Szinte hallani a fogyókúrázók tömegének kollektív sóhaját reggelente, amikor óvatosan rálépnek a mérlegre, és felfedezik, hogy minden küzdelmük ellenére sem fogytak semmit. A tanácstalanságnál talán csak a szomorúság nagyobb, hiszen ők mindent helyesen csinálnak: mozognak, tartják a diétát, a súlyuk azonban csak nagyon nehezen csökken. A testmozgás és a táplálkozás természetesen fontos, de sajnos néha nem elég. Íme, a fogyókúragyilkosok és az ellenük ajánlott lépések.

Fogyókúra-buktatók  – amire senki nem gondol

Élelmiszer-  és egyéb allergiák

Összefüggést fedeztek fel a gyermekkori elhízás és az élelmiszer-allergia között. Az orvosok úgy vélik, a felnőttkori sikertelen fogyókúrák mögött is gyakran élelmiszerallergia vagy táplálék-intolerancia állhat. Előbbiről akkor beszélünk, ha egy bizonyos táplálék-összetevő mindig beindít egy, az allergiára jellemző immunológiai folyamatot, utóbbi pedig azt jelenti, hogy ugyan a kellemetlen tünetek jelentkeznek egy bizonyos táplálék-összetevő elfogyasztása után, ám a klasszikus allergiás immunológiai folyamat nem játszódik le. Amikor olyan élelmiszereket fogyaszt, amelyekre érzékeny vagy intoleráns, akkor az adrenalin- és a noradrenalin-szintje megugrik, könnyen gyulladás és vízvisszatartási problémák alakulhatnak ki. Azonban nem csak ez jelenthet gondot: a különféle allergiákra adott antihisztaminok erősítik az étvágyat, és gyakran szinte lenullázzák az energiaszintet.

Stressz  és kimerültség

A krónikus stressz beindítja a kortizol nevű hormon termelődését, ami rombolja az izomrostokat és rontja a vércukoranyagcserét. Stressz hatására neuropeptid Y nevű molekula szabadul fel nagyobb mennyiségben a szervezetben, mely a zsírsejtek szaporodásához és méretük növekedéséhez vezet.

A stressz miatt a nyugodt alvás, a pihenés is veszélybe kerül, az alvás és az éhségközpont szabályozása között pedig szoros összefüggés áll fenn. Ha valaki egy héten át napi 4 óránál kevesebbet alszik, akkor a jóllakottságot jelző hormon, a leptin vérbeli szintje jelentősen lecsökken, az étvágyserkentő hormon, a ghrelin szintje pedig növekszik.

A pajzsmirigyműködés  zavarai

A hízást, illetve a fogyókúra sikertelenségét okozhatja a pajzsmirigy alulműködése. A pajzsmirigy hormonjai többek között az anyagcserét és az energia-háztartást szabályozzák. elégtelen működése fáradékonysághoz, elhízáshoz vezethet, függetlenül bármilyen fogyókúrától. Árulkodó tünetei lehetnek még a szemöldök ritkulása, székrekedés és száraz bőr.

Hormonok

A hormonok jelenléte azért különösen fontos a fogyókúra szempontjából, mert stimuláló vagy blokkoló jelleggel hatnak az érintettek étvágyára. Egy átlagosan tíz hétig tartó diéta során a hormonháztartás változása érdekesen alakul: az étvágycsökkentő hatást eredményező hormonok – mint a leptin, peptid, amilin, inzulin – koncentrációja csökken, az étvágy növeléséért felelősek – ghrelin – pedig növekedést mutatnak. ez az állapot a diéta után is fennmarad: még egy évvel a diéta befejezése után sem normalizálódik ezen hormonok szintje. Ennek magyarázata, hogy az agy még ekkor is éhségről ad jeleket a szervezetnek.

9 szuper ötlet – Így használja fel a chiamagot

Cserélje le! Variációk egészséges köretre

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink