sajnos néha nem elég. Íme, a fogyókúragyilkosok és az ellenük ajánlott lépések.

Fogyókúra-buktatók  – amire senki nem gondol

Élelmiszer-  és egyéb allergiák

Összefüggést fedeztek fel a gyermekkori elhízás és az élelmiszer-allergia között. Az orvosok úgy vélik, a felnőttkori sikertelen fogyókúrák mögött is gyakran élelmiszerallergia vagy táplálék-intolerancia állhat. Előbbiről akkor beszélünk, ha egy bizonyos táplálék-összetevő mindig beindít egy, az allergiára jellemző immunológiai folyamatot, utóbbi pedig azt jelenti, hogy ugyan a kellemetlen tünetek jelentkeznek egy bizonyos táplálék-összetevő elfogyasztása után, ám a klasszikus allergiás immunológiai folyamat nem játszódik le. Amikor olyan élelmiszereket fogyaszt, amelyekre érzékeny vagy intoleráns, akkor az adrenalin- és a noradrenalin-szintje megugrik, könnyen gyulladás és vízvisszatartási problémák alakulhatnak ki. Azonban nem csak ez jelenthet gondot: a különféle allergiákra adott antihisztaminok erősítik az étvágyat, és gyakran szinte lenullázzák az energiaszintet.

Stressz  és kimerültség

A krónikus stressz beindítja a kortizol nevű hormon termelődését, ami rombolja az izomrostokat és rontja a vércukoranyagcserét. Stressz hatására neuropeptid Y nevű molekula szabadul fel nagyobb mennyiségben a szervezetben, mely a zsírsejtek szaporodásához és méretük növekedéséhez vezet.

A stressz miatt a nyugodt alvás, a pihenés is veszélybe kerül, az alvás és az éhségközpont szabályozása között pedig szoros összefüggés áll fenn. Ha valaki egy héten át napi 4 óránál kevesebbet alszik, akkor a jóllakottságot jelző hormon, a leptin vérbeli szintje jelentősen lecsökken, az étvágyserkentő hormon, a ghrelin szintje pedig növekszik.

A pajzsmirigyműködés  zavarai

A hízást, illetve a fogyókúra sikertelenségét okozhatja a pajzsmirigy alulműködése. A pajzsmirigy hormonjai többek között az anyagcserét és az energia-háztartást szabályozzák. elégtelen működése fáradékonysághoz, elhízáshoz vezethet, függetlenül bármilyen fogyókúrától. Árulkodó tünetei lehetnek még a szemöldök ritkulása, székrekedés és száraz bőr.

Hormonok

A hormonok jelenléte azért különösen fontos a fogyókúra szempontjából, mert stimuláló vagy blokkoló jelleggel hatnak az érintettek étvágyára. Egy átlagosan tíz hétig tartó diéta során a hormonháztartás változása érdekesen alakul: az étvágycsökkentő hatást eredményező hormonok – mint a leptin, peptid, amilin, inzulin – koncentrációja csökken, az étvágy növeléséért felelősek – ghrelin – pedig növekedést mutatnak. ez az állapot a diéta után is fennmarad: még egy évvel a diéta befejezése után sem normalizálódik ezen hormonok szintje. Ennek magyarázata, hogy az agy még ekkor is éhségről ad jeleket a szervezetnek.

9 szuper ötlet – Így használja fel a chiamagot

Cserélje le! Variációk egészséges köretre

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink