Bármikor szóba kerül a fogyás, az életmódváltás, szinte törvényszerűen felvetődik a jojóeffektus fogalma is. A fogyókúrázók jelentős hányada ugyanis igen komolyan küzd ezzel a jelenséggel, és sokan emiatt mondanak le az életmódváltásról.

Ha minden fogyókúrába belebuksz... – Az orvos tanácsai a jojóeffektus legyőzéséhez

Mit jelent a jojóeffektus?

A jojóeffektus a fáradságos fogyókúrával leadott kilók gyors visszaszedését jelenti. Lefogytunk, majd visszahíztunk, gyakran többet is, mint amennyit leadtunk. Azért többet, mert ha ugyanannyit eszünk is, mint korábban, még mielőtt belevágtunk a diétába, a rossz fogyókúra egyik hatása az volt, hogy károsítottuk az anyagcserénket, ennek következtében pedig könnyebben hízunk és nehezebben fogyunk.

Bővebben: ennek hátterében a sejtek inzulinérzékenységének romlása áll, az, hogy a sejtjeink egyre kevésbé figyelnek a túlságosan felszaporodó inzulin folytonossá váló jelzéseire, és nem használják fel a szervezetünkbe érkezett energiát, az zsírként raktározódik el. Ennek az az eredménye, hogy az anyagcserénk egyensúlya felborul, a testünk nehezebben fogy és könnyebben hízik. Amikor már nem diétázunk, akkor szembetaláljuk magunkat a jojóeffektussal. Ekkor – bár normális tartományban étkezünk – a szervezetünk mégis rosszabbul dolgozza fel a tápanyagokat.

 

Ördögi kör

Jellemzően a helytelen diéták miatt kerülünk a fogyás és visszahízás ördögi körébe. Az emberek többségében megvan az elszántság, de hajlamosak bedőlni a csodadiétáknak és helytelen módszereknek, amelyek tönkreteszik az anyagcserét.

A cél nem az, hogy felüljünk egy hullámvasútra, aminek eredményeképpen minden harmadik hónapban jól nézünk ki. Azt kell elérni, hogy egy olyan táplálkozást és életmódot alakítsunk ki, amely az életünk része lesz, és csinos, egészséges testet ad. Valamikor ráléptünk a hízás útjára, ami azt jelenti, hogy felborult a testünk egyensúlya, tehát ezt az egyensúlyi állapotot kell visszaállítani. Ehhez kell egy éles kormánymozdulatot tenni, és a hízásról áttérni a fogyás útjára. Az éles kormánymozdulat pedig egy anyagcsere-rendező, szakszerű program. Ennek úgy kell zárulnia, hogy amikor elértük a célunkat, akkor továbbra is az úton maradjunk.

 

Nem csak zavaró, ártalmas is

A jojóeffektus ártalmas a szervezetünk számára, nem véletlen, hogy olyan sok az inzulinrezisztenciával küszködő ember. Az elmúlt 20 év „csodafogyókúráinak” sajnos ebben nagy szerepük volt. A jojóeffektus számos egészségügyi kockázatot hordoz: kiváltója lehet a 2-es típusú cukorbetegségnek, magas koleszterinszintet eredményezhet, nő az epehólyag-bántalmak kockázata, és nem utolsósorban az ismétlődő kudarc, melyet az újra és újra bekövetkező visszahízás okoz, lelki problémákhoz vezethet. Sokan feladják, önmagukat hibáztatják, depressziósak lesznek, ami végül további táplálkozási zavarokhoz vezet. Pedig nem a fogyni vágyókban van a hiba, hanem a helytelen, szakmailag nem megalapozott módszerekben.

A helytelen diéták hosszabb távon rombolják a test természetes testsúlyszabályozását. Akik már sok ilyet végigcsináltak, azok olyan mértékben rombolták az anyagcsere-működésüket, hogy jobban érinti őket ez a probléma.

 

Mi a megoldás a jojóeffektus ellen?

Kerüljük el az alapvető hibákat! Akinél a súlyvesztés nem zsírból, hanem izomból történt, az biztosan vissza fogja hízni a leadott kilókat. Az is, aki nem hagy elég időt az anyagcsere tartós változására, és arra, hogy stabilan életformájává váljon a természetes testsúlyszabályozás. Hibázik, aki koplal, éhezteti magát. Visszahízhat az is, aki semmiféle testmozgást nem végez, mivel a sport javítja az anyagcserét. Végül pedig jojóeffektus léphet fel akkor is, ha valaki nem vezeti le a diétát egy súlymegtartó szakasszal, ahol megtanulja azokat a mennyiségeket, amelyekkel nem hízik vissza. Mindezeket elkerülhetjük, korrigálhatjuk, ha a kampányszerű csodadiéták helyett szakszerű súlyvesztésközpontú életmódváltásba kezdünk. Az utóbbi esetében nem fogunk éhezni, de szigorúan kevesebb energiát viszünk be a felhasználtnál. Figyelni kell a kiegyensúlyozott inzulinszintre, a fehérjedús táplálkozásra, és meg kell tanulnunk, hogy egy napon belül a testünk működésének megfelelően étkezzünk.

Fontos a mozgás is!

Furcsának tűnhet, de az ellenállással végzett edzések azok, melyek a testünket leginkább támogatni tudják a jojóeffektus elkerülésében. Ahhoz ugyanis, hogy a szervezetünk az aktív szövetet (izmot) megtartsa, munkára kell fogni, s a különböző edzésformák közül erre a leghatékonyabb „szer” a súlyzó. Ne féljünk tőle! Természetesen életmódunk ezen része is legyen szakszerűen megtervezett és fokozatosan bevezetett!

A cikk szakértője: dr. Farkas Kitti, az Alakorvoslás Program alapító orvosa.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…

Ajánlataink