Rendszeresen igyekszünk cáfolni, magyarázni, megdönteni ilyen-olyan elterjedt vagy ismertté vált elméleteket. Ezúttal néhány fogyókúrás tévhitnek jártunk utána.

Hizlaló diétamítoszok – Nem minden fogyaszt, ami „diétás”

1. Mítosz: Este 8 után nem szabad enni

Valóság: Nem az a fontos mikor, hanem az, hogy mit és mennyit eszik

A valós testsúlyt nemcsak egy konkrét étkezés, hanem az egész nap elfogyasztott ételek mennyisége és minősége befolyásolja. Az tény, hogy az este elfogyasztott ételeket a szervezet lassabban dolgozza fel és emészti meg, de ez nem egyenlő azzal, hogy este már semmit ne együnk. A legjobb, ha az egész napos visszafogott és ésszerű étkezést egy könnyű, 200250 kalóriás vacsorával zárjuk. Fontos, hogy az esti étek könnyű legyen, mert a zsírban és szénhidrátban gazdag ételek álmatlanságot okozhatnak. egy fehérjében dús könnyű vacsora serkenti az emésztést és nyugodt alvást biztosít.

 

2. Mítosz: Válasszuk a lightot!

Valóság: A „light” jelölésű élelmiszer csak akkor jobb, ha nem helyettesítik benne semmivel a kivont cukrot, zsírt vagy szénhidrátot

Szerencsére ma már egyre több esetben a light valóban egyszerűen csak könnyebb, egészségesebb verziója egy adott ételnek. Azonban nem árt az óvatosság. Sok esetben a megspórolt zsír-, cukor- vagy szénhidráttartalmat valami mással helyettesítik. Így hiába zsírszegény egy termék, ha eredeti ízét és állagát hozzáadott cukorral vagy édesítőszerrel pótolják, illetve hiába cukormentes, ha egészségre ártalmas édesítőszert tartalmaz. Mielőtt boldogan a kosarába rámolná a hangzatos nevekkel illetett termékeket, minden esetben alaposan tanulmányozza át a címkét. Ha nem talál benne semmi gyanúsat, akkor vigye haza bátran.

3. Mítosz: Az egészséges ételek mérték nélkül fogyaszthatók

Valóság: Még az egészséges ételek is tartalmaznak kalóriát, zsírt és szénhidrátot.

A lényeg a mértékletesség Az „egészséges” minősítés nem jelenti azt, hogy az adott élelmiszer kalóriaszegény. Például a teljes kiőrlésű termékek, az olajos magvak, az avokádó, a tejtermékek egészségesek ugyan, de nem éppen kalóriától mentesek. Mérték nélkül még gyümölcsöket sem lehet fogyasztani, hiszen azoknak a cukortartalma nagyon magas. egyedül a nyers zöldségekre tekinthetünk úgy, mint szinte kalóriamentes ételekre. Minden egyéb élelmiszer tekintetében a mértékletességet kell szem előtt tartanunk. Még az egészséges ételekből is csak kontrollált mennyiséget fogyasszunk. Ha szükséges, számoljuk a diétánkhoz szükséges napi kalóriamennyiséget és ehhez mérten állítsuk össze a napi menüt.

4. Mítosz: A vegetáriánus életmód fogyaszt

Valóság: A húsmentesség nem egyenlő a kalóriamentességgel

Legyünk őszinték, az almás pitében sincs hús, mégis hizlal. A húsmentes életmód még nem jelent egyet a diétás életmóddal. Ha hús helyett pékárut, tésztát, cukrot, édességet eszünk, akkor bizony többet ártunk a hús megvonásával, mint amennyit használunk. A húst helyettesítsük minőségi fehérjével, gombával, hüvelyesekkel, tofuval, és igyekezzünk minél több zöldségfélét fogyasztani.

5. Mítosz: A cukormentes üdítő helyettesíti a vizet

Valóság: A vizet semmi nem helyettesíti

6. Mítosz: Zsírégető tablettákkal, teákkal gyorsítható a fogyás

Valóság: Egészséges étrend és rendszeres mozgás nélkül nincs fogyás, még teákkal vagy „csodakapszulákkal” sem.

Amikor nagy lendülettel elkezdünk ilyen-olyan étrend-kiegészítőket szedni, hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy többet is ehetünk mellettük. Csakhogy ez óriási tévedés. Egyetlen tea, kapszula vagy csodaszer sem helyettesítheti az egészséges és változatos táplálkozást. Az étrend-kiegészítők csak akkor lehetnek hatékonyak, ha mellettük egészséges életmódot folytatunk.

A fogyást serkentő készítmények nevében is szerepel, csak „kiegészítő” adalékok, anyagok az egészséges életvitelhez. Ha a kiegészítők között válogat, igyekezzen minél több természetes összetevőt tartalmazó készítményt választani.

Diéták és mítoszok. Mi a valóság?

Mítoszok és tények a balkezesekről

9 mítosz a fogamzásgátló tablettákról

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink